Krótkowzroczność – co oznacza, jak leczyć?
5 paź 2021 - Wady wzroku
18 marca 2025 8:38
Wzrok to zmysł, dzięki któremu codziennie możemy zobaczyć coś nowego. Dzięki niemu możemy podziwiać piękne krajobrazy, zmieniające się pory roku, ale też pozwala nam wykonywać czynności takie jak czytanie, pisanie. To wszystko sprawia, że wzrok jest jednym z naszych najważniejszych zmysłów - i należy o niego odpowiednio dbać. Gdy wystąpi u Ciebie wada refrakcji, konieczna jest jej prawidłowa korekcja. Do tego można użyć dwóch podstawowych narzędzi korekcji: okularów korekcyjnych i szkieł kontaktowych. Soczewki są dużo bardziej wygodne - ale wiele osób zastanawia się: czy soczewki są bezpieczne dla oczu? Czy są zdrowe? W tym artykule odpowiemy na te pytania. Sprawdź!
Soczewki kontaktowe są w pełni bezpieczne dla oczu, jeżeli tylko korzystasz z nich w prawidłowy sposób i dbasz o ich właściwą pielęgnację.
Szkła kontaktowe zazwyczaj wykonywane są z hydrożelu lub silikonu połączonego z hydrożelem. To sprawia, że są one niezwykle elastyczne, ale również delikatne. Dopasowywują się do powierzchni oka, dzięki czemu nie spadają i są wygodne, a wręcz niewyczuwalne.
Prawidłowe korzystanie z soczewek nie jest trudne i nie wymaga dużo czasu. Należy przede wszystkim stosować się do zaleceń producenta. Co to oznacza?
Aby bezpiecznie używać szkieł kontaktowych powinieneś:
- Zakładać i ściągać soczewki czystymi dłońmi.
Może wydawać się to oczywiste, ale na naszych dłoniach każdego dnia zbierają się miliony mikroorganizmów. Bakterie i wirusy znajdują się wszędzie, nawet w naszych domach. Jeśli więc obudziłeś się rano i chcesz założyć szkła kontaktowe to pamiętaj, by w pierwszej kolejności dokładnie umyć mydłem dłonie - nawet jeżeli wydaje się Tobie, że nie ma takiej potrzeby. Pamiętaj, że zasada ta dotyczy również zdejmowania soczewek.
- Czyścić soczewki po każdym użyciu.
Jeżeli stosujesz szkła kontaktowe wielokrotnego użytku, to zawsze po ściągnięciu należy je odpowiednio wyczyścić przeznaczonym do tego płynem. Czyszczenie soczewek jest proste: należy polać szkła preparatem, przetrzeć delikatnie, mechanicznie palcem i wypłukać ponownie płynem. Następnie powinno się odłożyć soczewki do dedykowanego im pojemnika wypełnionego preparatem.
- Nie zostawiać szkieł kontaktowych na powietrzu.
Soczewki należy zawsze trzymać w pojemniku wypełnionym płynem, ponieważ w przeciwnym razie mogą wyschnąć.
- Wymieniać soczewki zgodnie z zalecanym terminem.
Należy pamiętać, że szkła kontaktowe należy wymienić na nowe, gdy minie zalecany przez producenta termin używalności. Oznacza to, że nie można nosić soczewek dłużej, niż to zalecane, np. nie wolno nosić soczewek jednodniowych przez dwa dni, ponieważ mogłoby to skutkować podrażnieniami oczu.
- Nie spać w soczewkach.
Nie można spać w soczewkach kontaktowych, które nie są do tego przeznaczone. Materiał z jakiego są wykonane nie jest wystarczająco tlenoprzepuszczalny, aby dostarczać gałkom ocznym odpowiednią ilość powietrza, gdy powieki są zamknięte. Nie stosowanie się do tego zalecenia może skutkować zaczerwienieniem oczu, ale też niedotlenieniem rogówki. Wyjątkiem są całodobowe szkła kontaktowe - w nich można bezpiecznie spać. Dowiedz się więcej na temat spania w soczewkach kontaktowych.
- Nie pływać w szkłach kontaktowych.
Surowo odradzamy pływanie w szkłach kontaktowych. W wodzie, zarówno basenowej jak i w tej z naturalnych zbiorników znajduje się bardzo dużo różnych wirusów, grzybów i bakterii. One, po dostaniu się na powierzchnię soczewki mogą być bardzo niebezpieczne - i stać się przyczyną możliwego rozwoju infekcji.
Aby dbać o bezpieczeństwo oczu w trakcie używania soczewek, należy stosować się do powyższych zasad. Dodatkowo, polecamy korzystanie z kropli nawilżających. To bardzo dobry sposób - krople mają właściwości nawilżające i regenerujące, a ich skład bardzo często przypomina naturalny film łzowy. Dzięki temu:
- łagodzą uczucie suchości oczu,
- zapobiegają podrażnieniom,
- niwelują pieczenie i zaczerwienienie.
Użytkownicy soczewek często sięgają po krople nawilżające - my również rekomendujemy taką praktykę. Co ciekawe, krople warto stosować również na co dzień - nawilżenie oczu sprzyja uczuciu świeżości i komfortu.
Warto pamiętać, że aby soczewki właściwie spełniały swoją funkcję, powinny być odpowiednio dobrane. W tym celu przed decyzją o stosowaniu tego narzędzia korekcji należy udać się do specjalisty na badanie wzroku. On określi, jakie parametry powinny mieć Twoje szkła kontaktowe. Następnie wybór należy do Ciebie! Na rynku optycznym dostępne są rozmaite rodzaje soczewek: jednodniowe, wielodniowe, całodobowe. To od Ciebie zależy, na jakie się zdecydujesz. Warto dopasować je do stylu życia, jaki prowadzisz: jeśli lubisz aktywność fizyczną i podróże, dobrym wyborem mogą być dla Ciebie szkła jednodniowe. Jeżeli jesteś osobą odpowiedzialną i dbasz o swoje wydatki, możesz sięgnąć po szkła miesięczne (są tańsze od soczewek jednodniowych).
Soczewki to bezpieczne narzędzie do korekcji wad refrakcji. Warto wiedzieć, że szkła kontaktowe to produkt medyczny - w związku z tym zanim dany produkt zostanie przekazany do sprzedaży, musi spełniać wszystkie odpowiednie wymogi, co oznacza, że muszą być bezpieczne dla zdrowia oczu.
Bibliografia:
1. W. Leydhecker, F. Grehm, Oczy. Poradnik dla każdego., Wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 1998
2. https://www.bezokularow.pl/poradnik/czy-soczewki-sa-zdrowe
© Copyright FusionSystem. All Rights Reserved.