Krótkowzroczność – co oznacza, jak leczyć?
5 paź 2021 - Wady wzroku
12 września 2024 18:17
Ubytki w polu widzenia są problematyczne i mogą utrudniać codzienne życie. Jeśli dokucza Tobie to zjawisko, powinieneś jak najszybciej rozpoznać jego przyczynę. Ubytki w polu widzenia mogą być związane z niewyspaniem, ale mogą być również oznaką niektórych poważnych chorób bądź schorzeń. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat ubytków w polu widzenia: dlaczego występują, skąd się biorą, jak sobie z nimi radzić. Sprawdź!
Ubytki w polu widzenia występują wtedy, gdy Twoja przestrzeń widzenia jest w jakiś sposób ograniczona. Może ono przybierać różne formy i dotykać wielu części wzroku.
Poza tym, przed oczami mogą pojawiać się również kropki, muszki, plamki. Osoba, której wzrok jest zdrowy, powinna bezproblemowo potrafić dostrzegać coś “kątem oka”. Ci, którym doskwierają ubytki w polu widzenia, niejednokrotnie zmuszeni są obrócić głowę, by zobaczyć coś, co jest obok. Część pola widzenia u takich osób jest albo całkowicie zniekształcona, albo całkiem niewidoczna.
Jeśli występują u Ciebie ubytki w polu widzenia, zapewne doświadczasz zniekształceń obrazu, które mogą charakteryzować się:
Dodatkowo, osoba, której doskwierają ubytki w polu widzenia może mieć problem z prostymi czynnościami, takimi jak wejście po schodach czy poruszanie się w tłumie osób.
Jeśli ubytki w polu widzenia, które Tobie doskwierają, przybierają postać mroczków, kropek, plamek czy muszek, to przyczyną może być:
Szersze ubytki w polu widzenia mogą być oznaką o chorobach metabolicznych lub neurologicznych. Nieprawidłowości funkcjonowania narządu wzroku nigdy nie należy lekceważyć. Jeśli zauważysz u siebie znaczne lub nawet lekkie ubytki z zakresie widzenia, skonsultuj się z lekarzem, bowiem mogą świadczyć one o:
Zniekształcenia obrazu mogą być również jednym z pierwszych sygnałów organizmu przed udarem.
Jeśli doskwierają Tobie ubytki w polu widzenia, wraz z nimi może pojawić się:
- ból i kłucie oka,
- osłabienie ostrości widzenia,
- brak reakcji źrenic na światło.
Jeżeli u Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich występują powyższe objawy, zalecamy natychmiastową konsultację lekarską.
Ubytki w polu widzenia najlepiej zdiagnozować bezpośrednio u okulisty. Specjalista ten wykona badanie pola widzenia, nazywane inaczej perymetrią. Jest ono bezpieczne i bezbolesne, trwa około 10 minut. Następnie, w zależności od diagnozy, lekarz okulista może skierować na dodatkowe badania do neurologa lub wykonać badanie ciśnienia w oku, jeśli według niego możesz cierpieć na jaskrę.
Nie ma jednoznacznego sposobu na leczenie ubytków w polu widzenia. Jest tak, ponieważ same ubytki nie są chorobą - a jedynie objawem, symptomem jakiegoś innego schorzenia. Z tego powodu, leczenie ich polega na radzeniu sobie z chorobą, która je spowodowała. Każda z nich może wymagać całkiem innej terapii. W przypadku jaskry leczenie polega na obniżaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego, zaś w przypadku np. retinopatii cukrzycowej, na iniekcjach anty-VEGF lub witrektomii. Jeśli ubytki występują u Ciebie w postaci mroczków, może zdarzyć się, że leczenie specjalistyczne nie będzie potrzebne - do poprawy stanu zdrowia może wystarczyć odpowiednia dieta i regeneracja. Pamiętaj więc o tym, że jeśli zauważysz u siebie problemy z funkcjonowaniem narządu wzroku, nie bagatelizuj ich - udaj się do okulisty, który sprawdzi stan zdrowia oczu i rozpozna możliwy problem. Ważna jest świadomość, że w przypadku ewentualnych problemów zdrowotnych szybka diagnoza może w wielu przypadkach pozwolić na szybkie i efektywne leczenie.
Ubytki w polu widzenia mogą być spowodowane różnymi schorzeniami czy chorobami. Mogą nie być powodem do zmartwień, ale mogą również być sygnałem od organizmu o rozwijającej się w nim chorobie. Pamiętaj, że badania warto wykonać zawsze, gdy zauważysz, że coś jest nie tak - należy też wykonywać je regularnie, profilaktycznie.
Bibliografia:
1. M. E. Prost, E. Oleszczyńska-Prost, T. Zieliński, Choroby oczu - zastosowanie telemedycyny w podstawowej opiece zdrowotnej, Wyd. Medical Education, 2020
2. https://www.bezokularow.pl/poradnik/co-oznaczaja-ubytki-w-polu-widzenia
3. https://www.wokularach.pl/blog/ubytki-w-polu-widzenia-wazny-objaw-choroby
© Copyright FusionSystem. All Rights Reserved.