Najnowsze wiadomości

4 grudnia 2024 16:29

Zapalenie spojówek



Zapalenie spojówek to dość często spotykany problem. Wbrew pozorom dotyka on wielu z nas. Dlatego nie należy lekceważyć pierwszych objawów. Dowiedz się jak rozpoznać zapalenie spojówek i jak je prawidłowo leczyć.

Co to jest spojówka?

Zanim dowiesz się jakie są objawy zapalenia spojówek i jak je leczyć, warto chociaż wiedzieć czym jest spojówka. Spojówka to cienka, przezroczysta błona. Znajduje się na tylnej powierzchni obu powiek i przedniej powierzchni gałki ocznej. Ten element Twojego oka jest mocno ukrwiony i znajdują się w nim ujścia gruczołów łzowych i łojowych. Co w konsekwencji odpowiada za nawilżanie gałki ocznej.  W oku znajduje się również worek spojówkowy, który oznacza przestrzeń między spojówką powiek, a spojówką gałki ocznej.

zapalenie spojówki

Zapalenie spojówek objawy

Wcześnie zauważone objawy mogą przyczynić się do szybszego wyleczenia zapalenia. Dlatego nie lekceważ objawów takich jak:

  • uczucie „piasku” pod powiekami,
  • zaczerwienienie oczu,
  • przekrwione oczy,
  • uczucie kłucia,
  • łzawienie,
  • ciężkość powiek,
  • swędzenie i pieczenie,
  • światłowstręt,
  • wydzielina ropna (bakteryjne zapalenie spojówek).

Gdy tylko zauważysz u siebie kilka z tych objawów to jak najszybciej udaj się do lekarza. Szybka reakcja często pozwala na zatrzymanie bardziej nieprzyjemnych objawów takich jak ropiejące oczy.

Rodzaje zapalenia spojówek

Wśród zapaleń spojówek można wyróżnić ich trzy rodzaje. Każdy z nich zależy od przyczyny i okoliczności, które wywołały zapalenie spojówek. Również ze względu na rodzaj zapalenia dobiera się różne leczenie, by uzyskać jak najszybciej pozytywne rezultaty. Tymi trzema rodzajami zapalenia spojówek są:

  • bakteryjne zapalenie spojówek, np. przez gronkowce
  • wirusowe zapalenie spojówek, np. przez wirus opryszczki
  • alergiczne zapalenie spojówek, np. przez uczulenie na alergeny

zapalenie spojówki

Czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe?

Ponieważ zapalenie spojówek w większości przypadków jest infekcją (bakteryjną lub wirusową) to może być zaraźliwe. Dlatego należy unikać kontaktu z osobą, w której wystąpiło zapalenie spojówek, aż do momentu rozpoczęcia leczenia.

Zapalenie spojówek leczenie

W zależności od rodzaju zapalenia lub przyczyny, która wywołała zapalenie spojówek leczenie może się różnić. Najczęściej stosowaną metodą leczenia są krople na zapalenie spojówek. Najlepiej, by tego typu krople przepisał Ci lekarz na receptę. Zamiast kropli często stosuje się także maść na zapalenie spojówek. Następną metodą leczenia są antybiotyki. Stosuje się je gdy zapalenie spojówek jest poważne i zostało wywołane przez bakterię. Całkowite leczenie zapalenia spojówek trwa od 7 do 14 dni. W tym okresie wszystkie objawy powinny zniknąć. Jeśli jednak tak się nie stanie to konieczna będzie wizyta u specjalisty, który zastosuje inne leczenie.

Zapalenie spojówek krople bez recepty

W aptece możesz znaleźć krople, które dedykowane są zapaleniu spojówek tzw. krople z antybiotykiem. Jednak większość z tych kropli jest na receptę. Jeśli chcesz kupić krople bez recepty to musisz pamiętać, że mogą one nie pomóc tak skutecznie jak te na receptę. Przez to leczenie może potrwać o wiele dłużej oraz istnieje ryzyko, że zapalenie spojówek będzie nawracać.

zapalenie spojówek krople

Domowe sposoby na zapalenie spojówek

Musisz pamiętać, że bez leczenia zaleconego przez specjalistę nie jesteś w stanie wyleczyć zapalenia spojówek. Jednak istnieją domowe sposoby na zapalenie spojówek, które złagodzą nieprzyjemne objawy. Taki sposobem są okłady z herbaty na zapalenie spojówek. Wystarczy namoczyć waciki kosmetyczne lub mały ręcznik w naparze z herbaty i nałożyć na zamknięte powieki.

Zapalenie spojówek u dziecka

U dzieci zapalenie spojówek przebiega w taki sam sposób jak u dorosłych. Również leczenie wygląda podobnie. Zazwyczaj stosuje się krople na zapalenie spojówek z antybiotykiem. W zależności o rodzaju zapalenia leczenie może potrwać od 7 dni do nawet 21 dni. W sytuacji wystąpienia objawów należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Jest to o tyle ważne, by szybko ulżyć dzieciom w nieprzyjemnych objawach.