Krótkowzroczność – co oznacza, jak leczyć?
5 paź 2021 - Wady wzroku
11 listopada 2024 20:34
Jeśli Twoje oczy nadmiernie łzawią, odczuwasz w ich okolicy ból i ogólny dyskomfort, może to świadczyć o tym, że pod Twoją powiekę dostało się jakieś ciało obce. Co robić w takiej sytuacji? Czy ciało obce w oku może stwarzać jakieś zagrożenie dla zdrowia? Jak sobie z nim poradzić, jak je usunąć? Czytaj dalej i poznaj odpowiedzi na te pytania.
Ciało obce to bardzo ogólna nazwa dla różnych elementów, które mogą dostać się do oka. Najczęściej może być to:
Objawy dla ciała obcego pod powieką są dość charakterystyczne. Najbardziej typowym objawem ciała obcego w oku jest nadmierne łzawienie. Łzy to naturalna reakcja organizmu na intruza: w ten sposób oczy próbują samodzielnie się oczyścić i pozbyć się zanieczyszczenia. Dodatkowo, łzy działają jak środek antybakteryjny, dzięki czemu neutralizują bakterie, jakie wraz z intruzem mogły dostać się do oka.
Inne objawy ciała obcego pod powieką to:
Jeśli już wiesz, że w Twoim oku znajduje się coś, co nie powinno się tam znajdować, to przede wszystkim trzymaj się dwóch podstawowych zasad:
1. Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek czynności z okiem, dokładnie umyj dłonie za pomocą bieżącej wody i mydła.
2. Nie pocieraj oka! Wiemy, że to często naturalny odruch, ale nie powinno się tego robić, bo może to nawet pogorszyć sytuację.
Gdy już zastosujesz się do tych zasad, a w szczególności do tej pierwszej, to możesz przystąpić do następujących czynności:
- Jeśli ciało obce, które dostało się do Twojego oka jest widoczne w jego kąciku (czyli w worku spojówkowym), możesz spróbować je delikatnie wyciągnąć. W tym celu najlepiej sprawdzi się patyczek higieniczny, wacik lub róg chusteczki bądź papieru toaletowego. Pod żadnym pozorem nie należy używać do tego wykałaczek!
- Gdy intruza nie widać, wtedy możesz spróbować go po prostu poszukać. W tym celu powinieneś delikatnie podnosić powiekę z różnych stron, poruszając przy tym okiem: w górę, w dół, w prawo, w lewo. Jeśli uda się Tobie go odnaleźć - postępuj analogicznie jak wtedy, gdy znalazłby się on w worku spojówkowym.
- Jeżeli nie widzisz ciała obcego w Twoim oku, ale odczuwasz jego nieprzyjemne objawy, powinieneś przepłukać oko. W tym celu najlepiej użyć soli fizjologicznej lub kropli do oczu, jakie stosujesz. Jeśli nie posiadasz ani jednego ani drugiego, możesz użyć czystej wody, jednak aby zachować środki ostrożności to warto ją najpierw przegotować. Uwaga, oko można przepłukiwać tylko ostudzoną, letnią wodą, nie może być ona gorąca!
Płukanie oka jest dość proste: możesz zrobić to samemu lub poprosić kogoś o pomoc. Jeśli używasz do tego soli fizjologicznej, to przyłóż otwartą ampułkę do oka i mocno ściśnij - sól będzie pod lekkim ciśnieniem, dzięki czemu lepiej oczyści powierzchnię gałki ocznej. Podobnie możesz postąpić z kroplami do oczu, jednak one zazwyczaj wydostają się w niewielkich ilościach. Gdy do płukania oka używasz zwykłej wody, wlej ją do kieliszka lub do 1/4 literatki, a następnie przyłóż do powierzchni oka i powoli wlej.
Po wykonaniu zabiegu mrugnij kilkukrotnie - ciało obce powinno wypłynąć.
Jeśli próbowałeś pozbyć się z powierzchni oka ciała obcego - z pozytywnym lub negatywnym skutkiem, a oko wciąż boli, to powinieneś udać się do okulisty. Może okazać się, że intruz przedostał się głęboko do tkanek oka: wtedy nie dasz rady samodzielnie go wyjąć. Zdarza się też, że ciało obce wyrządza różne szkody pod powieką i to właśnie z tego bierze się ból. Z tych powodów, jeśli uczucie silnego dyskomfortu nie ustaje to nie wahaj się i udaj się do okulisty.
Do oka poza drobnymi ciałami obcymi mogą dostać się również tacy intruzi jak drzazgi, opiłki metali czy nawet drobne kamyki. Zazwyczaj takie incydenty mają miejsce przy pracy. Szczególnie narażone są na nie osoby wykonujące takie zawody jak stolarz czy spawacz. Co robić, gdy do oka dostanie się duże ciało obce lub takie, które silnie boli i nie da się go wyjąć samodzielnie?
W takich przypadkach powinno się całkowicie odejść od prób samodzielnego wyciągania intruza. Jeśli zdajesz sobie sprawę, co mogło dostać się do Twojego oka i wiesz, że może być to drzazga lub opiłek, należy jak najszybciej udać się do okulisty, a gdy to niemożliwe powinno się zadzwonić do szpitala, na pogotowie od razu jechać na SOR. Jedyna pierwsza pomoc, jakiej można udzielić, to jałowy opatrunek na oko - należy jednak przyłożyć go do oka bardzo delikatnie i postępować niezwykle ostrożnie. Poszkodowany powinien unikać mrugania i poruszania gałką oczną - to ważne, aby ciało obce nie przemieszczało się pod powieką i nie raniło tkanek oka.
Jeśli w Twoim oku znajduje się ciało obce niewiadomego pochodzenia, a ból, który odczuwasz jest bardzo silny, nie lekceważ tego i jak najszybciej udaj się po pomoc. Oczy są bardzo delikatne, a intruz pod powieką może je mocno podrażnić, dlatego należy się go pozbyć tak szybko, jak to możliwe.
Bibliografia:
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/urazyoka/85415,ciala-obce-w-oku
https://voigtklinikaoka.pl/usuwanie-ciala-obcego-z-oka/
© Copyright FusionSystem. All Rights Reserved.