Najnowsze wiadomości

24 kwietnia 2024 23:59

Zaburzenia widzenia stereoskopowego (przestrzennego) – zez



Widzenie przestrzenne bywa nazywane stereopsją. Ta doskonała i skomplikowana funkcja układu wzroku pozwala na prawidłową ocenę odległości i umożliwia postrzeganie głębi. Dzięki temu obraz nie jest płaski, a Ty możesz dostrzec wiele skomplikowanych szczegółów, które mają ogromny wpływ na codzienne życie. Czasem jednak dochodzi do zaburzenia widzenia obuocznego. Sprawdź, jak to się objawia i przekonaj się, jakie są najlepsze sposoby leczenia!

Na czym polega brak widzenia stereoskopowego?

Warto zwrócić uwagę na to, że widzenie stereoskopowe to zdolność do dwuocznego dostrzegania odległości i głębi. Polega to na tym, że obrazki stereoskopowe są nieco inne w każdym z oczu. Dopiero gdy impuls trafia do kory mózgowej, to następuje jego złożenie, a dzięki temu możesz skutecznie określić, jaka jest faktyczna odległość od zagrożenia czy po prostu danego przedmiotu.

Zaburzenie widzenia stereoskopowego - zez

Brak widzenia obuocznego zazwyczaj pojawia się u osób z jednym okiem, zezem lub po prostu pozbawionych tej zdolności – jednak dotyczy to naprawdę niewielkiego odsetka światowej populacji. Warto jednak zaznaczyć, że nawet wtedy, gdy stereoskopowe widzenie nie funkcjonuje prawidłowo, to i tak możliwe jest określenie odległości poprzez poruszanie głowy. Tym samym zmienia się pozycja jednego widzącego oka.

Brak widzenia przestrzennego – objawy

Zwróć uwagę na to, że problemy ze wzrokiem nie zawsze objawiają się pogorszeniem jakości obrazu czy kłopotami z ostrym widzeniem. Możesz również odczuwać wiele innych przykrych dolegliwości, które wyraźnie wskazują na zaburzenia widzenia obuocznego. Szczególnie zwróć uwagę na:

  • senność,
  • szybkie męczenie się oczu,
  • regularny ból głowy,
  • częste zawroty głowy,
  • problemy z koncentracją i pamięcią,
  • kłopoty z prawidłową oceną odległości,
  • problemy z wykonywaniem czynności z bliska.

Jeśli dostrzegasz u siebie takie objawy, to powinieneś skontrolować widzenie obuoczne. Test przeprowadzany przez specjalistę trwa zaledwie kilka minut, a dzięki niemu dowiesz się, czy masz problem z zaburzeniem wzroku.

zaburzenia widzenia stereoskopowego - zez

Jak widzą osoby z zezem?

Układ wzroku bywa naprawdę doskonały i inteligentny. Dlatego u zdrowej osoby obraz stereoskopowy jest związany ze zjawiskiem fuzji, polegającym na scaleniu widoków z dwóch różnych oczu w jeden, który wydaje się trójwymiarowy. Jednak jest to możliwe tylko wtedy, gdy nie masz problemów z zaburzeniem stereoskopowym. Zastanawiasz się zatem, jak widzą ludzie z zezem? Wówczas mózg tłumi obraz wysyłany przez słabsze oko, co znowu może doprowadzić do nieodwracalnego niedowidzenia. W konsekwencji osoba z zezem widzi płasko, bo wyłączona jest możliwość trójwymiarowego postrzegania rzeczywistości.

Warto zaznaczyć, że takie problemy z widzeniem bardzo często stanowią spore utrudnienie w życiu codziennym – szczególnie powinni o tym wiedzieć rodzice dzieci, które mają zeza. Zaburzenie w dostrzeganiu odległości i głębi bardzo często prowadzi do trudności z celowaniem, pisaniem w równych rzędach, prowadzeniem auta, a nawet wchodzeniem w drzwi.

Czym wyróżnia się badanie stereoskopowe?

Dostrzegasz u siebie pewne objawy, które mogą wskazywać na zaburzenie stereoskopowe? W takim razie koniecznie udaj się do specjalisty, bo to dopiero on będzie mógł stwierdzić, czy problem faktycznie istnieje. Wówczas optometrysta lub okulista wykona badanie widzenia przestrzennego. Nie musisz się go obawiać, bo trwa zaledwie kilka minut, a w dodatku jest bezbolesne, a zarazem bardzo skuteczne. Pamiętaj, że takie badania powinny też być wykonywane u dzieci po 3 miesiącu życia, jeśli utrzymuje się u nich zez.

Zauważ, że sprawdzane są obrazy stereoskopowe bez okularów. W tym celu wykorzystywane jest specjalne urządzenie, czyli synoptoforem. Dzięki niemu możliwe jest określenie percepcji wzroku. W konsekwencji oczy są poddawane różnym bodźcom.

Jak wygląda test na widzenie stereoskopowe?

Jednym z najlepszych sposobów na wykrycie zeza jest test na widzenie przestrzenne. Polega on na rozdzieleniu wrażeń wzrokowych oczu. Wówczas każda gałka patrzy na zupełnie inny obraz, co jest możliwe przy pomocy filtrów polaryzacyjnych bądź czerwono-zielonych. Choć dużo częściej stosowany jest ten pierwszy rodzaj, ponieważ nie zmienia naturalnych warunków widzenia obuocznego. Jeśli specjalista chce wykonać tego typu badanie, to na pewno zostaniesz poproszony o założenie okularów z osiami filtrów.

Także w inny sposób można sprawdzić widzenie przestrzenne. Test muchy jest bardzo popularny i pozwala na skontrolowanie postrzegania stereoskopowego do bliży. W tym przypadku znów stosowane są okulary polaryzacyjne. Zauważ, że u dzieci dużo częściej stosowany jest test Langa oraz TNO.

Dostępny jest również test widzenia przestrzennego online. Choć pamiętaj o tym, że samodzielna diagnoza może nie być prawidłowa, więc nie powinna zastępować wizyty u specjalisty.

leczenie widzenia stereoskopowego - zez

Brak widzenia przestrzennego – leczenie

Musisz zdawać sobie sprawę z tego, jak ważna jest szybka diagnoza zeza – wtedy możliwe jest prawidłowe widzenie stereoskopowe. Leczenie we wczesnym dzieciństwie bardzo często prowadzi do całkowitego pozbycia się tego zaburzenia. Wówczas stosowane są nie tylko okulary stereoskopowe, ale również specjalne ćwiczenia. W końcu gimnastyka oczu może skorygować ten błąd. Poza tym popularne są operacje. Wykonuje się je także u osób dorosłych, ale wielu specjalistów twierdzi, że wpływają jedynie na poprawę wyglądu, a nie faktyczną jakość widzenia.

Brak widzenia przestrzennego a praca

Zastanawiasz się, czy zaburzenia widzenia przestrzennego mogą wpływać na ograniczenia w życiu codziennym? Niestety bardzo często tak jest – ze względu na problemy z płaskim obrazem. Dlatego powinieneś zrezygnować z wykonywania niektórych zawodów. Przede wszystkim dotyczy to tych, wymagających prowadzenia samochodu, roweru czy motocyklu. Po prostu widzenie przestrzenne jest potrzebne w pracy taksówkarza, żołnierza, policjanta, pilota, a także podczas wykonywania obowiązków na wysokości powyżej 3 metrów. Jednak tak naprawdę są to jedyne ograniczenia, na jakie musisz zwrócić uwagę.