Krótkowzroczność – co oznacza, jak leczyć?
5 paź 2021 - Wady wzroku
4 grudnia 2024 16:08
Życie w XXI wieku jest przepełnione różnymi bodźcami, np. nowymi technologiami, czy różną jakością powietrza. To nie tylko wpływa na nasz organizm, ale w dużej mierze wpływa na nasze oczy i wzrok. Nadmierne wystawienie na światło niebieskie emitowane przez ekrany naraża nasze oczy na spory dyskomfort. Oprócz tego co raz więcej Polaków ma diagnozowane wady wzroku. Czy da się temu zapobiec? W wielu przypadkach można uniknąć konsekwencji lub zatrzymać wadę wzroku wykonując regularne badania wzroku.
Wizyta u okulisty powinna być normalną i regularną sprawą. Dzięki temu możemy kontrolować stan naszych oczu i w porę reagować. Regularne badania pozwalają na szybką diagnozę w przypadku wystąpienia wady wzroku lub chorób oczu. Im szybciej wykryty problem, tym szybciej można podjąć leczenie. To bardzo istotna sprawa. Zwłaszcza, że wiele wad wzroku i chorób można w porę zatrzymać lub spowolnić ich postęp. To z kolei będzie miało wpływ na naszą przyszłość. Dlatego nie omijaj gabinetu okulisty tylko umów się na wizytę.
Sporo osób myśli, że badanie wzroku może być bolesne. To oczywiście mit! Badanie oczu jest całkowicie bezbolesne i nie trwa długo. W gabinecie znajduje się kilka urządzeń, które są nie inwazyjne. Samo badanie trwa zwykle 15-30 minut. W tym czasie specjalista przeprowadza nie tylko badanie, ale również szczegółowy wywiad. Zostaniesz zapytany o niepokojące objawy, czy choroby oczu obecne w rodzinie. Po badaniu otrzymasz receptę z parametrami wady wzroku jeśli taka wyszła podczas badania. Jeśli wykryto chorobę to otrzymasz zalecenia od specjalisty.
Na badanie oczu możesz udać się zarówno do okulisty, jak do optometrysty. Różnica polega na szczegółowości badania. Jeśli chcesz po prostu sprawdzić, czy masz wadę wzroku to śmiało możesz wybrać się do optometrysty. To dobra opcja szczególnie dla młodych osób, które jeszcze nie są mocno narażone na choroby oczu. W razie wykrycia wady wzroku optometrysta może dobrać Ci idealne soczewki kontaktowe do korekcji wzroku. Z kolei okulista sprawdzi Twoje oczy również pod kątem chorób takich jak zaćma, czy jaskra.
Dla własnego spokoju i komfortu badanie wzroku powinno wykonywać się co ok. dwa lata w przypadku, gdy wcześniej żadnej wady nie wykryto. Jeśli jednak posiadasz wadę wzroku to wykonuj badania co rok. To pozwoli Ci na kontrolowanie swojej wady wzroku i ewentualne zmiany w jej korekcji. Oprócz tego umów się na wizytę do specjalisty, gdy tylko zauważysz u siebie problemy ze wzrokiem. Pamiętaj, że szybka reakcja to klucz do zachowania dobrego wzroku na dłużej.
Do najczęściej wykrywanych wad wzroku należy krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm. Mogą one dotknąć każdego niezależnie od wieku. Tym bardziej warto regularnie badać wzrok. Z kolei osoby po 40 roku życia są szczególnie narażone na presbiopię, nazywaną również starczowzrocznością. Oprócz tego popularnymi chorobami oczu są jaskra i zaćma. Dlatego, gdy tylko zauważysz u siebie niepokojące objawy udaj się do specjalisty. Wśród najczęściej występujących objawów są:
Jeśli, któryś z tych objawów występuje u Ciebie to nie czekaj, tylko umów się na badanie. Zastosowanie odpowiedniej korekcji wzroku – soczewki kontaktowe lub okulary korekcyjne, są w stanie spowolnić postępowanie wady lub zatrzymanie jej na jakiś czas.
Sprawdź też https://www.wokularach.pl/okulary-przeciwsloneczne-aviator
© Copyright FusionSystem. All Rights Reserved.