Najnowsze wiadomości

4 grudnia 2024 16:00

Czy soczewka może wypaść z oka?



Soczewki kontaktowe to rewolucyjny sposób na korekcję wzroku. Dają poczucie wolności od okularów i możliwość swobodnego uprawiania sportów. Jednak, czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy możliwe jest, że soczewka nagle wypadnie z oka, np. w trakcie intensywnej aktywności? To pytanie nurtuje zarówno nowicjuszy, jak i doświadczonych użytkowników soczewek kontaktowych. W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Dowiesz się, w jakich sytuacjach soczewka może wypaść z oka i co zrobić w takiej sytuacji! 

Soczewka wypadła z oka: czy to możliwe?

 

Soczewka kontaktowa może wypaść z oka. Zdarza się to jednak niezwykle rzadko i zazwyczaj wskutek określonych sytuacji. 

Dostępne na rynku szkła kontaktowe cechują się konstrukcją, która odpowiada za ich precyzyjne dopasowywanie się do ludzkiego oka. Dzięki temu trzymają się na oku stabilnie, a przy tym są wygodne i prawie niewyczuwalne. Zdarzają się jednak czasami przypadki, że soczewki zsuwają się z oka i spadają lub w ogóle nie chcą się przykleić w trakcie zakładania. Dlaczego tak się dzieje? 

Kobieta zasłania oko.

Kiedy soczewka może wypaść z oka? 

Soczewka może wypaść z oka wskutek kilku konkretnych sytuacji. Zazwyczaj nie zdarza się, by zsuwała się z powierzchni gałki ocznej sama z siebie. Sytuacje, w których stabilność szkła kontaktowego może zostać zachwiana na tyle, by wypadła ona z oka to: 

  1. Bardzo intensywne ćwiczenia fizyczne.

    Intensywne ćwiczenia fizyczne bogate w podskoki i wstrząsy (np. skakanie na trampolinie czy taniec) mogą znacząco wpłynąć na ruchy soczewki na oku. Może zdarzyć się, że w ich trakcie soczewka odklei się od powierzchni gałki ocznej.
     
  2. Niewłaściwe dopasowanie soczewek. 

    Jeśli wybrałeś soczewki na własną rękę, bez konsultacji ze specjalistą lub kupiłeś je na podstawie recepty okularowej, to mogą wypadać z Twojego oka. Dzieje się tak, ponieważ aby szkła kontaktowe dobrze spełniały swoją funkcję, ich parametry muszą być właściwie dopasowane nie tylko pod względem korekcji, ale też np. pod względem średnicy. 
     
  3. Pocieranie oczu. 

    Pocieranie oczu to jedna z najczęstszych przyczyn wypadania soczewki z oka. W trakcie tej czynności można w łatwy sposób podważyć szkło kontaktowe lub po prostu nieumyślnie odkleić je od oka. 
     
  4. Wietrzna pogoda. 

    Gdy na zewnątrz wieje, silne podmuchy mogą przesuszyć zarówno powierzchnię soczewki, jak i oka - w związku z czym ta może w bardzo łatwy sposób się odkleić, ponieważ nie będzie posiadać korzystnych warunków do odpowiedniej przyczepności. W trakcie złych warunków atmosferycznych może wystąpić również nadmierne łzawienie: w związku z czym możesz “wypłakać z oka” swoje szkło kontaktowe. 
     
  5. Soczewki założone w nieodpowiedni sposób. 

    Jeśli soczewki nie są założone w prawidłowy sposób, mogą z łatwością zsunąć się z oczu. Jednak bez obaw - jeśli soczewki będą nieprawidłowo założone, zorientujesz się: ich noszenie będzie wzbudzało duży dyskomfort, będą cały czas wyczuwalne na oczach i kłuły. 

Co zrobić, gdy soczewka wypadnie z oka?

Jeśli soczewka wypadła Tobie z oka, to powinieneś zareagować szybko i ostrożnie. Przypomnij sobie jednak najpierw jakiego rodzaju szkieł kontaktowych używasz. Jeśli soczewka, która się zsunęła jest jednodniowa, to nie pozostaje nic innego jak wyrzucenie jej do kosza - ponieważ nawet po dokładnym zdezynfekowaniu i wyczyszczeniu nie będzie nadawać się do ponownego użycia. Jeśli jednak korzystasz z soczewek wielokrotnego użytku, a do ich wymiany na nowe pozostało jeszcze sporo czasu, powinieneś postępować według następujących kroków: 

  1. Ostrożnie podnieś ją z podłogi, uważając przy tym, aby jej nie uszkodzić ani dodatkowo nie pobrudzić.
  2. Umyj dokładnie dłonie i obejrzyj soczewkę. Sprawdź, czy w żaden sposób się nie uszkodziła: nie pękła, nie zarysowała, nie uszczerbiła. 
  3. Jeśli z powierzchnią soczewki wszystko w porządku, dokładnie wyczyść ją za pomocą dezynfekującego płynu do soczewek. 
  4. Odłóż soczewkę do pojemnika z płynem na czas zalecany przez producenta. 
  5. Załóż soczewkę i obserwuj swoje samopoczucie. Jeśli korzystanie z niej wzbudza u Ciebie dyskomfort, ściągnij ją i wyrzuć: na jej powierzchni mogły powstać niewidoczne gołym okiem mikrouszkodzenia. 

Dlaczego soczewka nie chce przyklejać się do oka?

Próbujesz założyć soczewki, a one nie chcą się przykleić, wypadają lub wiernie pozostają na Twoim palcu? Przyczyn takich sytuacji może być kilka. 

- Zakładasz soczewki w niewłaściwy sposób. 

Podstawową przyczyną wypadania i odklejania się soczewek od oka jest ich nieumiejętne zakładanie. Sprawdź nasz poradnik jak założyć soczewki

- Twoje dłonie są zbyt mokre. 

Przed zakładaniem i ściąganiem soczewek należy zawsze dokładnie umyć dłonie. Jeżeli jednak nie wysuszysz ich wystarczająco dobrze, a krople wody pozostaną na Twoich palcach, możesz mieć problem z założeniem szkieł kontaktowych. Soczewki ciągną do wilgoci, więc nie będą w stanie odkleić się od palca. 

- Twoje oczy są zbyt suche. 

Aby soczewki kontaktowe dobrze przylegały do powierzchni oka, musi być spełniony podstawowy warunek - oczy muszą być odpowiednio nawilżone. Zbyt suche oczy w połączeniu z soczewkami to problemy z ich zakładaniem, ale również ból i ogólny dyskomfort. 

Soczewka na palcu.

 

Bibliografia: 

https://www.bezokularow.pl/poradnik/dlaczego-soczewka-nie-chce-sie-przykleic-do-oka
https://przystaneknauka.us.edu.pl/artykul/aby-soczewki-kontaktowe-byly-jeszcze-lepsze-i-zdrowsze