Najnowsze wiadomości

18 czerwca 2024 14:11

Ile kosztują soczewki kontaktowe?W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na noszenie soczewek kontaktowych ze względu na ich wygodę i komfort użytkowania. Ich ceny mogą być zróżnicowane w zależności od wielu czynników, takich jak rodzaj soczewek, producent czy specyficzne potrzeby wzrokowe pacjenta. Czy soczewki są drogie? Czy opłaca się stosować je na co dzień? Jeżeli zastanawiasz się, ile kosztują soczewki kontaktowe, przeczytaj nasz artykuł, a poznasz odpowiedzi na te i inne pytania. Sprawdź!

Różne rodzaje soczewek kontaktowych

Na rynku dostępne są różnorodne rodzaje soczewek kontaktowych, które mogą spełniać różne potrzeby wzrokowe pacjentów. Jednym z głównych czynników wpływających na cenę soczewek jest ich rodzaj. Szkła kontaktowe dzielą się na:

  • jednodniowe,
  • dwutygodniowe,
  • miesięczne,
  • kwartalne,
  • roczne.

Dodatkowo, szkła kontaktowe mogą być przeznaczone do:

  • użytku dziennego,
  • użytku całodobowego. 

Od czego zależy cena soczewek?

Cena soczewek kontaktowych zależy od wielu czynników, w tym głównie od materiału, z którego są wykonane. 

- Soczewki hydrożelowe będą miały inną cenę niż soczewki silikonowo-hydrożelowe ze względu na różnice w technologii produkcji i właściwościach materiałowych. 

- Dodatkowo, różne ceny mogą występować również wśród soczewek 
przeznaczonych do różnych wad refrakcji: specjalistyczne soczewki toryczne dla osób z astygmatyzmem mogą być droższe niż standardowe sferyczne soczewki korekcyjne.

- Innym istotnym czynnikiem wpływającym na cenę jest wspomniany już przez nas rodzaj soczewki - czy jest to model jednodniowy, dwutygodniowy czy miesięczny oraz to, do jakiego trybu stosowania jest przeznaczona. 

- Cena soczewek zależy też od tego, czy posiadają one dodatkowe funkcje takie jak: ochrona przed promieniowaniem UV czy powłoka Nanogloss, zapobiegająca osadzaniu się białka na powierzchni.

Soczewki kontaktowe.

Ceny soczewek kontaktowych

Soczewki jednodniowe

Jedna z najbardziej popularnych, dostępnych na rynku opcji, to soczewki jednodniowe. Ich cena wynosi od 75 do 80 złotych za 30 sztuk. W przeliczeniu kosztują one około 5 złotych za parę. Warto zaznaczyć, że ten rodzaj szkieł kontaktowych można nosić tylko przez jeden dzień - po tym czasie należy bezwzględnie wyrzucić je do kosza, ponieważ soczewki tracą swoje niezbędne właściwości i mogą być przyczyną np. możliwych infekcji. Jeśli więc chciałbyś korzystać z tego rodzaju soczewek codziennie, to ich miesięczny koszt wyniósłby szacunkowo 150 złotych. 

Koszty soczewek wielokrotnego użytku 

Zastanawia Cię, ile kosztują soczewki dwutygodniowe, miesięczne, roczne? Odpowiadamy!  Warto wiedzieć, że szkła kontaktowe wielokrotnego użytku są bardziej opłacalną finansowo opcją, szczególnie dla osób, które zamierzają korzystać z tego narzędzia korekcji wzroku na co dzień. 

- Dwutygodniowe soczewki to koszt około 18-20 złotych za parę. Ich używalność to 14 dni od momentu otwarcia blistra. Są najbardziej higieniczną opcją spośród szkieł kontaktowych wielokrotnego użytku, ale ich miesięczny koszt to kwota rzędu średnio 39 złotych. 

- Miesięczne szkła kontaktowe to koszt średnio 30 złotych za parę. Takie soczewki posiadają 30 dni terminu używalności. 

- Soczewki kwartalne i roczne są trudno dostępne, rzadko spotykane i nierekomendowane przez specjalistów. Dzieje się tak ze względu na ich niską higienę stosowania - szkła kontaktowe po dłuższym czasie mogą zacząć tracić swoje właściwości, nawet przy odpowiedniej pielęgnacji - tym samym mogą zacząć podrażniać oczy. Cena soczewek kwartalnych to około 40 złotych za parę, a soczewek rocznych średnio 300 złotych za sztukę, 600 złotych za parę. 

Materiał wykorzystany do produkcji

Do produkcji szkieł kontaktowych najczęściej wykorzystuje się hydrożel lub materiał silikonowo - hydrożelowy. Dostępne są również twarde soczewki, wykonywane zazwyczaj z tworzywa RGP. Stosuje się je jednak głównie wtedy, gdy pacjent nie toleruje miękkich szkieł kontaktowych lub gdy z innych przyczyn nie może ich stosować. W zależności od rodzaju i trybu noszenia, twarde soczewki często są o kilka lub kilkanaście złotych droższe od ich miękkich odpowiedników. 

Ceny soczewek ze względu na rodzaj korekcji

Co ciekawe, ceny szkieł kontaktowych mogą różnić się w zależności od tego, dla jakiego rodzaju korekcji są dedykowane. 

- Najtańszą wersją są soczewki przeznaczone do korekcji krótko i dalekowzroczności. 

- Toryczne szkła kontaktowe zazwyczaj są droższe od tych dedykowanych podstawowym wadom refrakcji. Za toryczne soczewki trzeba zapłacić nawet o kilkadziesiąt złotych więcej. 

- Soczewki progresywne i toryczno-progresywne dostępne są w podobnych cenach do torycznych szkieł kontaktowych. 

- Koszt soczewek kolorowych to około 50 złotych za parę przeznaczoną do miesięcznego stosowania. 

Kobieta zakłada soczewki.

Czy soczewki kontaktowe są drogie? 

Soczewki kontaktowe nie są drogie. Ich roczny koszt użytkowania jest zbliżony do ceny solidnej pary okularów. Warto zauważyć, że korzystanie ze szkieł kontaktowych zapewnia większą wygodę oraz swobodę podczas aktywności fizycznych i codziennych czynności. Z tej przyczyny, jeśli zależy Tobie na codziennym komforcie, opłaca się inwestować w soczewki. 

 

Bibliografia:

1. https://www.bezokularow.pl/poradnik/ile-kosztuja-soczewki-kontaktowe
2.https://soczewkidlaciebie.pl/wybieramy-soczewki/yfxq/ile-kosztuja-soczewki-kontaktowe-ceny-roznych-rodzajow-soczewek.html