Najnowsze wiadomości

4 grudnia 2024 15:20

Jaki pojemnik do soczewek wybrać?



Pojemnik na soczewki to jeden z podstawowych elementów, jaki potrzebny jest do prawidłowej pielęgnacji szkieł kontaktowych. To właśnie do niego należy odłożyć soczewki wielokrotnego użytku po tym, jak skończysz korzystać z nich danego dnia. Odpowiedni, higieniczny pojemnik na soczewki ma znaczenie dla zdrowia oczu. W tym artykule przygotowaliśmy poradnik, przy pomocy którego będziesz mógł wybrać najlepszy dla siebie pojemnik do przechowywania szkieł kontaktowych. Sprawdź!

Pojemnik na soczewki kontaktowe - po co jest potrzebny?

Na rynku optycznym dostępnych jest wiele rodzajów soczewek kontaktowych. Najbardziej popularne są soczewki wielokrotnego użytku - np. dwutygodniowe czy miesięczne. Szkła kontaktowe tego typu wymagają odpowiedniej pielęgnacji. W odróżnieniu do soczewek jednodniowych, które każdego wieczoru należy wyrzucić do kosza, soczewki wielokrotnego użytku wymagają wyczyszczenia i odłożenia ich do pojemnika - dzięki czemu kolejnego dnia można z nich po raz kolejny skorzystać. 

Dzięki czyszczeniu manualnemu pozbywasz się z powierzchni soczewek złogów białka, zanieczyszczeń, kurzu i drobnoustrojów. Pojemnik za to sprawia, że soczewki nie wysychają, są bezpieczne i higieniczne - a przy tym, bezpieczne dla zdrowia oczu. Pojemnik powinien być dobrej jakości, a także być odpowiednio zadbany. Zaniedbany może stać się idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii. W takiej sytuacji nawet dokładnie wyczyszczone soczewki, umieszczone w takim pojemniku, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia oczu. O tym, jak dbać o pojemnik dowiesz się w dalszej części artykułu. Najpierw warto byś dowiedział się, jak wybrać pojemnik dostosowany do Twoich potrzeb.

Jaki pojemnik na soczewki wybrać?

Rodzaje pojemników na soczewki

Aby wybrać odpowiedni pojemnik na soczewki, powinieneś wziąć pod uwagę to, co odróżnia od siebie dane pojemniki i czym charakteryzują się poszczególne rodzaje. 

1. Klasyczne.

Klasyczne pojemniki na soczewki zazwyczaj są w kształcie dwóch okrągłych spodków. Posiadają dwie komory, dzięki czemu każda soczewka ma odrębne miejsce. Zazwyczaj są w kolorze białym i niebieskim lub różowym. To podstawowy i jednocześnie najtańszy rodzaj pojemników - w niektórych sklepach, np. w bezokularow.pl często znajdziesz go w gratisie do płynu pielęgnacyjnego o większej pojemności lub też w zestawach, np. Travel Pack EyeLove. 

2. Z katalizatorem. 

Pojemniki z katalizatorem przeznaczone są dla osób, które korzystają z oksydacyjnego płynu do czyszczenia. Dowiedz się więcej na temat płynu oksydacyjnego, poznaj jego wady i zalety. Taki pojemnik przeznaczony jest jedynie do tego rodzaju roztworu pielęgnacyjnego - i należy o tym pamiętać. 

3. Z koszyczkiem. 

Innym pojemnikiem, który również dedykowany jest płynowi oksydacyjnemu (ale w jego przypadku można stosować też płyn wielofunkcyjny) jest pojemnik z koszyczkiem. Koszyczki zabezpieczają soczewki w trakcie procesu czyszczenia i dezynfekcji. Zapobiegają ich przemieszczaniu się, dzięki czemu mogą być praktyczne do zabrania w podróż. Taki pojemnik dobrze sprawdzi się również dla osób, które korzystają z soczewek twardych.

