Krótkowzroczność – co oznacza, jak leczyć?
5 paź 2021 - Wady wzroku
14 października 2024 1:12
Każdy użytkownik soczewek kontaktowych wie, że uczucie świeżości podczas ich noszenia jest niezastąpione i zapewnia wyjątkowy komfort. Aby cieszyć się tym uczuciem podczas korzystania z soczewek wielokrotnego użytku, konieczna jest ich odpowiednia pielęgnacja. W tym celu płyn do soczewek jest niezbędny. Szczególnie warty uwagi jest płyn oksydacyjny, który skutecznie eliminuje bakterie i osady, zapewniając soczewkom nie tylko czystość, ale i długotrwałą świeżość. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy pragną najwyższej jakości pielęgnacji i doskonałej higieny. Jakie ma zalety? Czy ma jakieś wady? Sprawdź!
Płyn oksydacyjny to roztwór do czyszczenia i pielęgnacji soczewek kontaktowych, którego skład oparty jest na nadtlenku wodoru o stężeniu 3% - czyli na znanej wszystkim wodzie utlenionej. Można stosować go do wszystkich rodzajów soczewek - do twardych oraz miękkich - hydrożelowych czy silikonowo-hydrożelowych.
Nadtlenek wodoru 3% posiada różne zastosowania medyczne - stosowany jest np. do odkażania skóry. Posiada właściwości bakteriobójcze i oczyszczające - właśnie dlatego, płyn oksydacyjny, którego skład opiera się na tym składniku, ma wiele zalet:
Soczewki pielęgnowane za pomocą płynu oksydacyjnego są bardzo komfortowe w użytkowaniu - zapewniają maksymalną świeżość i są doskonale nawilżone. Należy jednak wiedzieć, że stosowanie tego rodzaju płynu wiąże się z pewnymi obowiązkami i środkami ostrożności. Aby woda utleniona była bezpieczna dla oczu, nie szczypała i była niewyczuwalna, musi zostać zneutralizowana w trakcie odpowiedniego procesu.
- Stosowanie go wymaga czasu. Soczewki kontaktowe muszą leżeć w płynie oksydacyjnym minimum 6 godzin, aby proces przebiegł w całości. Nie można przerwać procesu i wyjąć ich wcześniej.
- Należy przestrzegać instrukcji stosowania, a kroki, jakie należy podjąć w trakcie dezynfekcji zależne są od tego, na jaki system oksydacji się zdecydujesz:
Soczewki należy umieszczać w specjalnym, dedykowanym płynowi oksydacyjnemu pojemniku z koszyczkiem i płytką, która jest katalizatorem (jednostopniowy system) lub zanurzyć soczewki w roztworze nadtlenku wodoru, a następnie umieścić je w nowym pojemniku z roztworem neutralizującym (dwustopniowy system). Przestrzeganie tych zaleceń jest niezbędne do tego, by soczewki po kontakcie z płynem nie powodowały żadnych problemów ze zdrowiem oczu.
- Stosowanie go wymaga środków ostrożności i rozwagi. Płynu nie można stosować bezpośrednio na oczy ani na soczewki, bowiem brak procesu neutralizacji wody utlenionej może sprawić, że oczy ulegną poparzeniu lub podrażnieniom.
Jeśli korzystasz z soczewek wielokrotnego użytku, a doskonała czystość i dezynfekcja są dla Ciebie bardzo istotne, to warto, byś sięgnął po płyn oksydacyjny. Skierowany jest on dla wszystkich, którym zależy na higienie - zarówno dla osób z alergiami i delikatnymi oczami, jak i dla każdej innej osoby. Ma bardzo wysoką skuteczność, a soczewki po 6 godzinach spędzonych w nim są w stu procentach wolne od zarazków, bakterii i innych zanieczyszczeń..
Decydując się na ten płyn należy jednak mieć na uwadze jego długotrwały proces neutralizacji. Jeśli więc jesteś osobą, która często się śpieszy i woli mechanicznie wyczyścić soczewki w ciągu dnia, a wieczorem odłożyć je do płynu tylko na kilka godzin, to lepiej, byś zdecydował się na płyn wielofunkcyjny - może być dla Ciebie o wiele bardziej praktyczny. Za jego pomocą można zarówno czyścić, przechowywać, nawilżać jak i płukać soczewki: ale należy pamiętać, że żaden płyn wielofunkcyjny nie wyczyści soczewek tak kompleksowo, jak płyn oksydacyjny.
Przeczytaj również inny nasz artykuł o tym, jaki płyn do soczewek kontaktowych wybrać.
Bibliografia:
https://www.bezokularow.pl/poradnik/plyn-oksydacyjny-jak-dziala-i-jak-go-uzywac
https://rankingsoczewek.com/podrecznik-kupujacego/xjlz/co-znaczy-plyn-oksydacyjny-do-soczewek-jak-dziala.html
© Copyright FusionSystem. All Rights Reserved.