Najnowsze wiadomości

25 lipca 2024 14:36

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Co warto wiedzieć?Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV to dodatek, w który każdy z nas powinien się zaopatrzyć. Choć oczywiście aspekt estetyczny jest szalenie ważny, to pamiętajmy, że najważniejszą rolą okularów przeciwsłonecznych z filtrem jest ochrona wzroku.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem pozwalają nam na komfortowe przebywanie w nasłonecznionej przestrzeni. Trudno wyobrazić sobie relaks na plaży czy zwiedzanie wakacyjnych atrakcji bez okularów przeciwsłonecznych. Szczególnie latem słońce może mocno razić. To utrudnia wyraźne widzenie i powoduje dokuczliwe łzawienie. Zobacz czego Polacy nie wiedzą o ochronie oczu przed słońcem.


Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV – dlaczego są tak ważne?

Komfort widzenia to jedna strona medalu. Drugą zaś jest ryzyko uszkodzenia wrażliwych struktur oka. O szkodliwym działaniu promieni UV na skórę doskonale wiemy i chronimy się za pomocą kremów z filtrem. Kampanie społeczne ostrzegają przed nowotworem skóry. Tymczasem o negatywnym działaniu promieni UV na wzrok często zapominamy.

Filtry UV w okularach przeciwsłonecznych

Filtry UV w okularach przeciwsłonecznych zatrzymują promieniowanie ultrafioletowe. Dotyczy to zarówno promieni UV-A, jak i UV-B. Pierwszy typ jest odpowiedzialny za procesy starzenia, a drugi za degenerację tkanek, uszkodzenia skóry i wzroku oraz rozwój nowotworów.

Filtry UV w okularach

Kategorie filtrów UV w okularach

Istnieje pięć kategorii filtrów UV:

Kategoria 4 – będąca najwyższą barierą przepuszczalności słońca. Filtr tej kategorii dopuszcza zaledwie od 3 do 8% światła. Takie szkła są bardzo ciemne, dlatego nie są wskazane dla kierowców. Mocne zaciemnienie może utrudniać widoczność. Taki rodzaj ochrony najlepiej sprawdza się dla osób przebywających w otwartej przestrzeni i na dużej wysokości. Chroni nawet przed bardzo silnym nasłonecznieniem, np. w warunkach wysokogórskich wypraw.

Kategoria 3 – przepuszcza od 8 do 18% światła. Bariera takiego stopnia jest optymalna dla ochrony przeciwsłonecznej podczas wysokiego narażenia na promienie UV. Sprawdza się podczas jazdy na nartach lub snowboardzie oraz podczas wakacji w ciepłych krajach bliżej równika.

Kategoria 2 – to najlepszy wybór dla naszej części świata. Filtry tej kategorii przepuszczają od 18 do 43% światła. Bardzo dobrze sprawdzają się do codziennego użytku. To także dobry wybór dla kierowców, ponieważ szkła okularowe są tylko nieco przyciemnione. Dzięki temu zapewniają komfort, ale nie utrudniają widoczności podczas prowadzenia samochodu.

Kategoria 1 – to świetna opcja dla użytku podczas średniej intensywności nasłonecznienia. Przepuszcza od 43 do 80% światła i doskonale sprawdza się do codziennego stosowania podczas jesiennych i wiosennych miesięcy.

Kategoria 0 – to najniższa bariera przepuszczalności promieni słonecznych. Taki filtr dopuszcza od 80 do 100% światła. Szkła okularowe z takich filtrem mają delikatne żółte zabarwienie. To dobry wybór, gdy potrzebujesz poprawy komfortu dla wzroku podczas dużego zachmurzenia.

Okulary przeciwsłoneczne UV 400 – jaka to kategoria?

Okulary przeciwsłoneczne męskie oraz damskie i dzięciece UV 400 należą do kategorii 2 i 3. Kategoria 2 dotyczy okularów ze zwykłym filtrem UV 400, a w kategorii 3 mieszczą się modele wyposażone dodatkowo w filtr polaryzacyjny. To najczęściej spotykane kategorie filtrów UV w sklepach optycznych. Zobacz bogatą ofertę najmodniejszych okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV.

Okulary z filtrem UV

Okulary z filtrem UV – jak wybrać?

Okulary z filtrem UV należy wybrać adekwatnie do swoich potrzeb. Zupełnie naturalne będzie posiadanie kilku par. Jeżeli każdy z nas na odpowiednią kurtkę na różne pory roku i warunki atmosferyczne, a jeszcze inną na narty, to tak samo należy potraktować okulary z filtrem UV.

Internetowe sklepy optyczne to obecnie doskonała alternatywa. Bez wychodzenia z domu możesz obejrzeć i przymierzyć dziesiątki pięknych modeli od projektantów. Czy wiesz jak działa wirtualna przymierzalnia? Sprawdź jak łatwo możesz wybierać akcesoria i dodatki nie ruszając się z fotela. Wybór okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV ułatwi Ci także nasz poradnik jak dopasować rozmiar okularów do twarzy.

Jak sprawdzić czy okulary mają filtr UV?

Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoje nowe okulary z filtrem UV to prawdziwa ochrona dla wzroku, wybieraj tylko renomowane sklepy optyczne. Okulary kupione na ulicznym stoisku, od nieznanych producentów, może narazić Cię na utratę zdrowia. Ochrona wzroku to zbyt ważna kwestia, by pozwolić sobie na ignorancję. Zobacz także nasz poradnik gdzie kupić okulary przeciwsłoneczne.

Jak sprawdzić czy okulary mają filtr UV?

Zastanawiasz się jak sprawdzić czy okulary mają filtr UV? Zwróć uwagę na oznaczenia. Najczęściej na wewnętrznej stronie zauszników można znaleźć symbol CE. Świadczy on, że dany produkt został wykonany zgodnie z wymogami zdrowotnymi w Unii Europejskiej. Na szkłach okularowych możesz też znaleźć naklejkę, którą po zakupie usuniesz. Stanowi ona informację o stopniu ochronnym filtra, czyli np. UV 400.

Sprawdź ofertę okulary przeciwsłoneczne męskie