Najnowsze wiadomości

25 lipca 2024 14:34

Zespół suchego oka – wszystko, co musisz o nim wiedziećzespół suchego oka

Syndrom suchego oka to już niemal choroba cywilizacyjna. W czasach, kiedy zarówno dzieci, nastolatkowie, dorośli, jak i seniorzy korzystają z nowoczesnej technologii, czyli ze smartfonów, telewizorów, tabletów czy komputerów, nasze oczy są w trudnej sytuacji. Zespół suchego oka to coraz częstsza przypadłość, która negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie i utrudnia wykonywanie obowiązków zawodowych. Dlatego też bardzo ważne jest to, aby wiedzieć, czym jest zespół suchego oka, jak leczyć jego objawy i skąd się biorą przyczyny. Wysuszone oczy mogą być sporym problemem, więc nie bagatelizuj tego problemu. Zespół suchego oka może być również spowodowana niedostateczną produkcją filmu łzowego, a nie objawem prowadzonego stylu życia. Dowiedz się więcej na ten temat.

zespół suchego oka

Suche oko – objawy

Wiesz, czym jest zespół suchego oka? Objawy, którymi się on wyróżnia, mogą spotkać dziś każdego. Dlatego koniecznie zapoznaj się z nimi, aby sprawdzić, czy dotykają także Ciebie. Tego typu problemy z oczami mogą być początkiem groźnych chorób narządu wzroku, dlatego tak ważne jest dbanie o nawilżenie oczu, krople do oczu suche oko i przede wszystkim nieignorowanie poniższych objawów oraz konsultacja z lekarzem. Bywa, że Syndrom Suchego Oka jest chorobą wrodzoną, gdyż oczy produkują niedostateczną ilość filmu łzowego. W zależności od przyczyn występowania suchych oczu, leczenie może się różnić.

Suche powieki i pod oczami

Zespół suchego oka objawia się na wiele sposobów, ale właśnie sucha powieka to jeden z częściej występujących objawów. Często towarzyszy temu nawet pieczenie powiek, które także jest bardzo dokuczliwe. Jeśli same krople na suche oko nie wystarczają, to konieczne jest skontaktowanie się z okulistą. Suche powieki mogą też oznaczać, że zbyt wiele czasu spędzasz przed ekranem komputera czy telewizora. Dlatego spróbuj ograniczyć ten czynnik, gdyż przesuszone powieki bywają sporym zagrożeniem dla Twojego narządu wzroku.

Ból oka przy dotyku

Gdy występuje suchość oka, często pojawia się także ból oczu. Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne. Niejednokrotnie wynika to z faktu, że takie objawy, jak pieczenie oka czy suchosc oczu zostały wcześniej zignorowane. Z czasem objawy się pogłębiły i doszło nawet do pojawienia się bólu oka przy dotyku. Koniecznie zadbaj o swoje oczy jak najszybciej. Choroby narządu wzroku, które powstają przez zespol suchego oka są naprawdę groźne i dokuczliwe. Niejednokrotnie pojawia się także ból powieki przy mruganiu, który jest jeszcze bardziej niepokojący i dokuczliwy.

Suche oko

Zauważyłeś u siebie suchość oka? Objawy w tym przypadku bywają dokuczliwe głównie dlatego, że towarzyszy temu zmęczenie oczu. Wszystko to sprawia, że suche oczy zmniejszają Twoją produktywność zarówno w pracy, jak i w domu. Może to doprowadzić nawet do tego, że pojawią się również inne objawy suchego oka, w tym ból głowy, zawroty czy ból oczu. Bardzo ważna staje się szybka reakcja, nawet gdy masz suche tylko jedno oko. Choroby narządu wzroku nie muszą dotknąć od razu dwóch oczu, dlatego nie czekaj i rozpocznij leczenie.

Pieczenie oczu

Innym często pojawiającym się objawem jest pieczenie oczu. Przyczyny to przede wszystkim nieprawidłowe nawilżenie oczu. Może wynikać to faktu, że Twoja higiena oczu jest nieodpowiednia lub też wiąże się to z jakimiś wadami wzroku, a jednym z nich jest zespół suchego oka. Leczenie będzie wtedy konieczne i najlepiej, aby odbyło się jak najszybciej, bo tylko wtedy przestanie Ci dokuczać suchość oczu.

Uczucie piasku w oczach

Sporym problemem może być też uczucie piasku w oku. Bardzo często ten objaw charakteryzuje właśnie zespól suchego oka. Krople czy inne domowe sposoby to za mało, aby wyeliminować piasek w oku. Niezbędna staje się wizyta u okulisty. Wtedy zapisze on odpowiednio dopasowany preparat, dzięki któremu być może będziesz w stanie nawet całkowicie wyeliminować uczucie piasku pod powiekami. Oczywiście w trakcie oczekiwania na wizytę kup dobre krople do suchych oczu, aby przez ten czas piasek w oczach stał się, chociaż odrobinę mniej drażniący.

Dokucza Ci uczucie piasku w oczach? Domowe sposoby, jak leczyć ten problem bywają naprawdę różne, ale koniecznie spróbuj okładów, np. z rumianku lub z czarnej herbaty.

