Najnowsze wiadomości

21 maja 2024 21:22

Krótkowzroczność – co oznacza, jak leczyć?Wiele osób cierpi z powodu wad wzroku. Krótkowzroczność jest jedną z nich. Jednak czym ona się tak naprawdę charakteryzuje? Jak sobie z nią poradzić? Jaka forma korekcji wzroku będzie najlepsza w przypadku krótkowzroczności?

krótkowzroczność

Co oznacza krótkowzroczność?

Krótkowzroczność (Miopia) to najpopularniejsza wada wzroku. Objawia się wtedy, gdy widzimy wyraźnie obiekty blisko nas, natomiast te bardziej oddalone są zamazane. Dzieje się tak ponieważ u osób z krótkowzrocznością gałka oczna jest dłuższa, a rogówka nie zakrzywia się tak mocno jak w przeciętnym oku.  W konsekwencji promienie światła padają przed siatkówkę zamiast bezpośrednio na nią. Dlatego właśnie krótkowidz świetnie widzi obiekty z bliska, a te znajdujące się w dużej odległości od niego zazwyczaj są rozmazane.

Jakie są objawy krótkowzroczności?

Jak każda wada wzroku również krótkowzroczność ma swoje objawy, jednak występują one, gdy wada wzroku znacznie się pogłębia. Na początku wystąpienia krótkowzroczności możesz nawet nie zauważyć niepokojących symptomów.

Do najbardziej znanych objawów należą:

  • częste mrużenie oczu, by zobaczyć coś w dalekiej odległości,
  • bóle głowy,
  • uczucie zmęczenia oczu,
  • rozmazany obraz w przypadku patrzenia w dal.

Co ważne, gdy tylko zauważysz pierwsze objawy udaj się do specjalisty na badanie wzroku. Dlaczego? Dzięki szybkiej reakcji i korekcji wzroku możesz zatrzymać wadę lub bardzo opóźnić jej pogłębianie.

krótkowzroczność korekcja wzroku

Jak leczyć krótkowzroczność?

Warto widzieć, że krótkowzroczność dzielona jest na trzy podstawowe grupy w zależności od wartości dioptrii: mała – do -3,0 D, średnia – od -3,0 D do -6,0 D oraz duża – od -6,0 D. Sposób leczenia zależy od Twoich preferencji i stylu życia. Do wyboru masz okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Przy czym soczewki w żaden sposób Cię nie ograniczają ponieważ zyskujesz swobodę ruchu. Jest to cenna zaleta zwłaszcza jeśli uprawiasz sport lub po prostu dużo się ruszasz. W takim przypadku okulary się nie sprawdzą ponieważ będą się zsuwać lub nawet spadać. Jeśli zdecydujesz się na soczewki najlepiej będzie udać się do optometrysty, natomiast przy wyborze okularów, do okulisty. Oba sposoby korekcji mają za zadanie sprawić żeby promienie świetlne trafiały wprost do siatkówki, a nie przed nią. Ważna jest regularna kontrola wady wzroku i sprawdzanie, czy, np. krótkowzroczność się nie pogłębiła. Jeśli zdecydujesz się na okulary, drugim etapem będzie dobranie oprawy do okularów.

Sprawdź też soczewki biofinity.

Soczewki dla krótkowidza

Decydując się na soczewki kontaktowe w przypadku krótkowzroczności warto, abyś wiedział o kilku podstawowych aspektach. Przede wszystkim wadę wzroku jaką jest krótkowzroczność koryguje się używając soczewki sferyczne tzw. minusy. To oznacza, że po wizycie u specjalisty na Twojej recepcie przed wartością wady zobaczysz minus, np. -1,25. Kolejną ważną rzeczą jest wybór soczewek ze względu na ich okres noszenia. Do wyboru masz kilka opcji:

  • soczewki jednodniowe – to bardzo wygodna forma korekcji ponieważ soczewki zakładasz rano, a wieczorem po prostu ściągasz i wyrzucasz. Przez jednorazową formę noszenia nie musisz martwić się o dodatkowe środki pielęgnacyjne do soczewek.
  • soczewki miesięczne – ten typ soczewek nosi się codzienne przez 30 dni. Po ściągnięciu soczewek, np. wieczorem po całym dniu noszenia, należy umyć soczewki w płynie pielęgnacyjnym i schować soczewki do pojemniczka z płynem.
  • soczewki całodobowe – tego typu soczewki nosi się przez okres 30 dni (dzień i noc). Ich główną zaletą jest brak konieczności ściągania przez cały miesiąc.

Jeśli zdecydujesz się na tą formę korekcji wzroku to najlepiej byś udał się do specjalisty, który przy okazji badania poinstruuje Cię jak zakładać i ściągać soczewki oraz jak je pielęgnować. Dobierze również najlepsze soczewki według Twoich predyspozycji i preferencji oraz poleci soczewki dobrej jakości.