Najnowsze wiadomości

12 września 2024 18:18

Soczewki czy okulary – co będzie dla Ciebie lepsze?



Chcesz zacząć swoją przygodę z korekcją wzroku i zastanawiasz się – co jest lepsze, soczewki czy okulary? Oba rozwiązania mają zarówno swoje wady, jak i zalety. W artykule podsumujemy wszystkie dobre i złe strony obu sposobów korekcji wzroku, tak abyś mógł wybrać ten idealny dla siebie.

Soczewki czy okulary – co zdrowsze?

Istnieje przekonanie, że soczewki są niezdrowe – a przynajmniej mniej zdrowe od okularów. Jest to jednak nieprawda. Co jest w takim razie zdrowsze, szkła kontaktowe czy okulary? 

Jeśli użytkownik szkieł kontaktowych stosuje się do wszystkich zaleceń oraz dba o ich właściwą dezynfekcję, są one całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Problem pojawia się tylko w przypadku braku zachowania odpowiedniej higieny. 

Nieodpowiednie użytkowanie soczewek może jednak nieść ze sobą przykre dla zdrowia konsekwencje, takie jak stany zapalne oka. Więcej na temat tego, jakie są skutki nieprawidłowego użytkowania soczewek, dowiesz się na naszym blogu.

Problem utrzymywania higieny jest zupełnie eliminowany przy wyborze soczewek jednodniowych, takich jak EyeLove Fresh 1-Day, które możesz znaleźć w sklepie bezokularow.pl. W tym przypadku wystarczy nałożyć je rano, a wieczorem zdjąć i wyrzucić. 

Takie rozwiązanie niweluje ryzyko problemów zdrowotnych do zera. Jest więc idealne dla osób, które chcą spróbować tego rodzaju korekcji wzroku, lecz wciąż mają wątpliwości czy soczewki są bezpieczne. 

Okulary czy soczewki? Zalety i wady okularów

Okulary to najbardziej powszechny sposób wyrównywania wady wzroku. Obecnie aż 69% Polaków nosi okulary przez cały czas – para oprawek na cudzym nosie już nikogo nie dziwi. To rozwiązanie sprawdza się już od wielu dekad – czy okulary mogą być zupełnie wypchnięte z rynku przez nowoczesne soczewki kontaktowe?

Wady okularów

  1. Okulary nie nadają się do deszczu i na zimne dni. Zachodzą parą i osadza się na nich woda, co znacząco utrudnia prawidłowe widzenie w niektórych warunkach atmosferycznych.
  2. Okulary są narażone na uszkodzenia. Mogą spaść, potłuc się, pęknąć lub złamać – zwłaszcza w trakcie uprawiania sportu. Jednak jeśli nie możesz nosić soczewek, postaw na specjalne oprawki do aktywności fizycznej. Przeczytaj nasz poradnik i zobacz, dlaczego warto nosić okulary sportowe korekcyjne.
  3. Okulary nie podobają się każdemu. To nieodpowiednia opcja dla osób, które nie lubią estetyki okularów i chciałyby zachować swój dotychczasowy wygląd.

Zalety okularów

  1. Okulary korekcyjne są łatwe w utrzymaniu. Nie wymagają czasochłonnego czyszczenia, wystarczy nałożyć je na nos – i gotowe.
  2. Szkła w okularach mogą zostać dostosowane do różnych czynności, takich jak praca przed komputerem czy prowadzenie samochodu. Do wyboru są specjalne powłoki ułatwiające codzienne życie z wadą wzroku, które są (jeszcze) niedostępne w przypadku soczewek.
  3. Okulary mogą być noszone nawet w przypadku problemów zdrowotnych, takich jak przeziębienia czy infekcje oka. Nie obciążają oczu, dlatego nawet jeśli wolisz soczewki, wciąż powinieneś mieć w zanadrzu parę okularów.
  4. Okulary korekcyjne pełnią funkcję biżuteryjną. Mogą stanowić modny dodatek do Twoich codziennych stylizacji, jeśli wybierzesz te odpowiednie dla swojego typu urody. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat – zapoznaj się z naszym artykułem, w którym dobieramy okulary do kształtu twarzy.

