Najnowsze wiadomości

21 maja 2024 22:24

Czym są okulary dwuogniskowe?Masz problem z niewyraźnym widzeniem zarówno z bliskiej, jak i z dalszej odległości? W takim razie koniecznie udaj się do okulisty, który pomoże Ci dobrać odpowiednie okulary dwa w jednym. Jednym z wartych uwagi rozwiązań są okulary dwuogniskowe. Sprawdź, czym wyróżniają się soczewki dwuogniskowe oraz ile kosztują.

Czym są okulary dwuogniskowe?

Główną zaletą szkieł dwuogniskowych jest to, że pozwalają skutecznie skorygować wadę związaną z dalekowzrocznością i krótkowzrocznością. Tym samym przypominają okulary progresywne. Jaka jest między nimi różnica? Standardowo ich specyfika polega na tym, że szkła dwuogniskowe mają osobny obszar przeznaczony do korekcji z bliskiej i dalszej odległości. W górnej części szkła znajduje się obszar do dali, dzięki któremu możesz dostrzec wszystkie szczegóły np. podczas jazdy samochodem, a w dolnej do bliży, co bardzo przydaje się podczas czytania książek czy etykiet produktów w sklepie.

Zalety i wady okularów dwuogniskowych

Niewątpliwie zaletą jest to, że za jednym zakupem zyskujesz okulary do chodzenia i czytania. Doskonale sprawdzają się tak samo podczas pracy, jak i robienia zakupów, prowadzenia samochodu czy wykonywania jakichkolwiek obowiązków domowych.

Zatem, czy okulary do czytania i chodzenia dwuogniskowe mają jakieś wady? Dla niektórych może to być cena, choć obecnie koszt, jaki trzeba za nie zapłacić, jest już coraz niższy. Jednak to nie wszystko, gdyż cechą, która wyróżnia okulary do dali i bliży jest na pewno to, że nie mają one płynnego przejścia między odległościami, tzw. kanału progresji. Przez co widzenie w pośrednich odbywa się w gorszej jakości lub jest niemożliwe. Choć oczywiście rozwój technologii sprawia, że pomału dostępne stają się również okulary z jednym szkłem oparte na technologii FreeForm, które nie mają widocznej linii podziału pomiędzy odległościami.

Dla kogo okulary do bliży i dali?

Najczęściej po okulary do bliży i dali sięgają osoby po 40. roku życia, które borykają się z presbiopią. Wtedy dokucza im osłabienie widzenia z bliska i z daleka. Dlatego takie osoby chętnie decydują się właśnie na okulary do chodzenia i czytania.

Bardzo często również osoby starsze, które nie korzystają z pośrednich odległości, decydują się wybrać właśnie szkła dwuogniskowe. Oczywiście nie można pominąć również osób, niemogących z różnych przyczyn, np. medycznych, korzystać ze szkieł progresywnych, wtedy okulary do czytania i chodzenia dwuogniskowych są najlepszym rozwiązaniem.

czym są okulary dwuogniskowe?

Rodzaje okularów

Szukasz okularów dla siebie? Zatem koniecznie przed dokonaniem zakupu poznaj wszystkie rodzaje okularów korekcyjnych. Dzięki temu będziesz mógł przekonać się, czy soczewki dwuogniskowe są najlepszym rozwiązaniem, na jakie powinieneś się zdecydować.

Sprawdź też modne okulary 2023.

Okulary jednoogniskowe

To najczęściej wybierane przez Polaków okulary. Charakteryzują się tym, że są w stanie korygować tylko jedną wadę – krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Na podstawie wcześniejszych badań u okulisty, możliwe staje się dobranie szkieł minusów lub plusów o określonej mocy wyrażonej w dioptriach.

Skoro jesteśmy już przy okularach jednoogniskowych, to warto zwrócić szczególną uwagę na okulary relaksacyjne. Stanowią one wsparcie dla akomodacji oka. Szkła relaksacyjne wykorzystywane są głównie przez osoby z tzw. cyfrowym zmęczeniem oczu. Zawierają one specjalne szkła jednoogniskowe, które podnoszą komfort widzenia, gdy pracujesz przed ekranem monitora. Soczewki relaksacyjne zostały zaprojektowane w taki sposób, że minimalizują napięcie mięśni oczu, które są odpowiedzialne za akomodację. Dzięki temu dochodzi do ich rozluźnienia.

Okulary dwuogniskowe

Wiele źródeł zalicza okulary dwuogniskowe do progresywnych i wskazuje te modele, jako ich podrodzaj. Jednak woleliśmy wskazać je osobno, aby ukazać różnicę pomiędzy tymi produktami. Fakt jest na pewno taki, że oba rodzaje sprawiają, że soczewka dwuogniskowa i progresywna jest w stanie skorygować dwie wady wzroku.

Okulary progresywne

Okulary progresywne, czyli wieloogniskowe, przeznaczone są do korygowania 2 lub większej liczby wad wzroku. Od teraz możesz zakupić i nosić przez cały dzień jedną parę okularów i zyskać pełną jakość widzenia w różnych sytuacjach. Dostępne są okulary progresywne, które pozwalają wyeliminować negatywne skutki krótkowzroczności i dalekowzroczności, a niekiedy także astygmatyzmu.

czym są okulary dwuogniskowe?

Szkła dwuogniskowe – cena

Dlaczego tak wiele osób decyduje się na okulary dwuogniskowe? Cena to na pewno ich spora zaleta. W końcu są znacznie tańsze, niż modele progresywne. Dzięki temu nawet, jeśli masz do czynienia z presbiopią, a wada ciągle się pogłębia, to będziesz w stanie pozwolić sobie na szkła dwuogniskowe. Koszt takich okularów rozpoczyna się od ok. 200 zł. Cena zależy również od dodatkowych właściwości, jakie zawierają soczewki dwuogniskowe, np. antyrefleksy czy też fotochromy.

Okulary dwuogniskowe – opinie

Jeszcze przed zakupem okularów dwuogniskowych, koniecznie poczytaj opinie na ich temat. Dzięki temu dowiesz się, czy wybrane modele są komfortowe, wytrzymałe i praktyczne. To pozwoli Ci zakupić okulary dwa w jednym, dzięki którym odzyskasz pełną ostrość widzenia i radość z życia.