Krótkowzroczność – co oznacza, jak leczyć?
5 paź 2021 - Wady wzroku
4 grudnia 2024 16:02
Wiele osób cierpi z powodu wad wzroku. Krótkowzroczność jest jedną z nich. Jednak czym ona się tak naprawdę charakteryzuje? Jak sobie z nią poradzić? Jaka forma korekcji wzroku będzie najlepsza w przypadku krótkowzroczności?
Krótkowzroczność (Miopia) to najpopularniejsza wada wzroku. Objawia się wtedy, gdy widzimy wyraźnie obiekty blisko nas, natomiast te bardziej oddalone są zamazane. Dzieje się tak ponieważ u osób z krótkowzrocznością gałka oczna jest dłuższa, a rogówka nie zakrzywia się tak mocno jak w przeciętnym oku. W konsekwencji promienie światła padają przed siatkówkę zamiast bezpośrednio na nią. Dlatego właśnie krótkowidz świetnie widzi obiekty z bliska, a te znajdujące się w dużej odległości od niego zazwyczaj są rozmazane.
Jak każda wada wzroku również krótkowzroczność ma swoje objawy, jednak występują one, gdy wada wzroku znacznie się pogłębia. Na początku wystąpienia krótkowzroczności możesz nawet nie zauważyć niepokojących symptomów.
Do najbardziej znanych objawów należą:
Co ważne, gdy tylko zauważysz pierwsze objawy udaj się do specjalisty na badanie wzroku. Dlaczego? Dzięki szybkiej reakcji i korekcji wzroku możesz zatrzymać wadę lub bardzo opóźnić jej pogłębianie.
Warto widzieć, że krótkowzroczność dzielona jest na trzy podstawowe grupy w zależności od wartości dioptrii: mała – do -3,0 D, średnia – od -3,0 D do -6,0 D oraz duża – od -6,0 D. Sposób leczenia zależy od Twoich preferencji i stylu życia. Do wyboru masz okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Przy czym soczewki w żaden sposób Cię nie ograniczają ponieważ zyskujesz swobodę ruchu. Jest to cenna zaleta zwłaszcza jeśli uprawiasz sport lub po prostu dużo się ruszasz. W takim przypadku okulary się nie sprawdzą ponieważ będą się zsuwać lub nawet spadać. Jeśli zdecydujesz się na soczewki najlepiej będzie udać się do optometrysty, natomiast przy wyborze okularów, do okulisty. Oba sposoby korekcji mają za zadanie sprawić żeby promienie świetlne trafiały wprost do siatkówki, a nie przed nią. Ważna jest regularna kontrola wady wzroku i sprawdzanie, czy, np. krótkowzroczność się nie pogłębiła. Jeśli zdecydujesz się na okulary, drugim etapem będzie dobranie oprawy do okularów.
Sprawdź też soczewki biofinity.
Decydując się na soczewki kontaktowe w przypadku krótkowzroczności warto, abyś wiedział o kilku podstawowych aspektach. Przede wszystkim wadę wzroku jaką jest krótkowzroczność koryguje się używając soczewki sferyczne tzw. minusy. To oznacza, że po wizycie u specjalisty na Twojej recepcie przed wartością wady zobaczysz minus, np. -1,25. Kolejną ważną rzeczą jest wybór soczewek ze względu na ich okres noszenia. Do wyboru masz kilka opcji:
Jeśli zdecydujesz się na tą formę korekcji wzroku to najlepiej byś udał się do specjalisty, który przy okazji badania poinstruuje Cię jak zakładać i ściągać soczewki oraz jak je pielęgnować. Dobierze również najlepsze soczewki według Twoich predyspozycji i preferencji oraz poleci soczewki dobrej jakości.
© Copyright FusionSystem. All Rights Reserved.