Najnowsze wiadomości

25 lipca 2024 14:26

Pielęgnacja soczewek kontaktowych miesięcznychDecydując się na najwygodniejszą formę korekcji wzroku jaką są soczewki kontaktowe musisz wiedzieć w jaki sposób je pielęgnować. W przypadku soczewek jednodniowych nie ma obowiązku czyszczenia ponieważ są to soczewki jednorazowe. Natomiast soczewki dwutygodniowe, czy miesięczne wymagają już pielęgnacji. Dowiedz się w jaki sposób to robić i dlaczego jest to ważne!

Dlaczego należy czyścić soczewki?

Soczewki kontaktowe to jeden ze sposobów na lepsze widzenie. Jest to bardzo wygodna forma korekcji wzroku ze względu chociażby na swobodę ruchu jaką zyskujemy. Oprócz tego soczewki nie są widoczne na oku, nie parują tak jak okulary i nie ograniczają pola widzenia. Jednak, by soczewki służyły odpowiednio naszym oczom należy zadbać o ich pielęgnację. Tyczy się to soczewek wielokrotnego użytku. Po każdym ściągnięciu soczewek należy umyć je za pomocą specjalistycznego płynu. A dlaczego należy je czyścić? Zachowując pełną higienę pozbywasz się z powierzchni soczewki wszelkich zabrudzeń (np. makijaż, pyłki), czy osadów białkowych, ale także ją dezynfekujesz. To bardzo ważne, ponieważ tym sposobem unikasz dyskomfortu po kolejnym założeniu soczewek, ale także minimalizujesz ryzyko infekcji, czy podrażnień. Po za tym wiele płynów dostępnych na rynku ma zdolności zwilżające, więc zyskujesz również dodatkowe nawilżenie.

pielęgnacja soczewek kontaktowych miesięcznych

Prawidłowe czyszczenie krok po kroku

Jeśli nosisz soczewki wielokrotnego użytku i codziennie je ściągasz to pamiętaj o tym, by dokładnie je wyczyścić. Zrobisz to za pomocą płynu do soczewek, który bez problemu poradzi sobie z zanieczyszczeniami i osadami. To właśnie od niego również zależy w jaki sposób będziesz czyścić soczewki. Na etykiecie płynu znajdziesz najlepszy sposób na czyszczenie soczewek. Zazwyczaj soczewki czyści się na dwa sposoby:

Ściągnij soczewkę i połóż ją na wewnętrznej stronie dłoni. Następnie wylej kilka kropli płynu na dłoń. Teraz opuszkiem małego palca dokładnie pocieraj soczewkę przez około 30 sekund. W tym czasie mechanicznie pozbędziesz się zanieczyszczeń. Ostatnim krokiem jest zalanie pojemniczka świeżym płynem i umieszczenie w nim soczewek na noc.

Niektóre płyny mają w swoim składzie substancje aktywne, które same poradzą sobie z usunięciem zabrudzeń. W tej sytuacji wystarczy umieścić soczewki w pojemniku z takim płynem i zostawić je na czas podany na etykiecie. Proces czyszczenia wykona się sam.

Prawidłowe czyszczenie soczewek oraz dobrze dobrany płyn do swoich potrzeb może skutecznie przedłużyć komfort noszenia soczewek. Dzięki temu codziennie możesz zakładać czystą parę soczewek bez obaw o podrażnienia i infekcje.

pielęgnacja soczewek kontaktowych miesięcznych

O tym musisz pamiętać!

Pielęgnacja soczewek miesięcznych to bardzo ważna kwestia i nie należy jej pomijać. Jeśli chcesz zachować pełnię komfortu i zdrowe oczy to nie zapominaj o pielęgnacji. Warto także pamiętać o kilku innych czynnościach, które pozwolą Ci na zachowanie higieny:

  • Regularnie wymieniaj pojemnik na soczewki. Powinno się to robić z każdą nową parą soczewek, jednak przyjmuje się że należy to robić raz na 3 miesiące.
  • Nie noś soczewek dłużej niż jest to wskazane. Jeśli soczewki są miesięczne to noś je miesiąc, ale nie dłużej.
  • Jeśli chcesz wybrać się na basen, saunę albo w miejsce gdzie są trudne warunki to zamień soczewki miesięczne na jednodniowe.

Jaki płyn do soczewek wybrać?

Nie wiesz na jaki płyn do soczewek się zdecydować? Do wyboru masz aż trzy rodzaje! Pierwszy z nich to płyn wielofunkcyjny. Z jego pomocą wyczyścisz, zdezynfekujesz i często jeszcze nawilżysz soczewki. To dobra opcja dla osób, które lubią rozwiązania wielozadaniowe i na co dzień nie mają większych problemów z oczami. Drugim rodzajem płynów są płyny naturalne. W ich składzie znajdziesz wyciągi z roślin, np. z aloesu, czy rumianku. Świetnie nadadzą się dla osób, które są alergikami lub mają wrażliwe oczy. Dzięki nim ukoisz ewentualne zaczerwienienia i podrażnienia oraz nawilżysz oczy. Trzecim rodzajem są płyny oksydacyjne. To specjalne płyny, które dają Ci 100% pewność, że soczewki są zdezynfekowane i czyste. Cały proces trwa ok. 6 godzin i przebiega w specjalnym pojemniku z dyskiem katalizatora. To od Ciebie i Twoich preferencji zależy, który płyn wybierzesz.