Najnowsze wiadomości

18 kwietnia 2024 10:52

Akomodacja oka — czym jest?



Czy wiesz, jak to się dzieje, że w jednej chwili możesz z łatwością czytać tekst w telefonie czy w książce, a chwilę później zerkać na piękne, błękitne niebo za oknem? Wszystko to możliwe jest dzięki akomodacji oka. Niestety wraz z wiekiem może ona ulec osłabieniu, co ma wiele negatywnych konsekwencji dla Twojej ostrości widzenia. Już teraz dowiedz się, co to jest akomodacja oka i jak trenować oczy, aby dłużej cieszyć się dobrym wzrokiem niezależnie od tego, jak daleko znajdują się obiekty, w które się wpatrujesz.

Co to jest adaptacja i akomodacja oka?

Wraz z wiekiem soczewka staje się coraz mniej elastyczna, a to wszystko przekłada się na ostrość widzenia, a także właśnie na akomodację oka oraz adaptację oka. Na czym polega akomodacja oka? To inaczej nastawność oka, która sprawia, że możliwe staje się wyraźne postrzeganie obiektów, znajdujących się w różnych odległością. Staje się to możliwe dzięki skurczom mięśnia rzęskowego.

Dopóki soczewka oka jest w pełni elastyczna w sposób całkowicie automatyczny, możesz przeczytać artykuł w gazecie, etykietę na produkcie w sklepie lub dostrzec znajomą twarz machającą do Ciebie na drugiej stronie jezdni. Dzieje się tak dlatego, że kształt soczewki się zmienia i dopasowuje do aktualnych potrzeb.

Proces akomodacji jest bardzo złożony. Na przykład, gdy chcesz dostrzec coś z bliska, to  następuje efekt sprężystości, podczas którego soczewka się pogrubia. W tym samym momencie następuje też kurczenie się włókien okrężnych mięśnia rzęskowego oraz mięśni tęczówki. Oczywiście to nie wszystkie czynności, które zachodzą w chwili, gdy dochodzi do akomodacji. Wśród innych zmian, jakie w tym momencie następują, możemy wymienić:
zwężenie źrenicy,

  • zbliżenie się mięśnia rzęskowego do powierzchni soczewki,
  • naczyniówka przysuwa się bardziej do przodu,
  • przednia oraz tylna część soczewki staje się bardziej uwypuklona,
  • opadanie soczewki w dół itd.

Niestety wraz z wiekiem dochodzi do zmniejszenia elastyczności soczewki, a co za tym idzie również do powstania zaburzeń akomodacji. Zazwyczaj pierwsze problemy z akomodacją oka pojawiają się po ukończeniu 40. roku życia i mogą postępować do ok. 60.-70. roku życia, kiedy to ludzkie oko ma już problem z samodzielnym i ostrym postrzeganiem przedmiotów, znajdujących się z bliska. Kłopoty z akomodacją oka często są diagnozowane przez specjalistów, jako prezbiopię.

akomodacja oka

Akomodacja oka – ćwiczenia

Osłabnięcie akomodacji oka jest nieuniknione. Jednak możesz postarać się opóźnić proces pogorszenie widzenia obiektów, znajdujących się w różnych odległościach. W jaki sposób? Poprzez stosowanie ćwiczeń akomodacji oka. Specjaliści twierdzą, że regularne powtarzanie konkretnych ćwiczeń sprawia, że mięsień rzęskowy staje się wytrzymalszy, a to przekłada się na dłuższe cieszenie się pełną ostrością widzenia, zarówno z bliska, jak i z daleka.

Oto najpopularniejsze ćwiczenia pozytywnie wpływające na akomodację oka:

Zabierz książkę lub gazetę, a następnie stań przed oknem. Zakryj jedno oko. Najpierw przeczytaj kilka zdań w książce przez 20 sekund, a następnie spójrz za okno i poszukaj najbardziej oddalonego elementu. Przyjrzyj się mu. Postaraj się przyglądać obiektowi przez ok. 20 sekund. Następnie wróć do książki. Powtarzaj to ćwiczenie przez ok. 3-4 minuty na każde oko i to najlepiej codziennie.

Przygotuj ulubioną książkę lub magazyn, a następnie usiądź wygodnie na krześle. Zamknij jedno oko. Następnie zacznij czytać tekst przy powolnym odsuwaniu i przesuwaniu do siebie książki lub gazety. Zacznij od pozycji, gdy tekst znajduje się ok. 20 cm od Twoich oczu, aż do momentu, gdy Twoje ręce będą w pełni wyprostowane. Spójrz na moment w dal poza książkę. I ponownie na tekst w książce i zacznij ją przybliżać. Powtórz wszystkie czynności dla drugiego oka. Postaraj się trenować w ten sposób akomodację oka przez ok. 3 minuty.

Adaptacja i akomodacja oka może być trenowana również poprzez robienie ósemek gałkami ocznymi przez 2 minuty.

akomodacja oka

Akomodacja oka u dzieci

Do sprawdzenia, czy akomodacja oka następuje w prawidłowy sposób u dzieci, często wykonuje się test flippera. Wykorzystuje się do tego tekst lub obrazki. Przez ok. 30 sekund dzieci mają dostrzec w pełni ostry obrazek, przez ten czas należy zmieniać moc sferyczną soczewek. Najlepiej wykonać test dla każdego oka osobno, a później dla obu na raz.

Do zaburzeń akomodacji oka u dzieci może dojść także w wyniku wystąpienia różnych chorób, takich jak np. świnka czy też grypa. Jednak to zjawisko tymczasowe.

Powszechne jest badanie akomodacji u dzieci i dorosłych przy pomocy tablicy do badania ostrości w dali i bliży. Niezbędne staje się wykonanie pełnej cykloplegii.

Również u dzieci może dojść do zaburzeń akomodacji oka. Zazwyczaj dochodzi wtedy do niedomogi akomodacji oraz znacznego obniżenie jej sprawności. Dzięki szybkiemu odkryciu problemów można uniknąć wystąpienia zeza zbieżnego jawnego u dzieci.

Leczenie odbywa się zazwyczaj poprzez korekcję wzroku czy ćwiczenia ortoptyczne.

Jesteśmy pewni, że już teraz wiesz, co to jest akomodacja oka oraz adaptacja. W razie problemów ze wzrokiem od razu udaj się do okulisty, by przeprowadził badanie wzroku i przepisał dla Ciebie lub Twojego dziecka najlepszą formę korekcji.