Krótkowzroczność – co oznacza, jak leczyć?
5 paź 2021 - Wady wzroku
14 października 2024 1:17
Borykasz się z uporczywą wadą wzroku? Być może popularna metoda Batesa pomoże Ci trochę zniwelować problemy ze wzrokiem. Na czym dokładnie polega ta metoda i jakie ćwiczenia wykonywać, żeby zobaczyć pierwsze efekty? Dowiedz się już teraz!
Amerykański okulista William Bates był przeciwnikiem noszenia okularów (twierdził, że okulary są jak kula do złamanej nogi). Dlatego opracował znaną do dziś naturalną metodę leczenia oczu. Twierdził, że nasze oczy mają zdolność do samo regeneracji oraz poprzez odpowiednie ćwiczenia można wyleczyć oczy z wad wzroku. Głównym twierdzeniem Williama Batesa był wpływ mięśni gałek ocznych na dobre widzenie. Uważał, że gdy mięsnie są mocne i silne to jesteśmy w stanie ustrzec się przed wadami wzroku. Jako przyczynę psucia się wzroku okulista podawał także stres.
Metoda Batesa polega na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń, by trenować mięśnie oka. To właśnie dzięki ćwiczeniom według amerykańskiego okulisty jesteśmy w stanie pozbyć się takich wad wzroku jak krótkowzroczność, czy dalekowzroczność. Dodatkowym wymogiem, by wykonywać ćwiczenia jest zachowanie w swoim życiu harmonii i równowagi, np. unikać stresu.
Ćwiczenia Batesa muszą być odpowiednio dobrane, by poskutkowały efektem. Po za tym należy je wykonywać regularnie i dokładnie. Osoby, które nie posiadają wad wzroku również mogą wykonywać ćwiczenia Batesa po to, by wzmacniać swoje mięśnie.
Z biegiem lat metoda amerykańskiego okulisty stała się bardzo kontrowersyjna. Wielu specjalistów stwierdziło, że metoda ta bardziej szkodzi oczom niż pomaga. Po za tym nie ma badań, które potwierdzałyby skuteczność tych ćwiczeń.
W metodzie Williama Batesa nie określono ile dokładnie minut dziennie należy poświęcać na ćwiczenia. Tu ważna jest regularność. Na początku jednak zaleca się ćwiczyć tylko po parę minut. A ile trzeba czekać na efekty? To nie zostało niestety określone. Według Williama Batesa rezultaty przychodzą z czasem jeśli dostosujemy się do wszystkich zaleceń. W swojej książce przekonywał, że przy dwóch treningach dziennie po ok. 20 minut po 2-3 miesiącach wzrok poprawi się o 0,5 dioptrii.
By ćwiczenia przynosiły efekty według Batesa należy zadbać także o równowagę w naszym życiu. Powinno się przeznaczać tyle czasu na odpoczynek ile na pracę oraz unikać stresu. A jak te ćwiczenia wykonywać? Przed rozpoczęciem ćwiczeń należy pamiętać o rozluźnieniu całego ciała, a przede wszystkim karku. Następnie należy wykonywać kolejno:
Czyli, ćwiczenie do którego najlepiej wykorzystywać światło słoneczne. Należy patrzeć w stronę słońca przez chwilę, a następnie powoli zamknąć oczy. Kolejnym krokiem jest przekręcanie głowy w prawo i lewo o ok. 10 centymetrów, nie częściej niż 30 razy na minutę. Tu dobroczynne działanie mają okazać ciepło i światło.
Należy usiąść prosto, oprzeć łokcie o stół i przyłożyć dłonie do twarzy. Ręce nie mogą dotykać oczu. Ich zadaniem ma być przysłonięcie dostępu światła do oka. Na początku oczy powinny być otwarte, a po chwili wolnego oddychania należy zamknąć oczy i pozostać w takiej pozycji przez parę minut.
Do tego ćwiczenia potrzebne będę dwie piłeczki o różnych wielkościach, ale mieszczące się w dłoniach. W pierwszej części ćwiczenia należy podrzucać jedną piłeczkę raz wyżej, a raz niżej i w trakcie jej lotu wstrzymać powietrze i obserwować dokładnie lot piłki. W drugiej części ćwiczenia należy podrzucić piłkę prawą ręką i tak samo ją obserwować. W tym czasie należy przełożyć drugą piłkę i również podrzucić ją prawą ręką. Natomiast pierwszą piłkę należy złapać już lewą ręką. I tak kilka razy przez co najmniej 5 minut.
Należy przez około minutę do półtora wpatrywać się tylko w jeden jakiś czarny punkt lub płomień świecy. Następnie ćwiczenie należy zakończyć swobodnym ruchem oczu. To ma za zadanie pobudzać mikro ruchy naszych oczu.
Istnieje również kilka innych ćwiczeń, których możesz spróbować – z pewnością znajdziesz je w Internecie lub książce Williama Batesa.
W jaki inny sposób można poprawić swój wzrok? Na pewno warto stosować zdrową dietę bogatą w witaminy A, C, E i B. Można także korzystać z suplementów diety wspomagających pracę oczu - tabletki z luteiną, cynkiem, magnezem i selenem. Jeśli chodzi o ćwiczenia to możesz zainteresować się tematem jogi dla oczu. Nie cofnie ona Twojej wady wzroku, ale skutecznie rozluźni mięśnie i pozwoli Twoim oczom się zrelaksować. To szczególnie ważne w czasach gdzie oczy są wystawione na ekstremalne warunki i przemęczenie.
© Copyright FusionSystem. All Rights Reserved.