Najnowsze wiadomości

25 lipca 2024 14:18

Źle dobrane okulary – jak rozpoznać?Czasem może zdarzyć się, że nowe okulary nie służą Ci tak dobrze, jak się spodziewałeś. Niski komfort widzenia i dokuczliwe objawy zaczynają Cię już martwić? Możliwe, że masz źle dobrane okulary. Czytaj dalej i dowiedz się, jak rozpoznać za słabe lub za mocne okulary, co w tym przypadku zrobić oraz jak zapobiec temu w przyszłości.

Źle dobrane okulary – objawy

Nałożyłeś na nos nowe okulary i czujesz, że coś jest nie tak? W większości przypadków nie masz powodów do obaw. Czasami oczy potrzebują trochę czasu, żeby do nowych soczewek po prostu się przyzwyczaić. Okres adaptacji może potrwać kilka godzin lub dni, zależnie od osoby.

W przypadku, kiedy wyrobiłeś okulary, które mają źle dobrane szkła – objawy będą długotrwałe i nie ustąpią po kilku dniach. Jeśli zmagasz się ze zmęczeniem oczu i trudnościami z koncentracją, a także nieustępującym bólem głowy – zastanów się, czy Twoje okulary są aby na pewno dobrze dobrane.

Za mocne okulary

Często również zdarza się, że optometrysta lub okulista przepisał za mocne okulary. W takim przypadku jest to tzw. nadkorekcja. Objawy długotrwałego noszenia szkieł korekcyjnych o zbyt dużej sile sferycznej to głównie:

 • Zmęczenie i uczucie napięcia w oczach
 • Trudności z utrzymaniem równowagi
 • Migreny
 • Napięcie mięśni ramion i szyi

Za słabe okulary

Dobranie zbyt słabych szkieł nazywane jest podkorekcją. Najczęściej występują w okularach „minusach” – o tym, czym jest dalekowzroczność, przeczytasz w naszym artykule. Niewystarczająca moc soczewek okularowych objawia się m.in.:

 • Niewyraźnym wzrokiem
 • Nadmiernym mrużeniem oczu
 • Długotrwałym uczuciem zmęczenia

źle dobrane okulary - jak rozpoznać?

Źle dobrane okulary – astygmatyzm

Błędy w dobraniu okularów zdarzają się również w przypadku astygmatyków. Nieprawidłowa wartość cylindra i osi w szkłach korekcyjnych może spowodować:

 • Zniekształcony obraz
 • Łzawienie oczu
 • Zawroty głowy
 • Podwójne widzenie
 • Migreny

Źle dobrane okulary progresywne i wieloogniskowe

W przypadku okularów progresywnych i wieloogniskowych okres adaptacji oczu może wydłużyć się nawet do miesiąca – wyposaż się więc w cierpliwość. Jednak jeśli po 4-5 tygodniach wciąż odczuwasz ogólny dyskomfort, rozważ ich reklamację. Źle dobrane okulary progresywne można rozpoznać po następujących objawach:

 • Migreny
 • Zaburzenie równowagi
 • Problemy z koncentracją
 • Nieostre lub zbyt ostre widzenie
 • Napięcia mięśni ramion i szyi

Więcej na ich temat tego, czym są okulary progresywne, dowiesz się na naszym blogu.

źle dobrane okulary

Źle dobrane okulary – niewygodne oprawki

Każda twarz jest inna, dlatego wymiary oprawek to bardzo indywidualna sprawa. Zdarza się, że wybrane okulary mogą być dla Ciebie za duże i zsuwać się z nosa przy każdym lekkim pochyleniu do przodu. Za to gdy są zbyt małe, przysporzą Cię o ból, a czasem nawet otarcia w miejscu, gdzie zauszniki ściskają Twoją głowę.

W przypadku źle dobranych oprawek winy nie ponosi optometrysta lub optyk, a klient. To ważne, aby w trakcie zakupów stacjonarnych dokładnie przymierzyć okulary, a w przypadku zakupów online – porównać wymiary ramek podane przez producenta. Więcej o tym, jak dobrać rozmiar okularów do twarzy znajdziesz w naszym poradniku.

Źle dobrane okulary – konsekwencje

Osoby dorosłe nie powinny obawiać się żadnych poważnych konsekwencji w przypadku krótkotrwałego noszenia źle dobranych okularów. Nieprzyjemne objawy powinny minąć od razu po wymienieniu szkieł na nowe i lepiej dopasowane do Twoich oczu.

Długotrwałe patrzenie przez nieodpowiednie dla Ciebie szkła może jednak wiązać się z pogłębieniem wady wzroku. Wszystkie parametry mają znaczenie, dlatego tylko wizyta w specjalistycznym gabinecie optometrysty lub okulisty pozwoli Ci na prawidłowe dobranie okularów.

Każde okulary powinny zostać wyrobione specjalnie dla Ciebie – dlatego należy zrezygnować z okularów dostępnych w aptekach czy drogeriach. Nie skorygują one Twojej wady wzroku w odpowiedni sposób, a wręcz mogą ją pogłębić.

Istotna jest również odległość źrenic (PD). W przypadku, gdy ten parametr jest źle dobrany – może to skutkować osłabieniem mięśni oczu, a nawet zezem. Więcej o tym, czym jest zez, dowiesz się w naszym artykule.

Źle dobrane okulary – zapobieganie

Zdarza się, iż badanie wzroku przebiegło nieprawidłowo przez błąd lekarza. Czasami jednak wina leży po stronie pacjenta – w takich przypadkach można zapobiec dobraniu nieodpowiednich okularów.

To ważne, aby przyjść na badanie wypoczętym. Nadmierne zmęczenie i niewyspanie może być przyczyną bardziej niż zazwyczaj rozmytego wzroku i problemów z koncentracją. W tym przypadku lekarz może otrzymać od pacjenta nieprawidłowe informacje.

To samo tyczy się zażywania leków i substancji, które wpływają na rozwarcie źrenicy. Powiększona źrenica również zaburza naturalne widzenie, więc powinieneś poinformować o tym fakcie lekarza. W naszym artykule dowiesz się więcej na temat tego, jak wygląda badanie wzroku.

źle dobrane okulary objawy

Czy można reklamować źle dobrane okulary?

Okulary mogą wiązać się z dużym wydatkiem, dlatego w przypadku ich nieprawidłowego dobrania to ważne, aby uzyskać pełny zwrot pieniędzy. Zwrot okularów nie zawsze jest możliwy w sklepach stacjonarnych, jednak reklamacja już tak.

Zależnie od tego, czy błąd został popełniony na etapie badania, czy produkcji szkieł – otrzymasz zwrot pieniędzy, a także możliwość ponownego podejścia do badania oraz wymiany soczewek korekcyjnych.

Sprawa wygląda dużo łatwiej w przypadku zakupów w sklepie internetowym, takim jak wOkularach.pl. Zwrot możesz wykonać za darmo w przeciągu 30 dni od otrzymania przesyłki – dodatkowo ceny oprawek są dużo niższe, niż w salonach stacjonarnych. Okulary korekcyjne zakupione online to gwarancja satysfakcji – wybierz swoje ulubione i ciesz się zdrowymi oczami!

Źle dobrane okulary to nie koniec świata. Kiedy zorientujesz się, że coś jest nie tak – od razu podejmij odpowiednie kroki i wymień okulary na te odpowiednio dopasowane do potrzeb Twoich oczu. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych i będziesz mógł cieszyć się komfortem widzenia każdego dnia.