Najnowsze wiadomości

25 lipca 2024 14:16

Jaki płyn do soczewek kontaktowych?Stosujesz miesięczne, dwutygodniowe lub kwartalne soczewki kontaktowe? W takim razie musisz zadbać o ich prawidłową pielęgnację, dzięki czemu tak skutecznie pozbędziesz się z ich powierzchni osadu białkowego oraz wszelkich zanieczyszczeń. Pomogą Ci w tym preparaty dostosowane do potrzeb szkieł. Dlatego sprawdź, jaki płyn do soczewek kontaktowych sprawdzi się najlepiej.

Jaki skład płynu do soczewek?

Do dyspozycji masz naprawdę sporo różnych preparatów, czyszczących szkła kontaktowe. Możesz wybierać nie tylko spośród marek czy producentów, ale również produktów o lepszym bądź nieco gorszym składzie. Przede wszystkim postaw na płyn do soczewek bez konserwantów, ponieważ odznacza się skutecznym działaniem czyszczącym, a do tego nie wpływa negatywnie na powierzchnię szkieł. Zastanawiasz się, jakie substancje powinny znaleźć się w składzie takiego płynu? Jeśli zależy Ci na dokładnym pozbyciu się drobnoustrojów, osadów białkowych oraz działaniu nawilżającym, to z tym zadaniem najlepiej poradzą sobie m.in. hialuronian sodu, dymed oraz poloksamina. W przypadku, gdy masz problem z zespołem suchego oka, to koniecznie zadbaj również o to, żeby preparat miał pH podobny do tego, występującego naturalnie na powierzchni ludzkiego oka.

jaki płyn do soczewek kontaktowych?

Jak przechowywać soczewki?

Soczewki kontaktowe wymagają specjalnego traktowania, a przede wszystkim starannego przechowywania. Szczególnie wtedy, gdy korzystasz z modeli, do noszenia przez dłuższy czas. Wówczas po każdym zdjęciu konieczne jest czyszczenie soczewek. W tym celu potrzebny jest dopasowany płyn – weź pod uwagę przede wszystkim rodzaj szkieł. Oprócz tego przechowuj je w odpowiednim pudełku – pamiętaj, żeby zadbać także o jego czystość. Takie akcesoria bez problemu znajdziesz w drogeriach, aptekach czy sklepach internetowych. Poza tym mają niewielki rozmiar, więc zawsze możesz mieć je przy sobie – nawet podczas podróży. Dzięki temu nawet początkujące osoby z łatwością będą mogły zadbać o prawidłową pielęgnację soczewek kontaktowych.

jaki płyn do soczewek kontaktowych?

Jaki jest najlepszy płyn do soczewek?

Do wyboru masz wiele dobrych preparatów czyszczących, które są przeznaczone do szkieł kontaktowych. Warto tylko zwrócić uwagę na ich podział, ponieważ ma związek z ich przeznaczeniem. Najpopularniejsze jest płyn do soczewek twardych lub miękkich. Przekonaj się, jakie są najchętniej wybierane typy!

Płyny wielofunkcyjne

Płyny wielofunkcyjne to po prostu produkty all in one i właśnie ze względu na to należą do najpopularniejszych produktów. Taki płyn do szkieł kontaktowych wyróżnia się ogromną wygodą, ponieważ choć to jeden preparat, to jest bardzo praktyczny. W końcu umożliwia nie tylko oczyszczenie powierzchni szkieł, ale też wyróżnia się działaniem nawilżającym, dezynfekuje, płucze, a do tego służy do przechowywania soczewek. W ten sposób zapewnia kompleksową pielęgnację, bez konieczności stosowania kolejnych środków. Pamiętaj tylko o tym, że najskuteczniejsze działanie czyszczące jest dostrzegalne wtedy, gdy soczewki przez całą noc znajdują się w pojemniku ze świeżym płynem. Do tego typu produktów należy m.in. płyn Baush&Lomb ReNu MultiPlus, Alcon Opti-Free Express oraz  Menicon SOLO-care AQUA.

Płyny oksydacyjne

W przypadku płynów oksydacyjnych najważniejszym składnikiem jest nadtlenek wodoru o stężenie 3% – to po prostu popularna woda utleniona. Ta substancja doskonale radzi sobie z usuwaniem osadu białkowego, a do tego wyróżnia się działaniem dezynfekującym. Jednak najważniejszą zaletą jest to, że płyny oksydacyjne są pozbawione konserwantów. Dzięki temu są w pełni bezpieczne dla osób o wrażliwych oczach czy po prostu dla alergików. Zwróć tylko uwagę na to, że wersje oksydacyjne wymagają neutralizacji nadtlenku wodoru. W tym celu konieczne jest stosowanie pojemnika z dyskiem neutralizującym lub skorzystanie ze specjalnych tabletek. Jeśli szukasz takiego płynu, to zdecyduj się na produkty marki Ever Clean, Peroxid bądź Eyeye MonoSept.

Płyny czyszczące

Plyn do soczewek o właściwościach czyszczących jest przeznaczony do pielęgnacji twardych modeli. Takie produkty mają za zadanie usuwanie zanieczyszczeń z ich powierzchni. Jednocześnie nie służą do pozbycia się osadu białkowego – w tym celu potrzebne jest stosowanie specjalnych tabletek odbiałczających. Tego typu produkty oferuje m.in. marka Eyeye. Poza tym płyny czyszczące twarde soczewki należy stosować jedynie do usuwania zabrudzeń oraz do przechowywania szkieł.

płyn do soczewek kontaktowych

Gdzie kupić płyn do soczewek?

Wiesz już, jak ważne jest to, żebyś zdecydował się na dobry płyn do soczewek, a przede wszystkim na produkt, który jest dostosowany do szkieł. Zauważ także, że do dyspozycji masz sporo miejsc, gdzie kupisz płyn do soczewek. Apteka bez wątpienia to jeden z najpopularniejszych wyborów. Szczególnie gdy zależy Ci na uzyskaniu dodatkowych informacji. Oprócz tego możesz kupić ten produkt w specjalistycznych sklepach internetowych – zazwyczaj są tam również dostępne soczewki kontaktowe. Dzięki temu bez problemu wybierzesz preparat od tego samego producenta, co szkła. Natychmiast potrzebujesz płyn do soczewek? Opinie osób, korzystających z tego rozwiązania, pokazują, że chętnie są kupowane w drogeriach. Choć nie ma tam zbyt dużego wyboru, to jednak jest to dobra opcja na nagłe sytuacje. W ten sposób zawsze będziesz mógł zadbać o stan soczewek kontaktowych. Jednak rzadko znajdziesz tam bardziej specjalistyczne produkty – zazwyczaj dostępne tam są wielofunkcyjne płyny.

Płyn do soczewek – cena

Zauważ, że płyny do soczewek często mają naprawdę sporą pojemność – nawet 400 ml, co wpływa na ich wydajność. Po prostu dużo rzadziej musisz uzupełniać swoje zapasy. Dodatkowo to właśnie wielkość opakowania wpływa na cenę, jaką musisz zapłacić za płyn do soczewek kontaktowych. Niewielkie wersje po 100 ml kosztują mniej niż 20 zł. Jednak, jeśli chcesz zyskać zapas na dłuższy czas, to musisz spodziewać się wydatków w granicy 35-45 zł. Ciekawym rozwiązaniem są również wygodne zestawy, składające się z większej liczby opakowań. To idealna opcja, gdy masz już swój ulubiony produkt i nie chcesz z niego rezygnować.