Nadmierne wydzielanie łez

Piasek pod powiekami czy suche powieki to nie jedyne objawy, jakie odróżniają zespół suchego oka w jednym oku lub w dwóch. Często pojawia się także łzawienie oczu czy nadmierne wydzielanie łez. W takim przypadku także pomóc mogą krople do oczu na suche oko.

zespoł suchego oka, co robić?

Suche oko – przyczyny

Teraz już wiesz, jak rozpoznać zespół suchego oka. Przyczyny, przez które w ogóle musisz walczyć z takimi dolegliwościami, bywają różne. Głównym problemem jest złe nawilżenie oczu. Jednak powodem mogą być też choroby powiek oczu. Mogą mieć one charakter genetyczny lub też rozwijać się z różnych powodów, np. przez zbyt rzadkie mruganie podczas wpatrywania się w ekran komputera czy telewizora.

Najważniejsze staje się to, aby poznać przyczyny i dowiedzieć się, w jaki sposób usunąć zespół suchego oka. Medycyna naturalna to jedna z opcji, ale czasem konieczne jest stosowanie także innych metod.

Zespół suchego oka a soczewki

Nosisz szkła kontaktowe i masz zespół suchego oka? Soczewki, które nosisz, muszą spełniać pewne kryteria. Nie możesz założyć pierwszych lepszych soczewek kontaktowych, gdyż sprawią one, że dokuczliwe objawy jedynie się pogłębią. Koniecznie wybierz renomowane i dedykowane soczewki. Zespół suchego oka wiąże się z uczuciem wysuszenia, dlatego szkła kontaktowe muszą wyróżniać się nawodnieniem w granicach ok. 55%. Dobrym wyborem będzie też materiał hydrożelowo-silikonowy. W niektórych przypadkach, lekarz może stwierdzić, że noszenie soczewek w Twoim przypadku jest całkowicie wykluczone lub ograniczone do kilku godzin w trakcie dnia.

Jak wyleczyć zespół suchego oka?

Zastanawiasz się, jak wyeliminować zespół suchego oka? Nie u każdego jest to możliwe, jednak w niektórych przypadkach jest to realne. Leczenie domowe to często wybierana droga na samym początku.

Zespół suchego oka – leczenie naturalne

Istnieje wiele ciekawych i co najważniejsze naturalnych sposób, dzięki którym zadbasz o prawidłowe nawilżenie, gdy odczuwasz suche oko. Krople nie muszą być jedyną metodą. Świetnie sprawdzają się na zespół suchego oka domowe sposoby, takie jak:

  • kompresy na oczy, np. ze ścierką nasączoną ciepłą wodą,
  • picie przynajmniej 2 litrów wody dziennie,
  • dostosowanie ustawień telewizora czy monitora,
  • spożywanie witaminy A i Omega-3.

Te metody mogą Ci pomóc, gdy doskwiera Ci zespół suchego oka. Czy da się to wyleczyć? Zazwyczaj tak, ale lepiej reagować, jak najwcześniej.

Zespół suchego oka – leki

Jeśli domowe sposoby na suche oczy nie są wystarczające, to niezbędne stanie się udanie do okulisty. Wtedy koniecznie opisz wszystkie swoje dolegliwości. Specjalista wskaże Ci najlepszy sposób, jak wyeliminować zespół suchego oka. Jakie krople stosować czy też inne metody, np. leki. Wiele zależy do tego, jak szybko zareagowałeś i czy jesteś w stanie ograniczyć przyczyny, przez które powstaje suche oko. Leczenie nie musi być uciążliwe czy długotrwałe, ale wiele zależy od Twojego stylu życia i stanu narządu wzroku. Zazwyczaj bardzo przydatne okazują się krople na zespół suchego oka, dlatego przekonaj się, jaki preparat będzie dla Ciebie najlepszy.

nawilżanie suchych oczu

Jak nawilżyć oczy?

Oczy można nawilżać na wiele sposobów – przy pomocy kropli i naturalnymi sposobami. Warto zatem bliżej przyjrzeć się obu metodom.

Oto jak nawilżyć oczy bez kropli:

  • zadbaj o częste mruganie,
  • stosuj nawilżać powietrza, aby w pomieszczeniu nie było zbyt suche powietrze,
  • stosuj zbilansowaną dietę,
  • dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu,
  • stosuj okłady z rumianku.

Oczywiście bardzo skuteczne bywają też specjalne krople do oczu zespół suchego oka. Najlepszym rozwiązaniem będzie pójście do specjalisty, który pomoże Ci w dobraniu odpowiedniego preparatu. Jakie krople zespół suchego oka najlepiej wybrać? Koniecznie głęboko nawilżające, wzbogacone w substancje przypominające filtr łzowy. Jeśli nie jesteś alergikiem, to świetnym rozwiązaniem będą naturalne preparaty na zespół suchego oka. Krople bez konserwantów są szczególnie bezpieczne, gdyż nie podrażniają oczu, a przy tym delikatnie koją zmęczony narząd wzroku.