Soczewki czy okulary? Zalety i wady soczewek

Szkła kontaktowe są preferowane już przez około milion osób w całej Polsce, a ta liczba nieprzerwanie wzrasta. Nie bez powodu cieszą się one tak dużą popularnością wśród osób cierpiących na wadę wzroku – w niektórych obszarach mają zdecydowaną przewagę nad okularami. Soczewki nie pozostają jednak całkowicie bez wad.

Wady soczewek

  1. Utrzymanie soczewek w czystości wymaga dużo wysiłku, a na pewno dużo więcej niż w przypadku okularów, które wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć szmatką z mikrofibry. Dotyczy to oczywiście tylko soczewek długoterminowych. Szkła kontaktowe jednodniowe to wygodna opcja, która niweluje problem dezynfekcji – są jednak bardziej kosztowne.
  2. Soczewki mogą wysuszać oko, co wiąże się z koniecznością codziennego używania nawilżających kropli do oczu.
  3. Soczewki nie są dla każdego. Istnieją przeciwwskazania, które uniemożliwiają niektórym korzystanie z nich, takie jak zespół suchego oka lub skłonność do infekcji. Więcej o tym, jakie są przeciwskazania do soczewek, dowiesz się tutaj.

Zalety soczewek

  1. Soczewki lepiej korygują wzrok. Szkło kontaktowe nakłada się bezpośrednio na oko, dzięki temu całe pole widzenia jest skorygowane – łącznie z widzeniem peryferyjnym. Jest to znacząca przewaga nad okularami, w których pole korekcji wzroku jest ograniczone przez oprawki.
  2. Soczewki są wygodniejsze, zwłaszcza przy uprawianiu sportu. Nosząc szkła kontaktowe nie musisz się martwić, że mogą się przesunąć, ześlizgnąć z Twojej twarzy lub rozbić. Dlatego ta forma korekcji jest ceniona przez osoby aktywne fizycznie.
  3. Soczewki są odporne na warunki atmosferyczne. Nie ma na nie wpływu deszcz, niskie temperatury ani wilgoć – nigdy nie zachodzą parą. 
  4. Soczewki ułatwiają wykonywanie makijażu. Cenią sobie to zwłaszcza kobiety z dalekowzrocznością. Szkła okularów korekcyjnych często zakrywają makijaż i kolor oczu – z soczewkami nie ma takiego problemu, dlatego dla niektórych osób jest to bardziej estetyczne rozwiązanie.

Soczewki czy okulary – co tańsze?

To, co będzie tańszą opcją – soczewki kontaktowe, czy okulary – zależy od kilku rzeczy. Przede wszystkim od tego, czy Twoja wada wzroku jest stała, czy wciąż rośnie. Okulary to duży, jednorazowy wydatek. Jeśli Twoja wada pozostaje taka sama, koszty okularów rozłożą się na co najmniej kilka lat. 

Jednak w przypadku stale pogłębiającej się wady możesz być zmuszony do wymiany szkieł co rok, a nawet kilka miesięcy. W tym przypadku roczna cena okularów rośnie, zwłaszcza jeśli wraz z nowymi szkłami decydujesz się na zakup nowych oprawek.

Soczewki to mniejszy wydatek na raz, jednak trzeba kupować je regularnie. Ze względu na to ich koszt rośnie podczas długoterminowego użytkowania. W tym przypadku ma również znaczenie to, jaki rodzaj soczewek preferujesz – jednodniowe są zdecydowanie droższe od tych miesięcznych.

Musisz więc wziąć pod uwagę swoją wadę wzroku, sytuację osobistą oraz swoje własne preferencje. Tylko wtedy będziesz w stanie obliczyć, która metoda korekcji wzroku okaże się dla Ciebie bardziej opłacalna.

Zarówno soczewki, jak i okulary niosą ze sobą dużo korzyści. Każdy ma inne potrzeby, dlatego każdemu będzie odpowiadała inna metoda korekcji wzroku. Zastanów się nad wadami i zaletami obu opcji i podejmij decyzję, która będzie idealna dla Ciebie!