Krótkowzroczność – co oznacza, jak leczyć?
5 paź 2021 - Wady wzroku
4 grudnia 2024 16:00
Soczewki kontaktowe to rewolucyjny sposób na korekcję wzroku. Dają poczucie wolności od okularów i możliwość swobodnego uprawiania sportów. Jednak, czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy możliwe jest, że soczewka nagle wypadnie z oka, np. w trakcie intensywnej aktywności? To pytanie nurtuje zarówno nowicjuszy, jak i doświadczonych użytkowników soczewek kontaktowych. W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Dowiesz się, w jakich sytuacjach soczewka może wypaść z oka i co zrobić w takiej sytuacji!
Soczewka kontaktowa może wypaść z oka. Zdarza się to jednak niezwykle rzadko i zazwyczaj wskutek określonych sytuacji.
Dostępne na rynku szkła kontaktowe cechują się konstrukcją, która odpowiada za ich precyzyjne dopasowywanie się do ludzkiego oka. Dzięki temu trzymają się na oku stabilnie, a przy tym są wygodne i prawie niewyczuwalne. Zdarzają się jednak czasami przypadki, że soczewki zsuwają się z oka i spadają lub w ogóle nie chcą się przykleić w trakcie zakładania. Dlaczego tak się dzieje?
Soczewka może wypaść z oka wskutek kilku konkretnych sytuacji. Zazwyczaj nie zdarza się, by zsuwała się z powierzchni gałki ocznej sama z siebie. Sytuacje, w których stabilność szkła kontaktowego może zostać zachwiana na tyle, by wypadła ona z oka to:
Jeśli soczewka wypadła Tobie z oka, to powinieneś zareagować szybko i ostrożnie. Przypomnij sobie jednak najpierw jakiego rodzaju szkieł kontaktowych używasz. Jeśli soczewka, która się zsunęła jest jednodniowa, to nie pozostaje nic innego jak wyrzucenie jej do kosza - ponieważ nawet po dokładnym zdezynfekowaniu i wyczyszczeniu nie będzie nadawać się do ponownego użycia. Jeśli jednak korzystasz z soczewek wielokrotnego użytku, a do ich wymiany na nowe pozostało jeszcze sporo czasu, powinieneś postępować według następujących kroków:
Próbujesz założyć soczewki, a one nie chcą się przykleić, wypadają lub wiernie pozostają na Twoim palcu? Przyczyn takich sytuacji może być kilka.
- Zakładasz soczewki w niewłaściwy sposób.
Podstawową przyczyną wypadania i odklejania się soczewek od oka jest ich nieumiejętne zakładanie. Sprawdź nasz poradnik jak założyć soczewki.
- Twoje dłonie są zbyt mokre.
Przed zakładaniem i ściąganiem soczewek należy zawsze dokładnie umyć dłonie. Jeżeli jednak nie wysuszysz ich wystarczająco dobrze, a krople wody pozostaną na Twoich palcach, możesz mieć problem z założeniem szkieł kontaktowych. Soczewki ciągną do wilgoci, więc nie będą w stanie odkleić się od palca.
- Twoje oczy są zbyt suche.
Aby soczewki kontaktowe dobrze przylegały do powierzchni oka, musi być spełniony podstawowy warunek - oczy muszą być odpowiednio nawilżone. Zbyt suche oczy w połączeniu z soczewkami to problemy z ich zakładaniem, ale również ból i ogólny dyskomfort.
Bibliografia:
https://www.bezokularow.pl/poradnik/dlaczego-soczewka-nie-chce-sie-przykleic-do-oka
https://przystaneknauka.us.edu.pl/artykul/aby-soczewki-kontaktowe-byly-jeszcze-lepsze-i-zdrowsze
© Copyright FusionSystem. All Rights Reserved.