Krótkowzroczność – co oznacza, jak leczyć?
5 paź 2021 - Wady wzroku
11 listopada 2024 21:21
Dobry wzrok to podstawa naszego codziennego życia. Tak naprawdę nikt z nas nie docenia swojego wzroku póki nie wystąpią pierwsze problemy. Dlatego ważna jest profilaktyka. A co, gdy wada wzroku już się pojawiła? Jak zatrzymać wadę wzroku, czy w ogóle jest to możliwe?
Wada wzroku może pojawić się w każdym wieku. Najczęściej wywołują ją czynniki genetyczne lub zewnętrzne. Jeśli w Twojej rodzinie występują wady wzroku to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że Ty również będziesz ją mieć. Oprócz tego wadę wzroku może wywołać nasz styl życia, czy inne choroby, np. cukrzyca. Jeśli pracujesz w trudnych warunkach lub wystawiasz swoje oczy na np. długą pracę z komputerem to istnieje ryzyko, że Twój wzrok się pogorszy. Kolejnym czynnikiem może być chociażby ciąża podczas której mogą wystąpić zmiany. Nasz wiek również jest bodźcem, który wpływa na nasz wzrok ponieważ z biegiem lat nasz wzrok po prostu słabnie.
Na wstępie musisz wiedzieć, że wady wzroku zazwyczaj nie można zatrzymać, ale możesz spowolnić jej postępowanie. Jeśli Twój wzrok jest naprawdę słaby to istnieje mała szansa na to że na dobre zatrzymasz wadę w miejscu. Jednak są sposoby na to by lepiej zadbać o swoje oczy. Wprowadzenie ich do codziennego życia może przynieść zadowalające efekty.
Suplementy diety to dobry sposób na wspomaganie naszego organizmu. Istnieją także takie, które wspierają prawidłową pracę oczu. W tym celu należy szukać suplementów, które zawierają luteinę, kwasy omega-3, selen oraz witaminy.
Nie od dziś wiadomo, że odpowiednia dieta wpływa na zdrowie całego organizmu. By zadbać odpowiednio o oczy należy jeść produkty bogate w witaminy A, C, E oraz witaminy z grupy B. Oprócz tego szukaj produktów, które mają dużą zawartość minerałów takich jak cynk, miedź, selen, czy mangan.
Najlepsza jest profilaktyka, dlatego wykonuj regularnie badania wzroku u specjalisty. Gdy okaże się że wystąpiła wada wzroku nie należy zwlekać i czekać aż coś się zmieni. Od razu podejmij wygodną dla Ciebie korekcję – okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Dzięki odpowiedniej korekcji jesteś w stanie skutecznie spowolnić postępowanie wady wzroku. Przed zmęczonymi oczami uchronić mogą również okulary polaryzacyjne.
Oprócz wyżej wymienionych sposobów na poprawę wzroku możesz zainteresować się tematem ćwiczeń oczu. Zwłaszcza osoby, które pracują w jednej pozycji, np. przy komputerze powinny codziennie ćwiczyć wzrok. Chodzi tu głównie o akomodację oka – czyli zdolność oka do przystosowywania się niezależnie, czy patrzymy w dal, czy bliż. Gdy przez parę godzin nasze oczy patrzą tylko na przedmioty blisko nas to po jakimś czasie zdolność oka do akomodacji słabnie. Dlatego tak ważne są ćwiczenia, by zachować mięśnie oka w jak najlepszej kondycji.
Warto poświecić parę minut dziennie na proste ćwiczenia oczu. Jednym z popularnych ćwiczeń jest przesuwanie gałki ocznej w różnych kierunkach, np. patrz w lewo, a następnie powoli zwróć wzrok ku prawej stronie, w górę i w dół. Kolejnym ćwiczeniem jest „malowanie wzrokiem” różnych kształtów, np. ósemek. Możesz również ćwiczyć wzrok patrząc raz na przedmiot blisko Ciebie, a następnie na przedmiot sporo oddalony.
Szukasz sposobów na domowe badanie wzroku? Wystarczy, że będziesz się uważnie obserwować w ciągu dnia. Jeśli często mrużysz oczy, by dostrzec coś daleko od Ciebie lub często przybliżasz/oddalasz od siebie przedmioty, by je lepiej zobaczyć to znak, że z Twoim wzrokiem jest coś nie tak. Jednak najlepiej udać się do specjalisty, który dokładnie zbada Twój wzrok i wykona potocznie nazywany „test na dobry wzrok” (tablica Snellena). Tak naprawdę tylko specjalista jest w stanie określić, czy z Twoim wzrokiem jest wszystko w porządku. Dlatego pamiętaj, by co najmniej raz na dwa lata chodzić na badania.
© Copyright FusionSystem. All Rights Reserved.