Krótkowzroczność – co oznacza, jak leczyć?
5 paź 2021 - Wady wzroku
11 listopada 2024 21:53
Plamka żółta jest to choroba wzroku związana z wiekiem. Może mieć dwie różne postacie, a w zależności od postaci zwyrodnienie siatkówki ma nieco inny wpływ na jakość widzenia. W przypadku tej przypadłości konieczna jest szybka diagnoza, bo to właśnie dzięki niej będziesz mógł cieszyć się zdrowiem. Dlatego dowiedz się, co to jest zwyrodnienie plamki żółtej – objawy, dieta i sposób leczenia to kolejne informacje tak istotne w tej chorobie.
Plamka żółta wraz z wiekiem może ulec osłabieniu, a także częściowej lub całkowitej degeneracji. Dlatego AMD choroba oczu dotyka przede wszystkim seniorów. Wówczas dochodzi do uszkodzenia plamki, odpowiedzialnej za wyraźne i ostre widzenie.
Czy wiesz, co to jest plamka żółta? To jeden z najważniejszych elementów budowy oka. Przede wszystkim dlatego, że znajduje się w nim wiele fotoreceptorów. To właśnie one sprawiają, że dostrzegasz obrazy w centralnym polu widzenia. Jeśli pojawiają się żółte oczy, czyli po prostu zostaje zniszczona plamka w oku, to masz problem z dostrzeżeniem tych przedmiotów.
Warto zauważyć, że zwyrodnienie siatkowki ma niewątpliwy związek z procesem starzenia się wzroku. Jednocześnie warto podkreślić, że nie u każdego seniora występuje AMD oka. Trudno jest jednoznacznie określić, od czego to dokładnie zależy, ale wielu naukowców podkreśla, że degeneracja plamki żółtej może mieć podłoże genetyczne. Dlatego dużo bardziej narażone są osoby, u których w rodzinie pojawiła się ta choroba.
Istnieją również czynniki, zwiększające ryzyko pojawienia się plamki żółtej w oku, oto najpopularniejsze z nich:
zwyrodnienie plamki związane z wiekiem – odsetek chorych wyraźnie wzrasta wraz z wiekiem (u osób w wieku 60 lat wynosi 1%, a po 80 roku życia wzrasta do 10%),
otyłość oraz brak aktywności fizycznej,
płeć – żółta plamka w oku częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn,
bierne lub czynne palenie tytoniu,
jasna karnacja i bardzo jasny kolor oczu,
skutki uboczne niektórych leków – wśród nich warto wymienić chlorochinę oraz fenotiazynę.
Zwróć uwagę na to, że plamka żółta w oku występuje w dwóch różnych postaciach. W zależności od nich nieco inaczej może przebiegać AMD. Choroba jest też leczona w inny sposób. Pamiętaj również o tym, że oba rodzaje nie są tak samo częste – dużo popularniejsze jest suche zwyrodnienie plamki żółtej oka. Jednak bez względu na to i tak kluczowe znaczenie ma to, żebyś wiedział, czym charakteryzują się obie przypadłości. Dzięki temu szybciej będziesz mógł przypisać pewne symptomy do tej choroby.
Zauważ, że mokra postać, czyli wysiękowa dotyka zaledwie 15% zdiagnozowanych pacjentów. Dlatego ta żółta plamka jest dużo rzadsza od suchej. Warto jednak podkreślić, że AMD wysiękowe ma dość ciężki przebieg, a do tego bardzo szybko postępuje. W konsekwencji powstają kruche i nieszczelne naczynia krwionośne w okolicy plamki. To znowu skutkuje pojawieniem się błony podsiatkówkowej, obrzęku siatkówki czy nagromadzeń płynu. Dochodzi także do wylewu krwi do ciała szklistego i siatkówki. W ostateczności może to doprowadzić do trwałego uszkodzenia siatkówki, ale zazwyczaj dzieje się tak jedynie wtedy, gdy zbyt późno zostanie zdiagnozowana wysiękowa żółta plamka w oku. Leczenie ma tutaj kluczowe znaczenie. Specjaliści z pewnością wybiorą metodę odpowiednią dla Ciebie i stopnia rozwoju schorzenia – do dyspozycji mają aż trzy różne sposoby leczenia.
AMD suche dotyka aż 85% zdiagnozowanych pacjentów. Ten typ ma dużo łagodniejszy przebieg od wysiękowego. Jednocześnie bywa bardziej zdradliwy, ponieważ zazwyczaj postępuje bardzo powoli. Wówczas zanik plamki żółtej jest poprzedzony obumieraniem komórek odpowiedzialnych za odbieranie wrażeń wzrokowych. Te komórki odkładają się wtedy w postaci tzw. druz. Warto zaznaczyć, że z czasem może to prowadzić do obniżenia ostrości widzenia w centralnej części rogówki, a nawet do ślepoty – najczęściej tak się dzieje, jeśli borykasz się ze niezdiagnozowanym AMD. Leczenie właśnie z tego powodu powinno rozpocząć się jak najwcześniej, kiedy jeszcze nie doszło do całkowitego zniszczenia komórek.
Warto zaznaczyć, że plamka żółta oka może objawiać się w różny sposób – często jest to uzależnione od konkretnego rodzaju schorzenia. W przypadku zanikowego typu dostrzegalne jest pogorszenie jakości wzroku podczas czytania. Wtedy konieczne jest badanie plamki żółtej, a dzięki temu specjalista określi, jakie jest podłoże tego problemu. Zwróć tylko uwagę na to, że początkowo te dolegliwości mogą nie być zbyt uciążliwe, a wręcz nieregularne. Oprócz tego występują również inne objawy AMD. Okulistyka szczególną uwagę zawraca na mroczki przed oczami, które zaczynają się stopniowo powiększać.
