Najnowsze wiadomości

25 kwietnia 2024 18:20

Astygmatyzm – co to, objawy



Astygmatyzm to trzecia najpopularniejsza wada wzroku zaraz za krótkowzrocznością i dalekowzrocznością. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat to przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się jakie są najczęstsze objawy astygmatyzmu i jak go leczyć.

 

Astygmatyzm, co to?

Wada wzroku jaką jest astygmatyzm (niezborność) jest skomplikowana i polega na nieprawidłowym kształcie rogówki lub soczewki. Co to oznacza? W przypadku zdrowego oka rogówka ma bardziej okrągły kształt, natomiast przy astygmatyzmie ma ona kształt jaja. To powoduje, że obraz często jest rozmazany i zniekształcony. Na całe szczęście astygmatyzm to wada wzroku, którą można w łatwy sposób korygować.
Nie można określić dokładnej przyczyny astygmatyzmu. Zazwyczaj ta wada wzroku jest dziedziczona. Przyczyną może być także uraz oka lub wada anatomiczna.

astygmatyzm

Astygmatyzm objawy

Większość wad wzroku daje o sobie znać wcześniej. Istnieje również kilka typowych dla astygmatyzmu objawów. Dzięki temu jesteś w stanie zaobserwować i stwierdzić, czy potrzebujesz wizyty u okulisty. Do najpopularniejszych objawów astygmatyzmu należy:

  • częsty ból głowy
  • ból oczu
  • rozmazany obraz
  • tzw. mgła na oczach
  • częste tarcie i mrużenie oczu
  • zaburzenie poczucia przestrzeni
  • widzenie prostych linii jako krzywe

Jeśli zauważysz u siebie, któreś z tych objawów udaj się do specjalisty na badanie wzroku. Być może Twój problem ze wzrokiem to właśnie astygmatyzm. Szybka reakcja może okazać się kluczowa.

Jak widzi osoba z astygmatyzmem

Przez to, że jeden z elementów oka ma inny kształt niż powinien widziany obraz jest zaburzony. A więc jak widzi osoba z astygmatyzmem? Najczęściej widziany obraz przez astygmatyka jest rozmazany i zniekształcony. Dlatego astygmatycy widzą proste linie jako krzywe. Często też widziany obraz znajduje się „za mgłą”. W konsekwencji astygmatycy przecierają często oczy w nadziei na poprawę jakości widzenia. To znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. W konsekwencji oczy bardzo się męczą i wywołują ból – zarówno oczu, jak i głowy.

soczewki na astygmatyzm

Leczenie astygmatyzmu

Zastanawiasz się czy astygmatyzm można wyleczyć? Spieszymy z odpowiedzią. Otóż nie można całkowicie wyleczyć astygmatyzmu. Jednak można go korygować na dwa sposoby – okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Od Ciebie zależy, który sposób korekcji wybierzesz. W zależności od wyboru należy wybrać się do odpowiedniego specjalisty. Do optyka w przypadku okularów, a do optometrysty przy wyborze soczewek.
Gdy astygmatyzm już u Ciebie wystąpi to pamiętaj o regularnych kontrolach. Badanie wzroku zapewni Ci wiedzę na temat Twojego stanu wzroku. Warto również pamiętać o tym, że mimo dobrania korekcji wzroku wada może się z czasem pogłębiać.

Soczewki astygmatyzm

Soczewki kontaktowe, które korygują astygmatyzm to tzw. soczewki toryczne (na opakowaniu soczewek najczęściej znajdziesz dopisek „toric”). Dzięki nim zyskasz pełny i ostry obraz. Co więcej soczewki w niczym Cię nie ograniczają. Masz pełną swobodę ruchu. Soczewki należą do najwygodniejszej formy korekcji wzroku.

Żeby zacząć nosić soczewki musisz udać się na wizytę do optometrysty. Specjalista dobierze soczewki pod Twoje predyspozycję i wadę wzroku. Po wizycie otrzymasz receptę, dzięki której kupisz soczewki. Wtedy będą Ci potrzebne specjalne parametry takie jak oś oraz cylinder. Te parametry są charakterystyczne tylko dla astygmatyzmu.

Po za tym, gdy Twoja wada wzroku będzie się zmieniać łatwiej i taniej będzie Ci kupić soczewki o nowych parametrach niż wymienić szkła w okularach.