Najnowsze wiadomości

19 kwietnia 2024 18:12

Polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych – czym jest i dlaczego jest potrzebna?Warto wzbogacić również okulary przeciwsłoneczne o funkcjonalny dodatek, którym jest polaryzacja. Okulary z takimi szkłami jeszcze bardziej zwiększą Twój komfort widzenia w słoneczne dni, podnosząc  kontrast obrazu i niwelując oślepiające odblaski. Czym tak naprawdę jest polaryzacja w okularach, jak działa i dlaczego warto się na nią zdecydować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz u nas.

Co to jest polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych?

Światło jest obecne zawsze od brzasku do zmroku, nawet kiedy niebo zakryte jest grubą warstwą chmur. Ludzkie oczy nie radzą sobie same w momentach, gdy nasłonecznienie jest wyjątkowo wysokie – stąd odruchowe mrużenie oczu. Właśnie dlatego to konieczne, aby wesprzeć je wysokiej jakości okularami przeciwsłonecznymi. 

Zdawały sobie z tego sprawę nawet plemiona Inuitów zamieszkujących obszary arktyczne – to właśnie oni opracowali pierwsze swego rodzaju okulary przeciwsłoneczne. Wykonywane były głównie z poroża reniferów – spoglądało się przez cienką, poziomą szczelinę wydrążoną w kości. Takie rozwiązanie imitowało mrużenie oczu – ilość światła, która wpadała do oka, była ograniczona. W efekcie, światło odbijające się od białego śniegu nie oślepiało.

Współczesne okulary polaryzacyjne opierają się na nieco innej technologii – polegają na użyciu filtra polaryzacyjnego. Aby zrozumieć, na czym polega polaryzacja w okularach, musisz najpierw wiedzieć, jak przemieszcza się światło. Odbija się ono od powierzchni pod różnymi kątami – światło jest bowiem niczym innym jak falą elektromagnetyczną.

Kiedy spoglądasz na gładką powierzchnię spokojnego morza i dostrzegasz na niej rażący odblask słońca – masz do czynienia z falami rozproszonymi. Okulary polaryzacyjne mają za zadanie przepuścić do oczu jedynie poziome wiązki światła – czyli te, które pozwalają na komfortowe widzenie wolne od poczucia oślepienia.

W takim razie – do czego służy polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych? Filtr polaryzacyjny w okularach przeciwsłonecznych umożliwia najwyższy komfort widzenia w każdych warunkach – od miejskich przechadzek, przez letnie plażowanie, po ekstremalne zimowe sporty. W tym wpisie dowiesz się więcej na temat tego, czy polaryzacja w okularach będzie dobrym wyborem.

Polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych – efekt

Jeżeli nigdy wcześniej nie miałeś okularów z polaryzacją, zapewne zastanawiasz się, jaki przynoszą efekt. Polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych jest powszechnie zachwalana – i nie bez powodu! Jej działanie to m.in.:

  • Redukcja odblasków i brak poczucia oślepienia – tyczy się to reflektorów samochodowych oraz słońca odbijającego się od gładkich powierzchni takich jak droga po deszczu, jezioro czy śnieg. Jak dotąd nosiłeś okulary słoneczne jedynie w lecie? Tutaj znajdziesz 4 powody, dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne zimą.
  • Idealna ostrość wzroku nawet przy wysokim nasłonecznieniu – długotrwała ekspozycja oczu na zbyt intensywne światło może skutkować łzawieniem oczu i przeciążeniem wzroku. Okulary polaryzacyjne zapobiegają tym sytuacjom, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się sokolim wzrokiem przez cały czas.
  • Wysoki kontrast widzenia – redukcja odblasków jednocześnie zwiększa nasycenie widocznego obrazu, co dodatkowo poprawia komfort widzenia.
  • Zachowanie naturalności barw otoczenia – zwykłe okulary przeciwsłoneczne zniekształcają kolory, jednak polaryzacja zapobiega temu efektowi. Z nią możesz mieć pewność, że barwy świata będą dokładnie takie, jakie widzisz.

Polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych – dla kogo?

Ten, kto nigdy wcześniej z niej nie korzystał, zapewne zadaje sobie pytanie – czy polaryzacja w okularach jest potrzebna? Przeciętny miejski spacerowicz zapewne obejdzie się bez niej, jednak w niektórych sytuacjach jest wręcz wymagana. Niezależnie od okoliczności, ten mały dodatek robi naprawdę ogromną różnicę. 

Oślepiające odblaski to największa zmora w trakcie prowadzenia samochodu – jeśli często jeździsz autem, to na pewno zdajesz sobie z tego sprawę. Prawda jest taka, że każdy kierowca powinien wyposażyć się w okulary polaryzacyjne. Działanie polaryzacji w tym przypadku nie tylko zwiększa komfort, ale i bezpieczeństwo jazdy. Więcej o tym, jakie okulary do samochodu będą najlepsze, przeczytasz tutaj.

Odpowiednia ochrona oczu jest szczególnie ważna w przypadku najmłodszych, dlatego polaryzacja w okularach dla dzieci to konieczność. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wzrok Twojej pociechy nie ucierpi nawet po całym dniu zabawy na świeżym powietrzu.

Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją to również jeden z najważniejszych elementów wyposażenia miłośników sportów zimowych i wodnych. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją Oakley. Pomogą Ci podkręcić Twoje ruchy na maksa niezależnie od tego, czy wolisz narty w mroźnych alpach, czy windsurfing wśród fal Morza Bałtyckiego.

Sprawdź też https://www.wokularach.pl/okulary-przeciwsloneczne-damskie

Polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych – jak sprawdzić autentyczność?

Często na wakacjach można natknąć się na bazarki z okularami przeciwsłonecznymi w kuszącej cenie. W końcu mają ciemne szkła, na pewno działają, prawda? Nie do końca. Zobacz, gdzie kupić okulary przeciwsłoneczne, aby nie zaszkodzić oczom.

Gdy kupujesz tanie okulary z niepewnego źródła, nie możesz mieć całkowitej pewności co do autentyczności polaryzacji – nawet gdy na szkle widnieje naklejka z informacją. Towar ze straganów nie jest kontrolowany, przez co często zdarzają się oszustwa.

Jednak kupując okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją w autoryzowanym sklepie wOkularach.pl masz zawsze 100% pewności, że filtr polaryzujący jest zgodny z najwyższymi standardami. A jeżeli wciąż masz wątpliwości co do przydatności polaryzacji – z pewnością zostaną one rozwiane, gdy tylko poczujesz jej komfort na własnych oczach!

Sprawdź też https://www.wokularach.pl/okulary-przeciwsloneczne-damskie