Krótkowzroczność – co oznacza, jak leczyć?
5 paź 2021 - Wady wzroku
14 października 2024 0:18
Wielu rodziców zastanawia się jak wybrać okulary dla dzieci. Nie jest to proste, bo i użytkownik jest szczególny. Chodzi przecież o zdrowie i komfort naszego dziecka. Przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiecie się na co zwracać uwagę przy wyborze oprawek dla dzieci.
Okulary dla dzieci to kategoria, wobec której stawia się wyższe wymagania niż wobec zwykłych oprawek dla dorosłych. Prawidłowy rozwój naszej pociechy to priorytet, dlatego warto czynić wszelkie starania, by miało jak najlepsze warunki. Dobry wzrok ma wpływ na sukcesy w nauce, pewność siebie i zdolność koncentracji. Pamiętaj więc o systematycznym badaniu wzroku u dzieci.
Im wcześniej rozpoznane zostaną nieprawidłowości, tym łatwiejszy proces leczenia i większe szanse na całkowite zniwelowanie wad wzroku. Przeczytaj także jak rozwija się wzrok niemowlęcia i jakie są etapy kolejnych zmian, by wychwycić niepokojące sygnały.
Okulary korekcyjne dla dziecka należy dostosować do kilku warunków. Trzeba wziąć pod uwagę rodzaj wady, stopień jej zaawansowania, wiek małego pacjenta oraz jego indywidualne cechy. Gdy otrzymasz już receptę na okulary dla dziecka, skonsultuj się z optometrystą lub okulistą jak najlepiej dobrać oprawki.
W przypadku każdej wady wzroku, która wymaga korekcji za pomocą okularów, konieczne jest wykonanie pomiaru rozstawu źrenic. Ważnym parametrem jest także indeks soczewki. Im jest on wyższy - tym soczewka jest cieńsza. Ma to duże znaczenie w przypadku wad wzroku o wysokich wartościach. Można zniwelować efekt powiększonych oczu, który zdarza się przy plusowych szkłach okularowych.
Oprawki powinny być dopasowane w taki sposób, by pozwolić na użycie szkieł o niewielkiej średnicy. Dzięki temu soczewki okularowe dla dziecka będą mogły być cieńsze, a przez to bardziej estetyczne.
Oprawki dla dziecka o małej średnicy oznaczają również redukcję aberracji wyższego rzędu w strefie brzegu soczewki. W ten sposób zmniejsza się ryzyko widzenia peryferyjnego i zniekształceń.
Dla małego człowieka najważniejsza jest wygoda. Dlatego oprawki okularów dla dzieci powinny być wykonane z ultralekkich materiałów i komponentów. Nie mogą w żadnym miejscu uciskać czy podrażniać delikatnej skóry dziecka. Doskonale swoją rolę będą pełniły hipoalergiczne okulary dla dzieci.
Jak dobrać okulary dla dziecka by spełniały te wymagania? Plastikowe soczewki bardzo dobrze sprawdzają się jako asortyment dla najmłodszych. Przede wszystkim ze względu na trwałość. Można także, zamawiając okulary korekcyjne dla dziecka, zdecydować się na dodatkowe powłoki uszlachetniające. W ten sposób możemy zapewnić wyższą twardość szkieł, a przez to lepszą odporność na rysy i pęknięcia.
Podobnie rzecz się ma z oprawkami okularów dla dzieci. Nowoczesne tworzywa sztuczne są na tyle elastyczne, by nie ograniczać dziecięcych aktywności. Ryzyko upadków i uszkodzeń okularów dla dzieci podczas zabaw jest ogromne. Dlatego warto wybierać dobrej jakości oprawki wykonane z materiałów trwałych.
Aby dziecko nie zniechęciło się do noszenia okularów, muszą być one tak dopasowane, by gwarantować stabilne utrzymanie. Nie mogą się zsuwać, bo wówczas maluch odruchowo będzie spoglądał powyżej krawędzi oprawek. Mostek okularów musi być bardzo dobrze dopasowany, by waga soczewek była właściwie rozłożona.
Zauszniki mają za zadanie utrzymać okulary korekcyjne na dziecięcej głowie. Należy dopasować zauszniki adekwatnie do kształtu i rozmiaru głowy naszej pociechy. Mogą to ułatwić oprawki okularów dla dzieci z zausznikami ukształtowanymi poziomo. Odpowiednie wyprofilowanie pozwala na wygodne umieszczenie oprawek bez ryzyka podrażnienia ucha, na przykład model Ray-Ban®1587 3769 39.
Inny typ zauszników jest wyraźnie bardziej zaokrąglony w rejonie uszu. Zgrabnie je oplata i utrzymuje okulary na miejscu. Zobacz niezwykle uroczą propozycję Versace 3322U 5376 47. Natomiast oprawki dla najmłodszych lub też okulary o charakterze sportowym, mają gumkę otaczającą głowę i przyczepioną do zauszników. Jest to najpewniejszy sposób na stabilne utrzymanie okularów na głowie. Zobacz model Tommy Hilfiger 1500 MVU 43.
Okulary dla dzieci mogą być wyposażone w zauszniki, które bez szkody dla oprawek wyginają się. Jest to praktyczne rozwiązanie konstrukcyjne w przypadku oprawek korekcyjnych dla dość małych dzieci. Często nie mają one jeszcze wyrobionej wprawy i wyczucia ruchów. Mogą gwałtownie i niezgrabnie zakładać i zdejmować swoje okulary. Dzięki sprężynowym zawiasom nie grozi im prędkie połamanie.
Zamawiając okulary korekcyjne dla dziecka – upewnij się jakie są zasady gwarancji. Gdy dobierasz okulary dla dziecka musisz pamiętać, że jest duże prawdopodobieństwo korzystania z gwarancji na oprawki.
Jako rodzic najlepiej znasz swoje dziecko. Jeżeli należy ono do tych, które energia rozpiera - rozważ zakup zapasowej pary. To ważne szczególnie w przypadku, gdy mamy do czynienia z dużą wadą. W razie nieszczęśliwego uszkodzenia oprawek dla dzieci – naprawa musi potrwać choćby 1-2 dni robocze. Jeżeli Twoje dziecko będzie miało problem z funkcjonowaniem bez okularów, miej w domu zapasową parę.
Przy tych wszystkich praktycznych względach nie wolno nam zapominać, że dziecko kilkuletnie ma już swój gust. Zatem pozwól mu wybrać okulary korekcyjne takie, które mu się podobają. Wówczas nie trzeba będzie toczyć domowych walk o ich noszenie. Gdy dziecko samo wybierze swoje oprawki, z swoim ulubionym kolorze – na pewno chętniej będzie je nosić.
Wraz z okularami warto także wybrać przydatne akcesoria. Skorzystaj z pięknych i uroczych etui dziecięcych. To funkcjonalne i trwałe dodatki, dzięki którym można bezpiecznie przechowywać okulary w domu i podczas podróży. Do tego ściereczka do okularów w bajkowe wzory ze zwierzętami z pewnością wywoła uśmiech na twarzy dziecka. Do kompletu jeszcze tylko sznurek do okularów w ulubionym kolorze.
© Copyright FusionSystem. All Rights Reserved.