Krótkowzroczność – co oznacza, jak leczyć?
5 paź 2021 - Wady wzroku
13 października 2024 23:56
Każdy z nas przynajmniej raz doświadczył zjawiska skaczącej powieki. Zazwyczaj jest to spowodowane nadmiernym stresem lub zmęczeniem. Jednak czasami pojedyncze przypadki stają się codziennością. Drganie może wtedy występować bardzo często, a co gorsze, nie trwa już kilka sekund, lecz kilka godzin, a nawet dni. W takiej sytuacji należy podjąć pewne kroki w celu zwalczenia tej dolegliwości. Rozwiązania tego problemu są najczęściej dosyć proste, ale zdarza się, że trzeba udać się do lekarza. Co jeszcze powoduje drganie powieki i jak sobie z tym radzić?
Przyczyny drgania powieki są dosyć mocno zróżnicowane. Niektóre z nich są spowodowane niezdrowym trybem życia, niedoborami niezbędnych pierwiastków, a inne poważniejszymi schorzeniami.
Brak czasu na odpoczynek i relaks to główne przyczyny drgania powiek. Narażając się na długotrwały stres i przepracowanie, zdecydowanie warto zastanowić się nad zmianą trybu życia. Wprowadzić do swojego planu dnia nieco więcej ruchu i czasu na rozwój hobby. Trzeba jednak pamiętać, że nadmierny wysiłek fizyczny też często powoduje drganie powiek.
Skurcze mięśni, również okrężnych oka może być spowodowane przez duże ilości alkoholu, a także palenie papierosów. Najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie albo całkowita rezygnacja z tych używek. Kolejny aspekt to niewystarczająca ilość snu, niejednokrotnie niwelowana przez duże ilości kofeiny. Oba te czynniki powodują mimowolne tiki nerwowe.
Często niedobory różnych mikroelementów jest przez nas bagatelizowane. Tymczasem to poważny problem, który należy jak najszybciej rozwiązać. W przypadku drgania powiek zazwyczaj mamy do czynienia z niewystarczającą ilością magnezu. Ten pierwiastek przede wszystkim wpływa na przewodnictwo nerwowe oraz przemiany białkowe, węglowodanowe i tłuszczowe. Dlatego też jego niedobór powoduje złe samopoczucie, problemy z koncentracją i uczucie zmęczenia. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do stanów depresyjnych. Niekontrolowane skurcze powieki mogą być znakiem ostrzegawczym, że trzeba zająć się swoim zdrowiem.
Niezwykle ważny jest także potas, odpowiada za ciśnienie krwi, gospodarkę wodną i regulację pH komórkowego. Reguluje działanie układów nerwowego i mięśniowego, z tego powodu jego niedobór skutkuje bolesnymi skurczami mięśni. Mała ilość wapnia wielokrotnie prowadzi do bólu stawów, zwolnienia tętna oraz tików nerwowych, również tych w oku. Czasem przyczyną skaczącej powieki jest również niedobór witaminy B1, która wspomaga najważniejsze układy w organizmie człowieka.
Zdarza się, że drżenie powieki zostaje wywołane przez długotrwałą pracę przy komputerze i przesuszenie oka. W tej sytuacji wystarczy odrobina odpoczynku lub użycie nawilżających kropli do oczu. Przyczyną skurczy powieki dolnej mogą być podrażnienia spojówki spowodowane głównie przez alergie na pyłki lub poważniejsze choroby, takie jak jaskra, erozja rogówki czy zapalenie powiek. Zazwyczaj przy poważniejszych schorzeniach pojawiają się dodatkowe objawy okulistyczne, które powinny nam zasygnalizować, że coś jest nie tak. W takich przypadkach konieczna jest konsultacja z lekarzem okulistą i zastosowanie odpowiedniego leczenia.
Niekiedy mimowolne skurcze powieki zwiastują wystąpienie kolejnych symptomów i prowadzą do połowicznego skurczu twarzy. Charakterystyczne w tej przypadłości są rozciągnięte po jednej stronie usta, podniesiona brew, skurcz czoła i silne mruganie oka. Podobne objawy ma porażenia Bella, przeważnie pacjent czuje wtedy paraliż części twarzy, ma obniżony kącik ust, zaczyna się ślinić i ma trudności ze zmianą mimiki. Bezwład może ustąpić sam po kilku dniach lub nawet miesiącach. Jednak najlepiej skonsultować się z lekarzem neurologiem i zastosować leczenie np. oczyszczoną toksyną botulinową.
Drganie powieki dolnej pojawia się także przy zespole Tourette’a, objawiającym się licznymi, niepohamowanymi tikami. Najczęściej występuje u dzieci i nastolatków. Przy ciężkim przebiegu, osoba cierpiąca na to schorzenie zmaga się z niekontrolowanym zachowaniem. Przykładowo, podskakuje, kręci się w kółko, dotyka innych, wypowiada przypadkowe słowa. Zespół Taurette’a leczy się farmakologicznie oraz za pomocą psychoterapii.
Czasem drżenie powieki to jeden z początkowych objawów stwardnienia rozsianego, związanego z wieloma problemami neurologicznymi.
Najczęściej zapobieganie drżeniu powiek jest bardzo proste. Wystarczy, chociażby porządny, nieprzerwany sen przez kilka godzin. Podczas długiej pracy przy ekranie komputera warto robić krótkie, pięciominutowe przerwy. Przy dużej ilości stresu na co dzień dobrym rozwiązaniem jest stosowanie technik relaksacyjnych np. głębokie wdechy i wydechy, spacer na świeżym powietrzu czy czytanie ulubionej książki. Cierpiąc na niedobory pierwiastków, należy zmienić swoją dietę. Najczęściej przy skaczącej powiece problem stanowi magnez. W takiej sytuacji pomoże częstsze spożywanie białej fasoli, kaszy gryczanej czy czekolady gorzkiej. Aby poprawić ogólny stan zdrowia, można ograniczyć spożywanie alkoholu, picie kawy i palenie papierosów. Jeżeli te kroki nie pomogą przy występujących skurczach powiek i innych mięśni, trzeba zastanowić się nad wizytą u lekarza specjalisty.
© Copyright FusionSystem. All Rights Reserved.