Krótkowzroczność – co oznacza, jak leczyć?
5 paź 2021 - Wady wzroku
12 września 2024 17:58
Gdy po 40. roku życia nasz wzrok nie radzi sobie już najlepiej i zaczynają się pierwsze kłopoty z widzeniem, niestety trudno o funkcjonowanie bez korekcji wzroku. W walce z prezbiopią, inaczej zwaną starczowzrocznością świetnie sprawdzą się okulary progresywne lub dwuogniskowe.
Okulary progresywne to pomoc optyczna dla wszystkich osób, odczuwających już skutki postępującej prezbiopii. Ich elementem optycznym są szkła progresywne o specjalnej, zaawansowanej konstrukcji. Rozkład mocy tych soczewek okularowych umożliwia wyraźne widzenie zarówno na dal, bliż, jak i w odległościach pośrednich. Jest to cecha, która odróżnia okulary progresywne od dwuogniskowych i stawia je w lepszym świetle.
Soczewki progresywne zostały wynalezione w 1959 roku. Wraz z tym odkryciem powstały pierwsze okulary progresywne. W tamtym czasie był to przełom i duża rewolucja w branży optycznej. Dziś, choć każdemu są dobrze znane, nadal uchodzą za jedne z najbardziej zaawansowanych technologicznie szkieł okularowych.
Okulary progresywne, uznawane również za wieloogniskowe podzielić można na trzy strefy. Górna część soczewki odpowiada na wyraźne widzenie dali. Dolna, bardziej wewnętrzna strefa pozwala na wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się w bliskiej odległości. Pomiędzy tymi obszarami znajduje się charakterystyczny dla szkieł progresywnych kanał progresji. Jest to strefa pośrednia, która warunkuje płynną zmianę mocy oraz pozwala na wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się w odległości od ok. 0,5 do 2,0 metrów. Boczne pola soczewki progresywnej zajmują obszary peryferyjne. Są one nieaktywne i mogą powodować delikatną deformację obrazu.
Ze względu na konstrukcję soczewki progresywnej wyróżnić możemy progresy twarde oraz miękkie:
Soczewki progresywne o twardej konstrukcji zapewniają szerokie obszary widzenia zarówno do bliży, jak i dali. Kosztem tego soczewki posiadają krótki i wąski kanał progresji, który odpowiada za widzenie w odległościach pośrednich. Wybór tej konstrukcji będzie idealny dla osób, które w codziennej pracy nie korzystają często z odległości pośrednich, a za to wymagają komfortu i skupiają się na dobrym widzeniu dali i bliży. Nie sprawdzą się one najlepiej w biurze, podczas pracy z komputerem, ale będą odpowiednie dla osób pracujących z drobnymi elementami, np. z biżuterią.
Soczewki progresywne o miękkiej konstrukcji, w przeciwieństwie do twardych posiadają długi i szeroki kanał progresji. Obszar do bliży i dali jest za to dużo węższy. Jest to więc idealna alternatywa dla osób pracujących na co dzień przy komputerze. Szeroki kanał progresji pozwoli na wyraźne widzenie monitora. Obszar do dali i bliży, mimo że mniejszy, również zagwarantuje wyraźne widzenie w tych odległościach.
Szerokość kanału progresji wpływa na pole ostrego widzenia. Im jest on szerszy, tym łatwiej znaleźć go na tarczy okularów i osiągnąć wyraźne widzenie. Dodatkowo, jeśli kanał progresji jest szeroki, nieaktywne obszary peryferyjne proporcjonalnie się zmniejszają.
Podstawową zaletą okularów progresywnych, która wynika z ich budowy, jest to, że pozwalają na wyraźne widzenie w każdej odległości. Dzięki temu, zamiast noszenia ze sobą przynajmniej dwóch par oprawek - okularów do czytania i chodzenia - możemy mieć to wszystko zamknięte w jednej oprawie.
Krawędzie poszczególnych obszarów korekcji, w przeciwieństwie do standardowych soczewek dwuogniskowych, są niezauważalne gołym okiem. Przejście między mocami jest płynne i nieodczuwalne dla oczu, co zwiększa komfort ich użytkowania.
Doświadczeni użytkownicy okularów progresywnych, nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez nich. Zaawansowane technologicznie soczewki, dopasowana indywidualnie konstrukcja oraz wysoka jakość szkieł sprawiają, że okulary progresywne cieszą się pozytywnymi opiniami.
Jedną z wad, która już na samym początku skutecznie odstrasza, może być cena soczewek progresywnych. Przedział ten jest niezwykle szeroki i zaczyna się już od około 350 zł, a kończy nawet na kilku tysiącach złotych. Jest tak ponieważ producenci oferują wiele soczewek na różnych poziomach zaawansowania technologicznego. W tej kwestii jednak nie warto sugerować się tylko i wyłącznie ceną. Jeśli okulary progresywne nie zostaną wykonane i dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika, mogą nie korygować wady, a wręcz przeciwnie utrudniać funkcjonowanie.
Niektórzy nowi posiadacze okularów progresywnych skarżą się na dłuższy czas adaptacji niż przy standardowych okularach korekcyjnych. W tym wypadku specjaliści zalecają by odpowiednio prędko zdecydować się na szkła progresywne oraz korzystać z nich najczęściej jak to możliwe – to skutecznie skróci okres adaptacji.
Dla niedoświadczonych osób, przeszkodę stanowią również nieaktywne optycznie obszary peryferyjne soczewki, które zniekształcają obraz. Okulary progresywne wymagają specjalnego traktowania. Podczas ich użytkowania należy nauczyć się poruszania głową w kierunku patrzenia, a nie tylko wodzenia oczami. Gdy przyzwyczaimy się do nowego schematu, problem ten znika.
© Copyright FusionSystem. All Rights Reserved.