Krótkowzroczność – co oznacza, jak leczyć?
5 paź 2021 - Wady wzroku
13 października 2024 23:53
Ludzkie oczy naturalnie wydzielają film łzowy, który odpowiada za ich właściwe nawilżenie. Gdy ilość łez jest zbyt mała, można skutecznie zastąpić je sztucznym preparatem - kroplami do oczu. Czy każdy jednak może skorzystać z tej opcji? Kiedy należy stosować krople do oczu? Co wskazuje na to, że oczy potrzebują dodatkowego nawilżenia? Sprawdź i dowiedz się więcej!
Krople do oczu to preparat przygotowywany w taki sposób, by składem przypominał naturalne ludzkie łzy lub by dodatkowo posiadał składniki wspomagające regenerację nabłonka oka, niwelowanie podrażnień i innych nieprzyjemnych objawów. Do kropli dodawane są składniki takie jak hialuronianu sodu, który odżywia oczy i poprawia ich kondycję. Krople od różnych producentów mogą się różnić składem, dlatego przed decyzją o ich zakupie warto zapytać specjalistę o rekomendację odpowiedniego produktu w stosunku do Twoich potrzeb.
Oczy mogą przesuszać się - za sprawą działania warunków atmosferycznych, np. silnego wiatru, w związku z zaburzeniami wydzielania łez, ale również w konsekwencji zbyt długiego czasu spędzonego przed ekranem. Czy wiedziałeś, że przeciętny człowiek spędza średnio 3 godziny przed smartfonem? W takich warunkach łatwo o to, by oczy były suche i zmęczone. Krople do oczu powinny pomóc w łagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości z tym związanych.
Należy jednak wiedzieć, że suche oko i zespół suchego oka różnią się od siebie.
Przesuszone oczy to zjawisko, które ustępuje po kilku lub kilkunastu godzinach, zaś całkowite wyleczenie zespołu suchego oka nie jest możliwe - należy walczyć z jego objawami za pomocą przepisanych przez Twojego specjalistę kropli do oczu. Z problemem tym walczy aż około 60% społeczeństwa. Aby skutecznie sobie z nim poradzić, należy udać się na konsultację ze specjalistą. Lekarz sprawdzi stan oczu i wdroży odpowiednie leczenie, najprawdopodobniej dobierając odpowiednie krople indywidualnie dla danego pacjenta. Dzięki temu będą odpowiednio spełniały swoje zadanie i przynosiły ulgę.
Gdy oczy są zaczerwienione, może świadczyć to o przemęczeniu, infekcji wirusowej,bakteryjnej lub o alergii. W takich przypadkach zaburzenia produkcji filmu łzowego są bardzo częste i wiążą się z dodatkowym szczypaniem i pieczeniem oczu. Dlatego też, warto wtedy sięgnąć po sztuczne łzy. Nawilżające krople do oczu powinny przynieść szybką i długotrwałą ulgę. Dodatkowo, sztuczne łzy zawierają środki łagodzące stany zapalne oczu, które wspomagają odpowiednie leczenie.
Kłucie, ból i dyskomfort mogą świadczyć o tym, że coś wpadło pod powiekę. Jeśli to tylko muszka czy paproch, możesz w łatwy sposób pozbyć się intruza za pomocą kropli do oczu. Wystarczy, że pochylisz głowę i wprowadzisz na powierzchnię gałki ocznej sporą ilość preparatu w taki sposób, by przepłukać oko. Warto wiedzieć, że czasami uczucie ciała obcego pod powieką wcale nie znaczy, że coś pod nią wpadło - bywa, że to sygnał o przesuszonych i zmęczonych oczach.
Krople do oczu można stosować również w celach zapobiegawczych lub po prostu łagodzących. Preparat ten skutecznie nawilża oczy, dzięki czemu przynosi natychmiastową ulgę, gdy te są:
Krople do oczu tworzą na gałkach ocznych specjalną powłokę, która dodatkowo zapobiega ich wysychaniu, dzięki czemu oczy pozostają nawilżone na dłużej - a za tym idzie komfort i wygoda.
Do nieprzyjemnych dolegliwości ze strony oczu zazwyczaj może dojść, gdy:
To właśnie w takich sytuacjach warto mieć przy sobie krople do oczu. Wiedziałeś o tym, że gdy spędzasz czas przed komputerem, to częstotliwość Twoich mrugnięć nieświadomie spada aż dwukrotnie? Normalnie przeciętny człowiek mruga około 20 razy w ciągu minuty, a podczas pracy przed monitorem liczba ta spada do około 8-10 razy. Z tego powodu, warto nie tylko starać się pilnować tego, by regularnie mrugać - ale też warto stosować odpowiednie nawilżenie.
Za skuteczne nawilżanie i odżywianie oczu odpowiadają składniki, jakie są zawarte w danych preparatach. Zazwyczaj znajduje się w nich:
Gdy zastanawiasz się, jakie krople do oczu powinieneś wybrać, zalecamy dwa rozwiązania:
1. Sięgnij po sztuczne łzy, czyli po specjalne krople do oczu, których skład jest bardzo zbliżony do naturalnego filmu łzowego.
2. Zapytaj o poradę swojego specjalistę - on poleci Ci krople, które będą dostosowane do Twoich potrzeb. Warto to zrobić, ponieważ krople do oczu mogą uczulić. Najczęściej reakcję alergiczną wywołują zawarte w nich konserwanty lub substancje aktywne.
Krople do oczu to preparat, który powinien nawilżać i regenerować oczy. Część sztucznych łez dostępna jest bez recepty - wtedy zazwyczaj ich skład nie wyróżnia się substancjami aktywnymi, a jedynie przypomina naturalne ludzkie łzy i raczej można stosować je, gdy tylko poczujesz taką potrzebę. Na rynku dostępne są również krople na receptę - taki preparat wypisuje specjalista po konsultacji. Krople do oczu tego typu posiadają różne składniki, które wspomagają regenerację i leczenie stanów zapalnych oczu. Dlatego też, jeśli doskwiera Tobie np. zapalenie spojówek - nie wahaj się i udaj się do specjalisty, ponieważ w takich przypadkach samodzielna terapia za pomocą preparatów dostępnych bez recepty może być nieskuteczna.
Bibliografia:
A. Kubicka-Trząska, B. Romanowska-Dixon, Infekcyjne choroby narządu wzroku, Wyd. PZWL, 2024
https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=210
https://www.bezokularow.pl/poradnik/czy-krople-do-oczu-moga-zaszkodzic-rodzaje-kropli-skutki-uboczne-i-wskazowki
© Copyright FusionSystem. All Rights Reserved.