Najnowsze wiadomości

14 października 2024 1:58

Czy soczewka może wpaść za oko?



Soczewki kontaktowe to bardzo praktyczny i wygodny sposób na korekcję wzroku, w związku z czym coraz więcej osób decyduje się na wybór właśnie tego narzędzia. Niektórzy nowi użytkownicy mają jednak obawy: czy soczewki stabilnie trzymają się na oku? Czy soczewka może się przesunąć i wpaść za oko, powodując zagrożenie dla jego zdrowia? W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości związane z tym tematem. Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Czy soczewka może przesunąć się na oku?

Soczewki kontaktowe mogą przesuwać się na oku, jednak powinny to robić tylko w granicach tolerancji. Jeśli soczewka znacznie zmienia swoje położenie i powoduje dyskomfort to warto zastanowić się, co jest tego przyczyną - i ją wyeliminować. Soczewki nadmiernie przesuwają się po oku bardzo często w skutek: 

  • Złego dopasowania. 
  • Zbyt niskiego nawilżenia i przyczepności.
  • Niskiego napięcia powierzchniowego filmu łzowego.
  • Ruchu oczu.

Soczewka może również wypaść z oka - zdarza się to jednak niezwykle rzadko.

Worek spojówkowy

Czy soczewka może przesunąć się na tyle, że wpadnie za oko?

Wiesz już, że soczewka może przemieszczać się po powierzchni gałki ocznej. Warto wiedzieć również, że czasami, gdy oko jest bardzo suche lub gdy borykasz się z zespołem suchego oka, soczewka może utknąć na gałce ocznej - na rogówce lub pod jedną z powiek. Czy taka soczewka może wejść głębiej i utknąć w tylnej części oka wpadając za nie? 

Soczewka nie może utknąć w tylnej części oka, nie może za nie wpaść - to fizycznie niemożliwe. 

W związku z tym, jeśli zdarzy się Tobie, że Twoja soczewka utknie na gałce ocznej - nie obawiaj się! Takie szkło kontaktowe nie ucieknie nigdzie głębiej. W takim przypadku postaraj się spokojnie wyjąć taką soczewkę. 

Co zrobić, gdy soczewka utknie na oku?

Jeśli zdarzy się Tobie, że Twoja soczewka utknie na rogówce lub pod powieką, sięgnij po krople nawilżające lub roztwór soli fizjologicznej - chodzi o to, abyś jak najlepiej zwilżył powierzchnię oka. Dzięki temu soczewka powinna zostać odblokowana i bez problemu ją ściągniesz. Powinieneś również zamknąć powieki i spojrzeć w stronę przeciwną do tej, pod którą utknęło szkło kontaktowe - jeśli znajduje się pod dolną powieką, spójrz w górę; jeśli pod górną, spójrz w dół. 

Pamiętaj, że jeśli opisane przez nas sposoby zawiodą, to nigdy nie sięgaj po wykałaczkę czy pęsetę - ponieważ możesz się poważnie zranić. Zamiast tego udaj się do okulisty lub optometrysty - oni w bezpieczny sposób pozbędą się Twojego problemu. 

Mężczyzna zakłada soczewkę.

Dlaczego soczewka nie może wpaść za oko?

Soczewka nie może utknąć w tylnej części oka, ponieważ przednia powierzchnia gałki ocznej osłonięta jest workiem spojówkowym - cienką błoną, która łączy się z wewnętrzną częścią powiek i tworzy barierę ochronną, która nie przepuszcza nic do wnętrza oczodołu. Oznacza to, że soczewka, która utknie pod powieką, może przesunąć się tylko na tyle daleko, na ile pozwoli na to worek spojówkowy - nigdzie dalej. Nie jest możliwe, aby soczewka w jakiś sposób ominęła tą błonę - przylega bowiem ona ściśle do powiek i gałki ocznej. 

Soczewka zniknęła z oka - co robić?

Jeśli wydaje się Tobie, że Twoja soczewka zniknęła z oka, to najpewniej po prostu utknęła pod jedną z powiek. Aby zlokalizować takiego uciekiniera wystarczy wykonać delikatny masaż lub uciski powiek: dzięki temu wyczujesz, gdzie taka soczewka się znajduje. Gdy Ci się to uda, to by ją wyciągnąć wystarczy postępować w opisane już przez nas sposoby. Pamiętaj jednak o tym, by nie zakładać nowej soczewki, jeśli nie jesteś pewien tego, że usunąłeś starą. Taka praktyka może prowadzić do infekcji.

Jak zapobiegać problemom ze stabilnością soczewek?

Abyś nie miał problemów ze stabilnością soczewek - i by nie budziły się w Tobie obawy, że soczewka utknie w głębi oka lub po prostu się przemieści, to pamiętaj o tym, żeby dbać o swoje oczy, a w tym:

- nie dobierać soczewek samodzielnie: najpierw należy wykonać badanie wzroku, a następnie kupić szkła kontaktowe według recepty wypisanej przez specjalistę,
- odpowiednio nawilżać oczy, szczególnie wtedy, gdy pracujesz lub długotrwale przebywasz w pomieszczeniach, które narażają  je na przesuszenie: przy kosmetykach czy detergentach, pośród kurzu i pyłów,
- właściwie dbać o soczewki. Pielęgnować je według zaleceń producenta: czyścić, regularnie wymieniać, nie zasypiać w nich i odkładać je do pojemniczka wypełnionego płynem, 
- nie zasypiać w soczewkach, nawet na kilkanaście minut (za wyjątkiem soczewek całodobowych) 

Soczewka kontaktowa może utknąć w oku, może nawet utknąć pod powierzchnią powieki. Czasami zdarza się, że wydaje się, iż taka soczewka schowała się bardzo głęboko - ale nawet w takim przypadku, soczewkę da się wyciągnąć w sposób prosty i bezpieczny. Nie wymaga to żadnej interwencji chirurgicznej, więc nie musisz się obawiać. 

 

Bibliografia:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/zdroweoczy/68655,budowa-narzadu-wzroku
  2. B. James, C. Chew, A. Bron, Wykłady z okulistyki, Wydawnictwo Medyczne Górnicki
  3. https://zdrowie.med.pl/anatomia/anatomia-oka/
  4. https://www.bezokularow.pl/poradnik/co-robic-gdy-soczewka-utknie-na-oku