Krótkowzroczność – co oznacza, jak leczyć?
5 paź 2021 - Wady wzroku
21 stycznia 2025 3:19
Odpowiednia higiena noworodka może być wyzwaniem, szczególnie dla rodziców, którzy nie mają jeszcze z nią doświadczenia. Niemowlęta są bardzo delikatne, dlatego każda czynność pielęgnacyjna wymaga od rodziców uwagi i ostrożności. Szczególnie ważne jest dbanie o higienę oczu, ponieważ to właśnie w pierwszych tygodniach życia wzrok rozwija się najintensywniej. Jedna z istotnych czynności higienicznych oczu dziecka to regularne usuwanie gromadzącej się w kącikach wydzieliny. Nie wiesz, jak właściwie przemywać oczy noworodkowi? Jak często to robić? Czego do tego używać? Przeczytaj ten artykuł i poznaj więcej informacji w tym temacie.
Siatkówka i oczy dziecka zaczynają rozwijać się już w 27. tygodniu ciąży. Dzięki temu, niemowlę otwiera oczy po raz pierwszy już w brzuchu mamy. Do tej pory nauce nie udało ustalić się, czy dziecko cokolwiek wtedy widzi - ale za to pewne jest, że nie ma tam kontaktu z powietrzem, kurzem ani z intensywnym światłem. Nieco inaczej jest, gdy już przyjdzie na świat.
Zaraz po urodzeniu oczy noworodka są opuchnięte - to reakcja obronna organizmu, która ma chronić je przed porażeniem intensywnym światłem. Oczy malucha nie zaczynają od razu funkcjonować w inny sposób - muszą zaadaptować się do nowego świata. W trakcie tego procesu w kącikach oczu dziecka gromadzi się gęsty, lepki śluz, który odpowiada za ich prawidłowe nawilżanie. Jego nadmiar zasycha i tworzy tzw. śpiochy, które mogą zaburzać drożność przewodów łzowych niemowlęcia, jak również stają się idealnym siedliskiem dla różnego rodzaju drobnoustrojów - mogą zatem wywołać stan zapalny.
Aby tego uniknąć, należy dbać o codzienną pielęgnację oczu dziecka. Przemywanie oczu u noworodka nie jest trudne, ale wymaga delikatności i odpowiednich środków ostrożności. Ważne dla rodzica powinno być to, aby budować u niemowlęcia rutynę przemywania. Pozwala to nie tylko na utrzymanie higieny, ale również na tworzenie poczucia bezpieczeństwa u malucha. Oczy noworodka należy przemywać codziennie - rano i wieczorem.
Poranna pielęgnacja oczu pomaga w usunięciu wszelkich zanieczyszczenia, które mogły pojawić się w trakcie snu. Przemywanie wieczorem jest równie istotne, ponieważ pozwala pozbyć się kurzu i śluzu, który mógł osadzić się na skórze w ciągu dnia.
Do przemycia należy używać wacików higienicznych. To, czym przemyjesz oczy swojemu niemowlęciu zależy od Ciebie: możesz do tego użyć przegotowanej wody lub soli fizjologicznej.
- Jeśli zdecydujesz się na przegotowaną wodę, to pamiętaj, że musi być ona czysta i nie może być gorąca ani zimna. Możesz sięgnąć po wodę w temperaturze pokojowej lub ciepłej - ta druga usprawnia proces czyszczenia, ponieważ łatwiej usuwa zalegającą wydzielinę.
- Innym dobrym wyborem jest sól fizjologiczna: czyli roztwór chlorku sodu o stężeniu 0,9%. Sól fizjologiczna jest biokompatybilna, czyli neutralna dla tkanek ludzkich błon śluzowych. Świetnie nadaje się nie tylko do przemywania oczu niemowlęcia, ale również do ich płukania, gdy znajdzie się w nich ciało obce, np. gdy dziecku wpadnie do oka muszka czy paproch. Dodatkowo, roztwór ten jest sterylny (zazwyczaj dostępny do zakupu w specjalnych ampułkach) i nawilża spojówkę.
Należy pamiętać, że nie wszystkie dostępne środki nadają się do przemywania oczu niemowlęciu. Do wykonywania tej czynności nie należy używać wody zaczerpniętej bezpośrednio z kranu. Nie sięgaj również po chusteczki nawilżane, nawet po te przeznaczone dla niemowląt - mogą one bowiem spowodować u noworodka ból, podrażnienia i zaczerwienienie.
Wykonując tą czynność, istotne jest zachowanie ostrożności - i bycie po prostu delikatnym. Przygotowaliśmy krótki poradnik, który podpowie, jak krok po kroku przemywać oczy noworodka.
1. Zadbaj o to, aby użyć czystych i sterylnych akcesoriów: tak jak wspominaliśmy wyżej.
2. Zanim przystąpisz do przemywania, upewnij się, że Twoje dłonie są czyste. Umyj je ciepłą, bieżącą wodą z mydłem lub środkiem dezynfekującym, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia i bakterie, które mogłyby zaszkodzić wrażliwym oczom dziecka.
3. Połóż malucha na przewijaku lub innej miękkiej, stabilnej powierzchni. Zadbaj o jego komfort i bezpieczeństwo - możesz przytrzymać główkę dłonią, aby delikatnie ją ustabilizować i zapewnić niemowlęciu poczucie bezpieczeństwa. Namocz waciki w wodzie lub soli fizjologicznej i delikatnie odchyl główkę dziecka na bok - w zależności od tego, które oko przemywasz.
4. Przetrzyj oko od zewnętrznej do wewnętrznej strony (czyli od skroni w kierunku nosa).
5. Tak samo postępuj z drugim okiem niemowlęcia - pamiętaj jednak, by do jednego oka użyć jednego wacika. Każde oko przemywaj osobnym, czystym wacikiem, aby zapobiec przenoszeniu bakterii między oczami.
Przemywanie oczu noworodka może wydawać się wyzwaniem, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców. Nie ma w tym jednak nic trudnego! Odpowiednia pielęgnacja oczu to prosty sposób, aby zadbać o zdrowie i komfort dziecka, zapewniając mu jednocześnie bezpieczeństwo.
Bibliografia:
https://www.bezokularow.pl/poradnik/jak-przemywac-oczy-noworodkowi
https://rankingsoczewek.com/porady/xmcz/jak-widzi-niemowlak.html
© Copyright FusionSystem. All Rights Reserved.