Najnowsze wiadomości

4 grudnia 2024 15:26

Jaskra – objawy, przyczyny i leczenie



Jaskra to choroba oczu, która może dotknąć każdego. Co roku kolejne osoby najpierw otrzymują informację od specjalisty, że istnieje podejrzenie jaskry, a później pełną diagnozę, że choroba rozwinęła się już do tego stopnia, iż potrzebna jest operacja. Wiele z tych osób mogłoby jej uniknąć lub ją opóźnić, gdyby zareagowali wystarczająco wcześniej. Dlatego już teraz przekonaj się, co to jest jaskra, skąd się bierze, jakie są objawy jaskry i jak ją leczyć.

jaskra co to jest?

Jaskra – co to jest?

Wiele razy słyszałeś o tej chorobie oczu, ale tak naprawdę nie wiesz, co to jaskra? Czas to nadrobić! Otóż w dużym uproszczeniu to bardzo poważna choroba, która uszkadza nerw wzrokowy. Jak widzi osoba z jaskrą? Stopniowo coraz gorzej, jakby przez dziurkę od klucza, aż może całkowicie utracić wzrok. Najgorsze jest jednak to, że na początku jaskra może nie dawać nawet żadnych objawów. Dopiero gdy choroba się już coraz mocniej rozwinęła, to wiele osób dowiaduje się o tym, że boryka się z jaskrą. Dlatego koniecznie dowiedz się, czym cechuje się jaskra. Objawy i leczenie tej choroby oczu to podstawowa wiedza, którą powinien znać każdy.

Uszkodzenie nerwu wzrokowego – jaskra

Warto wiedzieć przede wszystkim to, że oko chorego na jaskrę narażone jest na uszkodzenie nerwu wzrokowego. Głównie przez to, że przepływ cieczy wodnistej zostaje istotnie zaburzony. To z kolei prowadzi do jej nagromadzenia i do tego, że powstaje podwyższone ciśnienie w oku. Objawy tego typu prowadzą do rozwoju choroby, przez którą może powstać atak jaskry lub całkowita utrata wzroku.

jaskra, objawy

Jaskra – objawy

Jak rozpoznać, że następuje uszkodzenie nerwu wzrokowego? Głównie pierwsze objawy jaskry nie mogą zostać zignorowane, a także istotna staje się regularna profilaktyka i wykonywanie badania na jaskrę. Oto najczęściej pojawiające się objawy jaskry:

Jaskra objawy początkowe

Zazwyczaj trudno jest na samym początku rozpoznać, że rozwija się jaskra w oku. Dlatego ważne jest regularne badanie, gdyż nawet takie objawy jak ból oka, widzenie otoczki wokół źródła światła, zaczerwienienie oka czy nudności i wymioty mogą wskazywać na rozwijającą się jaskrę.

Jaskra objawy – ból głowy

Bardzo często osoby borykające się z migrenami, chorują na jaskrę. Dlatego wtedy szczególnie warto pamiętać o przychodzeniu do okulisty co 2 lata na profilaktyczne sprawdzenie, czy kanał nerwu wzrokowego jest w dobrym stanie.

Nadciśnienie w oku – objawy

Bardzo częstym problemem, jaki wiąże się z tą chorobą, jest wysokie ciśnienie w oku. Objawy to głównie ból głowy i oka oraz mroczki przed oczami. Nieprawidłowe ciśnienie w oczach może doprowadzić także do zaburzenia widzenia czy też rozmazania obrazu, co znacząco pogarsza codzienne funkcjonowanie.

Jak widzisz, objawy jaskry i zaćmy bywają naprawdę różne, dlatego tak ważne jest to, żeby je znać i reagować jak najwcześniej.

Ciśnienie w oku – norma

Warto na chwilę zatrzymać się przy tym, jakie jest norma ciśnienia w oku. Tak naprawdę powinno ono mieścić się w przedziale 10-21 mmHg. Oznacza to, że gdy jest ono powyżej 21 mmHg, to występuje zbyt wysokie ciśnienie w oku. Objawy takiego stanu rzeczy zostały wskazane powyżej.

jaskra - przyczyny

Jaskra – przyczyny

Objawy jaskry u dorosłych to jedna sprawa, ale bardzo przydatne staje się to, aby dowiedzieć się, jakie są przyczyny jaskry. Oto kilka tych najczęściej występujących:

  • cukrzyca,
  • miażdżyca i hiperlipidemia,
  • genetyka – jeśli zastanawiasz się, czy jaskra jest dziedziczna, to musimy Cię zmartwić, gdyż owszem często zdarza się, że występuje u wielu osób w rodzinie,
  • narażenie na przewlekły stres,
  • migrena,
  • stosowanie glikokortykosteroidów,
  • wiek – po 35. roku życia wzrasta ryzyko zachorowania na jaskrę.
  • wysokie ciśnienie – przyczyną jaskry jest niejednokrotnie także nieleczone wysokie ciśnienie tętnicze krwi,
  • krótkowzroczność – jaskra oczu znacznie częściej doskwiera osobom z wadą wzroku, jaką jest krótkowzroczność niż dalekowzroczność.

Czego nie można robić przy jaskrze?

