Krótkowzroczność – co oznacza, jak leczyć?
5 paź 2021 - Wady wzroku
12 września 2024 18:43
Jednym z najważniejszych narządów w ciele człowieka są oczy. Szczególna jest w tym zasługa jego budowy oraz funkcji, jakie pełni. Jednym z kluczowych elementów jest siatkówka, ponieważ odpowiada za odbieranie bodźców wzrokowych. Dlatego niezwykle groźne jest odklejenie siatkówki. Skutki mogą mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Właśnie z tego powodu istotne jest szybkie podjęcie leczenia. Przekonaj się, czym objawia się odklejenie siatkówki i jakie są skutki tego problemu.
Odklejająca się siatkówka to choroba, która polega na oddzieleniu się części siatkówki od struktury oka. Występuje kilka rodzajów tego schorzenia i w zależności od tego, problemy mogą być bardziej dotkliwe lub dość delikatne. Szczególnie w tym drugim przypadku objawy odklejania siatkówki bywają ignorowane. Zwróć uwagę na to, że ten element gałki ocznej pełni bardzo ważną funkcję, więc ewentualne zaburzenia prowadzą do kłopotów z fotoreceptorami – odpowiadają za odbieranie świata zewnętrznego.
Zauważ, że w dużej części przypadków następuje dość stopniowe odklejenie siatkówki oka. Objawy wówczas mogą ograniczać się tylko do jednego oka, a w końcu przeradza się to w całkowite rozwarstwienie. Następstwem jest mocne pogorszenie widzenia, a nawet utrata wzroku.
Chorobliwe oddzielenie się warstw siatkówki oka może być związane z różnymi przypadłościami. Bardzo często dochodzi do tego na skutek uszkodzenia mechanicznego. Wówczas bardzo ważna jest natychmiastowa kontrola u specjalisty. Warto zaznaczyć, że odklejenie siatkówki po uderzeniu szczególnie często występuje u sportowców, a także u dzieci, właśnie z tego powodu konieczne jest noszenie specjalnych gogli ochronnych np. podczas jazdy rowerem. Oprócz tego istnieją także inne przyczyny rozwarstwiania siatkówki np. pod wpływem nadmiernego wysiłku fizycznego, po zabiegu zaćmy lub na skutek krótkowzroczności. Przekonaj się, jak jeszcze może powstać odklejona siatkówka oka.
Bardzo ważne jest to, żebyś dowiedział się, jakie symptomy mogą wskazywać na odklejenie rogówki. Objawy zazwyczaj są uzależnione od tego, z jakim rodzajem tego schorzenia masz do czynienia. Poza tym kluczowe znaczenie ma szybka reakcja w razie dostrzeżenia jakichś problemów ze wzrokiem. W końcu istotna jest natychmiastowa reakcja, bo to właśnie ona może zatrzymać postęp choroby. Zauważ, że objawy odwarstwienia siatkówki bywają całkowicie bezbolesne, co prowadzi do tego, że dopiero po wielu latach dochodzi do jej wykrycia. Oprócz tego zwróć uwagę na kilka podstawowych objawów rozwarstwienia siatkówki, czyli na:
Przedarciowe rozwarstwienie siatkówki charakteryzuje się tym, że ciecz podsiatkówkowa nie może wydostać się z ciała szklistego do części przedsiatkówkowej. Przede wszystkim ten problem jest związany z urazami mechanicznymi, chorobami układowymi oraz urazami. Zazwyczaj objawia się to mętami w oku, błyskami oraz nagłym pogorszeniem jakości widzenia.
Warto zaznaczyć, że występują dwie odmiany nieprzedarciowego odwarstwienia siatkówki, czyli:
Wysiękowe odwarstwienie siatkówki – ma to związek z przedostaniem się do przestrzeni podsiatkówkowej płynu naczyniówki. Przyczyny mogą wynikać z powstania guzów bądź stanów zapalnych. Zauważ, że w przypadku tej odmiany następuje bardzo szybkie pogorszenie jakości widzenia, a nawet ruchomość siatkówki.
Trakcyjne odwarstwienie siatkówki – kolejny typ nieprzedarciowego odwarstwienia siatkówki występuje wówczas, gdy siatkówka jest oddzielona od nabłonka barwnikowego. Istnieją różne przyczyny takiego problemu, a zazwyczaj jest to związane z ostrym stanem zapalnym wewnątrzgałkowym. Czasem pojawia się to również u cukrzyków oraz wcześniaków. Objawy są dość łagodne, czyli np. wolno rozwijającym się ubytkiem pola widzenia.
Istnieją różne sposoby leczenia rozwarstwienia siatkówki, a jednym z nich jest operacja. Choć warto zaznaczyć, że stosuje się to przede wszystkim w przedarciowym odklejeniu siatkówki. W takim przypadku wykonywany jest wszczep wewnątrzgałkowy, który w trakcie zabiegu jest przyszywany do gałki. W naprawdę trudnych przypadkach zalecana jest również inna operacja, czyli przeszczep siatkówki oka. Jednak jest to ostateczny sposób poradzenie sobie z rozwarstwieniem siatkówki.
Zastanawiasz się, jak zachowywać się po operacji odklejenia siatkówki? Przede wszystkim kluczowe znaczenie ma odpoczynek i rekonwalescencja. Dzięki temu najskuteczniej zapobiegniesz nawrotowi schorzenia. Poza tym specjaliści zalecają wtedy stosowanie specjalnych leków – zazwyczaj mają formę kropli do oczu. Musisz też regularnie wykonywać badania kontrolne. Do tego przez pewien czas po operacji wskazane jest przebywanie w konkretnej pozycji. Nie musisz się tego obawiać, bo lekarz wszystko Ci wytłumaczy.
Po operacji rozwarstwienia siatkówki bardzo ważne jest unikanie dużego wysiłku fizycznego. Pamiętaj jednak, że gdy rana się zagoi, a Twoje oczy znów będą zdrowe, to będziesz mógł powrócić do aktywności fizycznej. Choć kluczowe znaczenie ma tutaj opinia specjalisty, który po badaniach kontrolnych określi, czy to już jest dobry moment na sport.
W pracy, szkole czy na uczelni doszło do wypadku, który spowodował odwarstwienie siatkówki? Odszkodowanie przysługuje Ci w takiej sytuacji, ponieważ oczy to jeden z najważniejszych narządów człowieka. Dokładna kwota jest jednak uzależniona od wysokości polisy. Pamiętaj tylko o tym, żeby przesłać wszystkie informacje do ubezpieczyciela z dokładnym wyjaśnieniem tego, jak doszło do wypadku i jakie są jego następstwa.
Zauważ, że w niektórych przypadkach możesz starać się o rentę z ZUS-u, ale jest to możliwe jedynie wtedy, gdy doszło do całkowitej utraty wzroku lub częściowej, co uniemożliwia Ci kontynuowanie pracy.
Czasem problemem jest nie tylko rozwarstwienie, ale również oddzielenia ciała szklistego od siatkówki w tylnej jego części. Może się to wiązać z wiekiem, ponieważ wraz z upływem lat dochodzi do zaburzenia jego żelowej konsystencji. Bardzo często odklejenie ciałka szklistego wynika z utraty kwasu hialuronowego. Wówczas może przybierać różne formy – ostrą lub przewlekłą.
Leczenie w przypadku odklejenia ciałka szklistego jest dość trudne. Dlatego konieczna jest przede wszystkim regularna kontrola u lekarza, a także szybka reakcja w razie pogłębianie się problemów z widzeniem.
© Copyright FusionSystem. All Rights Reserved.