Najnowsze wiadomości

20 kwietnia 2024 11:40

Mgła na oku i nieostre widzenie – przyczyny



Niewyraźne, zamglone, nieostre czy rozmazane widzenie to powszechny problem, który może dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Może być skutkiem wielu czynników, mniej lub bardziej poważnych. Samo w sobie nie jest chorobą, a raczej objawem towarzyszącym różnym stanom układu wzrokowego. 

Zamglone i niewyraźne widzenie – co to?

Niewyraźne widzenie to termin służący do opisu sytuacji, w której nie jesteśmy w stanie dostrzec szczegółów czy ostrych kontur danego obiektu. Może ono dotyczyć zarówno jednego, jak i obu oczu. Najczęściej osoby o zamglonym widzeniu skarżą się na problem z percepcją przedmiotów, określeniem ich odległości od siebie czy postrzeganiem kolorów. Obraz zlewa się, w zależności od stopnia zamglenia, a wszelkie obiekty wydają się być pokryte mlecznym filtrem.

niewyraźne i zamglone widzenie - przyczyny

Nieostre widzenie i mgła na oku – przyczyny

Zaburzenia wzroku spowodowane mogą być różnymi dolegliwościami. W konsekwencji są one jednak niekomfortowe i utrudniają codzienne funkcjonowanie. 


Zmęczenie oczu

Najpowszechniejszą przyczyną przejściowego i sporadycznego zamglenia wzroku jest zmęczenie oczu. Narząd wzroku codziennie wystawiany jest próbę. Wielogodzinna praca, ciągły stres oraz wzmożona koncentracja i skupienie może powodować zmęczenie zarówno oczu, jak i całego organizmu. 

Jeśli stan ten pojawia się po całym dniu i widzenie nie jest na tyle niewyraźne by utrudniać funkcjonowanie, jako lek najlepszy będzie odpoczynek. Zrelaksuj się, wyśpij, przeprowadź jogę dla oczu. To zdecydowanie pozwoli wrócić im do formy, by kolejnego dnia móc znów działać na pełnych obrotach.

 

Nieskorygowana wada wzroku

Jednym  z podstawowych objawów nieskorygowanej wady wzroku jest zamglenie obrazu i niewyraźne widzenie. Często pacjenci zgłaszają się do gabinetu dopiero wtedy, gdy niewyraźne widzenie nie pozwala im na odczytanie cen z półek sklepowych czy dostrzeżenie szyldu sklepu.

Krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm to wady wzroku wynikające ze złego stosunku mocy układu optycznego oka do jego długości. W przypadku prezbiopii w grę wchodzi utrata zdolności akomodacji, czyli dostosowywania mocy soczewki oka do odległości patrzenia. We wszystkich tych przypadkach obraz oglądanego przedmiotu nie skupia się ostro na siatkówce, przez co widzenie jest niewyraźne.

Kluczem do wyeliminowania nieostrego widzenia jest odpowiednia korekcja. Co ważne, dobór zarówno okularów korekcyjnych, jak i soczewek kontaktowych powinien zostać wykonany w gabinecie pod okiem specjalisty. Dopiero wtedy możemy mieć pewność, że jest on prawidłowy i przyniesie tylko korzyści. Niedostosowana korekcja może tylko pogorszyć widzenie i przyczynić się do rozwoju wady. 


Zaćma

Widzenie za mgłą, które się nasila, może być objawem zaćmy. Jest to schorzenie związane z postępującym zmętnieniem soczewki oka. Objawia się stopniowo pogarszającą się ostrością widzenia. Zaćma najczęściej związana jest z starzeniem się organizmu, jednak może być również konsekwencją urazu, zapalenia błony naczyniowej, niekontrolowanej cukrzycy czy przyjmowania niektórych leków.

Leczenie zaćmy opiera się na operacji w znieczuleniu miejscowym, po której widzenie automatycznie się poprawia. 


Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD)

Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba oczu związana z wiekiem, choć może dotknąć również osoby młode. Polega ona na uszkodzeniu centralnej części siatkówki – plamki żółtej, która odpowiedzialna jest za wyraźne widzenie. Wśród objawów wyróżnia się niewyraźne, zamglone postrzeganie obiektów, głównie z bliska. 

Wyróżnia się postać suchą oraz wysiękową AMD. Pierwsza z nich nie podlega leczeniu, a można jedynie ją hamować. Rzadsza, ale również groźniejsza, wysiękowa postać AMD leczona jest poprzez iniekcje doszklistkowe, czyli zastrzyki do wnętrza gałki ocznej. 


Syndrom widzenia komputerowego 


Innym, bardzo powszechnym powodem niewyraźnego widzenia jest syndrom widzenia komputerowego. Długie wpatrywanie się w ekrany urządzeń elektronicznych, zmniejszona częstotliwość mrugania itp. powoduje nie tylko zamglone widzenie, ale również bóle głowy, światłowstręt oraz suchość oczu.

Receptą na problem jest pamiętanie o odpowiedniej ochronie oczu podczas pracy przed komputerem. Okulary do komputera, krople nawilżające, przestrzeganie zasady 20-20-20 zdecydowanie zmniejszą dolegliwości.

nieostre widzenie a syndrom widzenia komputerowego

Nieostre i zamazane widzenie może być skutkiem zarówno bezpośrednich problemów z układem wzrokowym, jak i innych czynników takich jak:

  • infekcje oka
  • obecność ciała obcego w oku
  • alergie
  • urazy oczu lub głowy
  • niektóre lekarstwa
  • migrena
  • zatrucie alkoholem metylowym

Mgła na oku i niewyraźne widzenie – leczenie

Nie można ignorować niewyraźnego, zamglonego widzenia. Nawet gdy jest ono przejściowe, może oznaczać rozwijającą się wadę wzroku, nieprawidłową pracę układu wzrokowego czy poważniejsze choroby oczu. Jeśli dostrzeżesz niepokojące Cię objawy, umów się do specjalisty. Leczenie musi rozpocząć się od postawienia odpowiedniej diagnozy. Gdy będzie wiadomo co jest przyczyną zamglonego widzenia, lekarz wdroży odpowiednie postępowanie.