Najnowsze wiadomości

25 kwietnia 2024 11:28

Parujące okulary – najlepsze sposoby



Parujące szkła to zmora każdego okularnika. Tym bardziej jeśli w grę wchodzą zaparowane okulary i maseczka. O ile osoby nienoszące okularów na co dzień nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji, tak dla użytkownika okularów korekcyjnych może być to poważny problem. Zaparowane szkła mogą znacznie zmniejszać widoczność na kilka sekund. Sprzyja to potknięciom i upadkom oraz przy dużej częstotliwości jest po prostu niewygodne. Ciągłe, szybkie przecieranie zaparowanych okularów może również zniszczyć powłokę soczewek, a dobrze wiemy że czekanie na moment, w którym soczewki same odparują potrafi być frustrujący. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które pozwolą znacznie zmniejszyć ten problem.

Dlaczego okulary parują?

Parowanie to proces zachodzący na skutek różnicy temperatur. Kontakt ciepłego powietrza z zimnymi okularami sprawia, że unosząca się wilgoć skrapla się i osadza na soczewkach okularowych w postaci drobnych kropelek. Jest to najbardziej odczuwalne i uciążliwe w okresie jesienno-zimowym, podczas gdy temperatura na zewnątrz drastycznie spada. Wchodząc do ciepłego pomieszczenia, okulary parują uniemożliwiając wyraźne widzenie na kilka sekund.

Z parującymi okularami spotkać można się nawet w warunkach domowych, wykonując codzienne czynności. Wystarczy picie ciepłych napojów, pochylanie się nad garnkiem z gotującą się wodą czy otwieranie nagrzanego piekarnika – różnica temperatur w tych przypadkach jest tak duża, że okulary bez problemu parują w ułamku sekundy.

Specjalne powłoki zmniejszające parowanie soczewek okularowych

Producenci soczewek okularowych bardzo dobrze znają potrzeby i problemy wszystkich użytkowników okularów. Dzięki temu od wielu lat na rynku dostępne są specjalne powłoki, których zastosowanie zmniejsza skalę problemu. Podstawowym, a zarazem specjalistycznym rozwiązaniem są szkła z powłoką hydrofobową. Soczewki takie posiadają na swojej powierzchni cienką warstwę, która „odpycha” cząsteczki wody. Dzięki temu nie tworzy ona na powierzchni okularów warstwy ciągłej, a pojedyncze krople, które spływają nie pozostawiają śladu.

Zastosowanie powłoki hydrofobowej nie zapobiega parowaniu w 100% jednak pozwala je zminimalizować. Poza tym w wypadku pojawienia się pary, proces odparowania przebiega znacznie szybciej niż w wypadku soczewek bez tego uszlachetnienia.

parujące okulary

Preparaty przeciw parowaniu szkieł okularowych

W walce z parującymi szkłami świetnie sprawdzają się również specjalne preparaty hydrofobowe, często określane mianem „anti-fog”. Występują one zazwyczaj w formie atomizerów, nasączonych ścierek czy chusteczek oraz żelów, a nawet pasty anti-fog. Produkty te cieszą się dużym zainteresowaniem i dobrą renomą, ponieważ nie uszkadzają powłok, a ich odpowiednie stosowanie jest bezpieczne dla okularów.

Płyny przeciw parowaniu

Płyny przeciw parowaniu okularów świetnie nadają się również do ich czyszczenia. Bez trudu usuwają codzienne zabrudzenia, pozostawiając tym samym na powierzchni soczewki hydrofobową warstwę. Utrzymuje się ona na szkłach do  ich następnego mycia lub do 48 godzin od nałożenia preparatu. Płyn wystarczy nanieść na suche soczewki za pomocą ściereczki.

Żele przeciw parowaniu

Żele, których zadaniem jest zapobieganie parowaniu posiadają gęstą konsystencję i powstały z myślą o zabezpieczaniu akcesoriów takich jak gogle narciarskie czy okulary do pływania. Mimo to świetnie sprawdzają się również do okularów korekcyjnych. Są całkowicie bezpieczne dla powłok uszlachetniających i pozostawiają na powierzchni dodatkową warstwę chroniącą przed parowaniem. Żel przeciw parowaniu okularów nanosi się na oczyszczoną, suchą powierzchnię soczewek okularowych oraz rozciera za pomocą ściereczki do uzyskania przejrzystości.

parowanie okularów

Chusteczki i ściereczki przeciw parowaniu

Chusteczki i ściereczki nasączone odpowiednim płynem to produkt jednorazowy, który również zapewnia ochronę przed parowaniem szkieł. W tym wypadku ochrona zachowuje się najdłużej do 24 godzin lub do wcześniejszego mycia lub wycierania okularów. Warto sprawdzić skład używanych chusteczek, ponieważ alkohol, który często jest jednym z składników, może przyczynić się do uszkodzenia powłoki antyrefleksyjnej.

Domowe sposoby na radzenie sobie z parującymi okularami

Niektóre nowatorskie sposoby radzenia sobie z parującymi okularami na własną rękę mogą okazać się nieskuteczne. Co więcej, mogą one również nieodwracalnie uszkodzić okulary. Dlatego w tej kwestii nie warto eksperymentować. Jeśli mimo to nie masz możliwości wymiany szkieł na nowe z powłoką hydrofobową lub zakupu specjalnego preparatu, możesz w tym celu skorzystać z domowego, a jednak bezpiecznego sposobu.

W starciu z parującymi okularami dobrze sprawdzi się klasyczne mycie szkieł wodą z mydłem lub płynem do naczyń. Nie jest to sposób, który w 100% wyeliminuje problem, jednak z cała pewnością częściowo mu zapobiegnie. Środki te dobrze sprawdzą się do czyszczenia okularów, a dodatkowo utworzą na powierzchni soczewek powłokę hydrofobową.