4. Antyseptyczne. 

Pojemniki antyseptyczne, nazywane antybakteryjnymi doskonale sprawdzą się dla tych, którym zależy na jak najwyższym poziomie higieny. Pojemniki tego typu wykonywane są w nanotechnologii i zawierają bardzo delikatną warstwę srebra, która niszczy prawie wszystkie bakterie. Specjalne materiały sprawiają, że pojemniki antyseptyczne zapewniają jeszcze wyższą ochronę przed chorobotwórczymi drobnoustrojami.

5. Podróżne. 

Podróżne pojemniki na soczewki to praktyczne zestawy, które dedykowane są ku temu, by zabrać je ze sobą na wyjazd. Często, poza miejscem na szkła kontaktowe, posiadają również lusterko, pęsetę i mini pojemnik z płynem do pielęgnacji.

Szalone pojemniki na soczewki

Na rynku możesz znaleźć również różne szalone pojemniki na soczewki. Zazwyczaj są to klasyczne pojemniki z dwiema komorami, ale… w nietypowych kształtach! Często kupowane są dla dzieci, ale mogą po nie sięgać też dorośli, którzy lubią wyjątkowy i ciekawy design. Pojemniki takie dostępne są w kształcie piłek, żabek, sów, świnek, słoników, ptaków i w innych kreatywnych opcjach. 

Jaki pojemnik na soczewki wybrać?

Gdzie kupić pojemnik na soczewki?

Tak szeroki wybór pojemników na soczewki, zarówno tych klasycznych, jak i wszystkich innych znajdziesz w wielu sklepach internetowych, takich jak np. wspomniany już przez nas bezokularow.pl. Pojemniki bez problemu kupisz też u takich sprzedawców jak swiatsoczewek.com czy alesoczewki.com. 

Na co zwrócić uwagę?

Warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka innych istotnych kwestii. Bardzo ważne, szczególnie w przypadku pojemników o ciekawych kształtach jest to, aby był on szczelnie zamykany. Zapobiega to nie tylko wylaniu się płynu, ale również wysychaniu soczewek. Pomaga przy tym zachować 100% sterylności. 

Innym ważnym aspektem jest to, by pojemnik na soczewki był wykonany z odpowiedniego materiału. Większość pojemników robi się z plastiku - należy jednak zwrócić uwagę, aby był to materiał bezpieczny dla zdrowia, nie reagujący z płynami do pielęgnacji.

Dla większej wygody warto też wybierać pojemniki, które posiadają wyraźne oznaczenie: R i L, czyli prawą (right) i lewą (left) stronę. Dzięki temu łatwiej będzie Ci odkładać soczewki, a pomyłki nie będą występować. 

Jak dbać o pojemnik na soczewki?

Wiesz już, jak wybrać pojemnik na soczewki i na co zwrócić uwagę. Pamiętaj, że aby pojemnik właściwie spełniał swoją rolę, powinien być zadbany. Należy go regularnie czyścić i wymieniać na nowy około raz na miesiąc. Trzeba również regularnie wymieniać znajdujący się w nim płyn do pielęgnacji. Dzięki tym zasadom nie będziesz musiał obawiać się o to, że pojemnik wpłynie negatywnie na zdrowie Twoich oczu.

Czym zastąpić pojemnik na soczewki?

Pamiętaj, że dla zdrowia gałek ocznych niezbędna jest też sterylność soczewek kontaktowych. Jeśli więc zdarzy się, że zapomnisz swojego pojemnika i będziesz poszukiwać czegoś, co go zastąpi - wybierz filiżankę lub pojemniczki na biżuterię/przyprawy, ale najpierw starannie je umyj. Zdezynfekuj je i wyparz wrzącą wodą. Dopiero po takim starannym pozbyciu się wszelkich drobnoustrojów możesz nalać do środka sól fizjologiczną lub płyn do pielęgnacji i umieścić tam soczewki. Pamiętaj jednak, że praktyki te należy stosować tylko wtedy, gdy znajdujesz się w podbramkowej sytuacji. Pojemnik na soczewki jest niezastąpiony!

Bibliografia:

  1. https://www.bezokularow.pl/poradnik/jak-wybrac-odpowiedni-pojemnik-na-soczewki-kontaktowe
  2. https://soczewkidlaciebie.pl/pielegnacja-oczu/yeyz/jak-czesto-wymieniac-pojemnik-na-soczewki.html