Najnowsze wiadomości

4 grudnia 2024 15:59

Starczowzroczność – co to jest?



Pogorszenie wzroku przychodzi wraz z wiekiem i jest naturalnym zjawiskiem. To normalne, że z czasem nasz organizm oraz jego komórki się starzeją. Dotyczy to również naszego wzroku. To wiąże się z pewną wadą wzroku jaką jest starczowzroczność. Dowiedz się na czym ona polega i jak ją leczyć.

Co to jest akomodacja oka?

Wraz z wiekiem u każdego z nas następuje spadek zdolności oka do akomodacji. Czym w takim razie jest akomodacja? Jest to zaburzenie zdolności dostosowywania się oka do oglądania przedmiotów w różnych odległościach. W praktyce oznacza to że Twoje oczy mają problem z dostosowaniem ostrości obrazu, gdy patrzysz na przedmiot blisko Ciebie, a następnie oddalony od Ciebie i na odwrót. Sprawia to, że widziane obrazy często wydają się rozmazane i nieostre. Akomodacja oka zawsze występuje w starczowzroczności.

prezbiopia

Czym jest starczowzroczność?

Starczowzroczność inaczej nazywana prezbiopią (presbyopia) to niewątpliwie wada wzroku. Wiąże się ona głównie z pogorszeniem widzenia spowodowanym starzeniem się narządu wzroku oraz jego akomodacją. Zmienia się również elastyczność gałki ocznej. Dlatego występuje głównie u osób po czterdziestym roku życia. Nawet jeśli do tego czasu nie wykryto u Ciebie żadnej wady wzroku to nie oznacza, że starczowzroczność może Cię ominąć. Starzenie się komórek w naszym organizmie to naturalna kolej rzeczy i nie omija żadnego narządu.

Starczowzroczność – objawy

Po 40 roku życia możesz u siebie zauważyć typowe dla starczowzroczności objawy. Gdy tylko się pojawią warto udać się do specjalisty na badanie wzroku. Im szybciej wada zostanie wykryta tym szybciej możesz zacząć leczenie. Do najpopularniejszych objawów należą:

  • częsty ból głowy,
  • uczucie napięcia w oczach,
  • odsuwanie od siebie przedmiotów, by lepiej je zobaczyć,
  • rozmazany obraz z bliska.

Starczowzroczność leczenie

Jak każdą wadę wzroku starczowzroczność również można korygować. Możesz to robić na dwa sposoby – okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. To który sposób wybierzesz zależy od Ciebie i od predyspozycji Twoich oczu. Większość osób w przypadku prezbiopii decyduje się na okulary. Tutaj również masz do wyboru dwie opcje – okulary progresywne lub dwuogniskowe. Każde z nich ma swoje wady i zalety.

starczowzroczność

Okulary progresywne wady i zalety

Nieocenioną zaletą okularów progresywnych są ich zaawansowane szkła. Dzięki nim widzisz bardzo dobrze zarówno bliż, jak i dal. Przejście między tymi strefami jest łagodne i praktycznie niezauważalne dla oka. Jedyną wadą tych okularów jest ich cena. Wielu ludzi ona odstrasza, co jest błędem ponieważ te okulary zapewniają najlepsze i najbardziej komfortowe widzenie.

Okulary dwuogniskowe

Ten typ okularów pozwala na dobre widzenie z bliska, jak i z daleka. Dlatego posiada na szkłach dwie osobne strefy widzenia. Jednak przejście między nimi nie jest łagodne i  jest widoczne na szkłach. To jest główna różnica między okularami progresywnymi, a dwuogniskowymi.  

Jak poprawić wzrok po 40.?

Wada wzroku potrafi mocno utrudniać codzienne życie. Starczowzroczność również jest problemem dla wielu ludzi po czterdzieste. Jednak należy pamiętać, że nie da się zatrzymać procesu starzenia. Dlatego jedyną metodą, aby poprawić wzrok po 40. roku życia jest zainwestowanie w dobre okulary. Pozwolą Ci one widzieć dobrze każdego dnia i bez względu na różne odległości. Dodatkowo możesz się wspomagać dietą pełną witamin dobrze działających na narząd wzroku. Oprócz tego warto mieć pod ręką krople do oczu, by w razie potrzeby lub trudnych warunków nawilżać oczy.