Żółta plamka na oku, jeśli jest spowodowana wysiękowym AMD, zazwyczaj wiąże się z innymi dolegliwościami. Choć i w tym przypadku pojawiają się mroczki, to jednak nie jest to jedyna dolegliwość. Pojawiają się również zamglenia widzenia oraz metamorfopsje.
Chcesz sprawdzić, czy masz zdrowe oko? Żółta plamka czasem rozwija się bardzo powoli, dlatego w gabinetach okulistycznych przeprowadzane są dość proste, ale za to skuteczne badania. Jednym z nich jest test Amslera, sprawdzający centralne pole widzenia pacjenta. Zazwyczaj konieczne jest założenie okularów do bliży. Jeśli plamka zolta działa w sposób nieprawidłowy to widoczne linie falują, łamią się i brakuje niektórych z nich.
Bardzo precyzyjnym badaniem jest też OCT plamek, czyli po prostu optyczna koherentna tomografia dna oka. Dzięki niemu specjaliści jeszcze lepiej poznają stan oczu. Poza tym to bardzo nowoczesna metoda, a w dodatku całkowicie bezbolesna i nieinwazyjna.
Istnieją różne metody, dzięki którym zatrzymasz zwyrodnienie plamki żółtej. Zastrzyki bardzo często do tego służą. Choć nie musisz się ich obawiać, bo wcześniej pacjent otrzymuje znieczulenie. Dlatego na pewno nie będziesz odczuwać bólu. Ważne jest także to, że w wielu przypadkach leczenia refundowana jest plamka żółta. Zastrzyki wówczas są darmowe w placówkach NFZ. Warto jednak na bieżąco sprawdzać te informacje, bo często następują zmiany, a do tego są konkretne kryteria, wskazujące na to, kto może skorzystać z takiej refundacji.
Chcesz wiedzieć, jak jeszcze może być naprawiona plamka żółta? Leczenie jest uzależnione od konkretnego typu schorzenia. W przypadku suchej postaci AMD kluczowe znaczenie ma profilaktyka, a także zabiegi z wykorzystaniem laserów oraz prawidłowa dieta. Znacznie więcej metod jest stosowanych podczas leczenia wysiękowego AMD. Wśród nich warto wymienić:
Metodę fotodynamiczną – wyróżnia się wprowadzeniem do krwi barwników, dzięki którym możliwe jest powiązanie się z nowymi błonami i naczyniami. Następnie pod wpływem lasera dochodzi do powstania tzw. wolnych rodników przyczyniających się do zamknięcia patologicznych naczyń.
Metodę chirurgiczną – jej głównym celem jest przesunięcie siatkówki oka.
Metodę farmakologiczną – stosowane są wtedy zastrzyki, odpowiadające za zatrzymanie wycieku z naczyń krwionośnych. Takie specyfiki potrafią też naprawić część uszkodzeń. Zazwyczaj mają formę zastrzyków podawanych do wnętrza oka. W ten sposób ich działanie jest jeszcze szybsze i skuteczniejsze. Jednak żeby nie doszło do infekcji, istotne są również krople do oczu na żółtą plamkę. Ich przeciwbakteryjne działanie chroni oko tuż po zastrzyku.
Zwróć uwagę na to, że zwyrodnienie plamki i bieguna tylnego można leczyć w sposób chirurgiczny. Zazwyczaj jednak dotyczy to jedynie wysiękowego AMD. Jednak tak naprawdę nie jest to najpopularniejsza metoda ze względu na ryzyko wystąpienia powikłań. Szczególnie jeśli zdiagnozowana jest zarówno zaćma, jak i AMD. Zwyrodnienie plamki żółtej bardzo często towarzyszy tej chorobie, a wtedy właściwie nigdy nie jest stosowana operacja.
Zauważ, że metoda chirurgiczna polega na przesunięciu siatkówki. Poza tym dość popularny jest także fotodynamiczny sposób leczenia, a wtedy wykorzystywany jest laser do zamknięcia patologicznych naczyń.
Żółta plamka oka działa w nieprawidłowy sposób, a może zależy Ci na profilaktyce? W takim razie koniecznie zwróć uwagę na to, co jesz. W końcu ma to ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, a także na to, jak mocna jest zolta plamka. Przede wszystkim unikaj tłustych potraw i wysoko przetworzonych produktów. Pamiętaj także o stałej kontroli ciśnienia tętniczego, zaprzestań palenia papierosów i przynajmniej raz na 6 miesięcy odwiedzaj okulistę – to właśnie on sprawdzi, w jakim tempie rozwija się AMD. Oczy warto poddawać regularnej obserwacji, a do tego reagować na wszelkie zmiany.
Istotne jest również to, że plamka zółta będzie lepiej funkcjonować, jeśli w Twojej diecie znajdzie się sporo produktów bogatych w karotenoidy, luteinę i zeaksantynę. Znajdziesz je w wielu smacznych owocach czy warzywach np.:
Połącz te składniki z olejami, ponieważ pomoże to w ich prawidłowym przyswajaniu. Najlepiej, jeśli wzbogacisz codzienne posiłki o tłuste ryby morskie typu łosoś, makrela, pstrąg tęczowy oraz śledź, bo to właśnie w nich znajduje się mnóstwo kwasów tłuszczowych omega-3.
© Copyright FusionSystem. All Rights Reserved.