Została zdiagnozowana u Ciebie jaskra? Widzenie i ostrość obrazu będą się pogarszały, jeśli nie rozpoczniesz leczenia. Jednak to nie wszystko, kluczowe staje się też uzyskanie informacji na temat tego, czego unikać przy jaskrze. W ten sposób spowolnisz lub przynajmniej nie przyspieszyć rozwoju tej choroby.

Jaskra – czego unikać

  • Zrezygnuj z ciężkiego i długotrwałego wysiłku fizycznego.
  • Podczas treningu zwróć uwagę na to, aby głowa nie była długo pochylona.
  • Stosowania niektórych leków, np. mających w swoim składzie pseudoefedrynę, jest niewskazane, gdyż mogą one doprowadzić do tego, że wystąpi ostry napad jaskry.

Jeśli zignorujesz te zasady, będziesz narażony na przyspieszenie rozwoju choroby. Bardzo groźny jest napad jaskry. Dochodzi do niego w sytuacji, gdy następuje nagły wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Ostry atak jaskry jest niebezpieczny, gdyż może spowodować uszkodzenie nerwu optycznego, a nawet jeszcze większe pogorszenie jakości widzenia.

jak leczyć jaskrę?

Rodzaje jaskry

Istnieje kilka rodzajów choroby wzroku, jaką jest jaskra. Jak szybko postępuje i jak należy ją leczyć, zależy między innymi od tego, z którym typem tej choroby masz do czynienia.

Oto kilka głównych rodzajów jaskry:

  • jaskra pierwotna otwartego kąta – często można spotkać ją pod nazwą jaskra prosta,
  • jaskra normalnego ciśnienia
  • jaskra zamkniętego kąta
  • jaskra wtórna
  • jaskra pierwotna
  • jaskra z wąskim kątem przesączania
  • jaskra otwartego kąta
  • jaskra barwnikowa

Może dojść także do tego, że powstanie jaskra złośliwa, która będzie wymagała natychmiastowej operacji.

Jak leczyć jaskrę?

Leczenie jaskry zazwyczaj polega przede wszystkim na obniżeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Takie docelowe ciśnienie jest ustalane indywidualnie i zależy od danej osoby, jej wieku czy tego, jak zaawansowana jest jaskra.

Leczenie może odbywać się na wiele sposobów, oto te najczęściej stosowane:

  • Jaskra krople – na początku stosowane podczas leczenia jaskry są krople przeciwjaskrowe. Ich zadaniem jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, np. poprzez zwiększenie przepływu cieczy, co jest częstym problemem, gdy zdiagnozowana zostanie u Ciebie jaskra. Leki tego typu są bardzo silne i czasem wywołują nieporządek skutki, więc nie każdy może je stosować.

Krople na jaskrę skutki uboczne – reakcje alergiczne, zaczerwienienie oczu, rozmazany obraz, pieczenie i podrażnienie oczu itd.

  • Jaskra operacja – jeśli krople na jaskrę nie przynoszą oczekiwanych efektów, a choroba znacząco się pogłębia, konieczna staje się operacja. Dzisiejsze tego typu nowoczesne metody leczenia jaskry pomagają w wypływaniu cieczy wodnistej z komory oka. Czasem skuteczne stają się także zabiegi laserowe

Czy jaskrę można wyleczyć? Wiele zależy od tego, jak późno rozpoczniesz leczenie i z jakim rodzajem jaskry się borykasz. W wielu przypadkach jak najbardziej można wyleczyć jaskrę.

Jaskra dziecięca – czym się objawia?

Jaskra oka może dotyczyć też dzieci. Na przykład u noworodków często objawia się rozmytą tęczówką oka. Nieprawidłowa budowa oka wynika z faktu, że dziecko ma do czynienia z jaskrą wrodzoną. Zatem, jeśli jakiś członek rodziny – dziadkowie czy rodzice borykają się z jaskrą, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że maluch także odziedziczy tę chorobę.

Jaskra w młodym wieku, zarówno u dzieci, jak i nastolatków czy osób poniżej 35. roku życia to coraz częstsza przypadłość.

Czy jaskra jest uleczalna, gdy ma ona charakter wrodzony? W wielu przypadkach to niemożliwe. Konieczne jest przyjmowanie leków przeciwjaskrowych i ciągle kontrole u specjalisty. Niekiedy niezbędne będą także zabiegi czy operacje.

Jaskra – badanie

Nie wiesz, jak rozpoznać jaskrę? W tym celu konieczna jest wizyta u okulisty i dokładne badanie. Jaskry nie da się inaczej zdiagnozować, gdyż jej objawy mogą wskazywać na wiele innych chorób oczu.

Diagnostyka jaskry może odbywać się na różne sposoby, oto kilka najczęściej stosowanych metod:

  • badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego,
  • optyczna koherentna tomografia,
  • gonioskopia,
  • perymetria,
  • badanie dna oka.

Teraz już wiesz, czym objawia się jaskra. Choroba oczu może rozwijać się powoli, aby w pewnym momencie przyspieszyć i negatywnie wpłynąć na całe Twoje życie. Dlatego pamiętaj, jak niebezpieczna jest jaskra. Profilaktyka i badania to najważniejsze czynniki, które mogą uratować Cię nawet przed utratą wzroku.