Krótkowzroczność – co oznacza, jak leczyć?
5 paź 2021 - Wady wzroku
11 listopada 2024 22:23
Okulista i optometrysta - główni specjaliści w zakresie ochrony wzroku. Choć mogłoby wydawać się, że to dwie te same profesje, tylko pod różnymi nazwami - w rzeczywistości jest inaczej. Okulista i optometrysta nie mają takich samych kwalifikacji, a w związku z tym: zanim zdecydujesz się na wizytę u któregoś z nich, powinieneś wiedzieć, czym dokładnie się zajmuje. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wybierzesz osobę, która specjalizuje się właśnie w Twoim problemie. Przeczytaj więc artykuł i sprawdź, jakie są różnice pomiędzy okulistą a optometrystą!
Okulista jest lekarzem. To osoba, która specjalizuje się w chorobach oczu, do jego zadań należy:
Do okulisty powinieneś udać się, jeśli wystąpiły u Ciebie problemy ze zdrowiem oczu, np.:
To właśnie ten lekarz ma odpowiednią wiedzę i umiejętności by rozpoznać problem i podjąć właściwe kroki w celu jego wyleczenia lub zatrzymania objawów. Okulista posiada również umiejętności rozpoznawania wad refrakcji oka, dzięki czemu może wystawić odpowiednią receptę na soczewki lub okulary. Jego wiedza jest poszerzona o wiedzę z zakresu medycyny - ale powinieneś wiedzieć, że w celu dobrania jak najlepszego narzędzia korekcji, warto udać się do optometrysty. Dlaczego?
Optometrysta to osoba wykonująca zawód medyczny, która ukończyła studia wyższe w zakresie optometrii. To dziedzina naukowa zajmująca się procesem widzenia, a także jego usprawnianiem i prawidłowym rozwojem. Optometrysta to nie lekarz, więc nie zajmuje się leczeniem, ani stwierdzaniem chorób. W przypadku, gdy podczas wizyty, coś zaniepokoi optometrystę, może on skierować dalej pacjenta na badania u okulisty. Uprawnienia optometrysty pozwalają tylko na badanie wzroku i dobranie odpowiedniej korekcji wady refrakcji. Osoby wykonujące tą profesję doskonale wiedzą, jak dopasować okulary czy soczewki do danego pacjenta, ponieważ ich zawód skupia się właśnie na tej kategorii - co czyni ich specjalistami w tej dziedzinie.
Do optometrysty warto udać się zatem wtedy, gdy:
Optometrysta wykonuje również z pacjentem ćwiczenia wzroku i uczy odpowiednich technik. Choć od rehabilitacji wzroku, terapii widzenia obuocznego specjalistą jest bardziej ortoptysta.
Jeśli doskwierają Ci takie dolegliwości jak:
to powinieneś odwiedzić optometrystę.
Jeżeli Twoje problemy to:
to konieczna jest wizyta u okulisty.
Pamiętaj jednak, że niektóre niegroźnie wyglądające objawy mogą być sygnałami od organizmu o rozwijającej się chorobie. Nie należy lekceważyć żadnych negatywnych symptomów i gdy tylko się pojawią, jak najszybciej udać się do specjalisty.
Jeśli doskwiera Tobie wada wzroku i chcesz ją zdiagnozować, by podjąć odpowiednią korekcję - udaj się do optometrysty. Cena takiej wizyty to koszt od około 100 do 250 złotych, w zależności od miasta i gabinetu. Jeśli specjalista zauważy jakieś nieprawidłowości w funkcjonowaniu Twojego narzędzia wzroku, skieruje Cię do okulisty.
Jeżeli zależy Tobie na dokładnym badaniu stanu oczu - w tym na wykluczeniu takich chorób jak jaskra, zaćma czy retinopatia cukrzycowa, wybierz okulistę. Lekarz ten w trakcie wizyty wykona badania specjalnymi narzędziami - biomikroskopem, refraktometrem. Koszt takiej konsultacji zaczyna się od 250 złotych. Możliwa jest również wizyta ze skierowaniem opłacona przez Narodowy Fundusz Zdrowia - jednak wtedy na badanie należy poczekać około 6 miesięcy. Okulistę warto odwiedzać raz na 2 lata, pozwala to bowiem na profilaktykę zdrowia oczu i może pomóc w rozpoznaniu choroby na jej wczesnym etapie - co często ma duży wpływ na leczenie.
Warto wiedzieć, że poza okulistą i optometrystą, w świecie specjalistów zajmujących się narzędziem wzroku jest jeszcze optyk. Co robi optyk? Optyk to osoba, która zajmuje się dopasowywaniem okularów. Specjalista ten najpierw wykonuje soczewki okularowe na podstawie danych z recepty wypisanej przez optometrystę, a następnie osadza je w wybranych przez klienta oprawach.
Osoba ta pomaga w wyborze najlepszych opraw - wraz z klientem dopasowuje je do indywidualnego stylu danej osoby, do jej charakteru, stylu życia, kształtu twarzy. Dba o to, by okulary wraz z klientem tworzyły spójna i harmonijną całość.
Okulista i optometrysta to różne profesje, ale obydwie skupiają się na dbaniu o narząd wzroku. Pamiętaj, że regularna kontrola oczu i wzroku jest bardzo ważna - dzięki wczesnemu wykryciu choroby można rozpocząć jak najszybsze leczenie, co może przynieść lepszy efekt, a wczesne wykrycie wady refrakcji zatrzyma jej postępowanie. Odwiedzaj specjalistów regularnie i dbaj o swoje zdrowie.
Bibliografia:
R.C. Allen, R.A. Harper, Okulistyka, Wyd. Edra Urban & Partner, 2022
T. Grosvenor, Optometria, Wyd. Edra Urban & Partner, 2023
https://www.wokularach.pl/blog/optometrysta-czy-okulista-ktorego-specjaliste-wybrac
© Copyright FusionSystem. All Rights Reserved.