Najnowsze wiadomości

12 września 2024 17:18

Twarde soczewki kontaktowe



Zastanawiasz się które soczewki będą idealne dla Ciebie – twarde, czy miękkie? Warto znać zasadnicze różnice między nimi. Należy także wiedzieć, że twarde soczewki kontaktowe powoli odchodzą w przeszłość. Jednak wciąż istnieją zwolennicy tych właśnie soczewek.  

Soczewki twarde - czym są?

Twarde soczewki kontaktowe były pierwszymi jakie pojawiły się na rynku jako zamiennik okularów korekcyjnych. Początkowo nie przekonały do siebie zbyt wielu osób. Wszystko przez akryl, z którego były produkowane te soczewki. Ten materiał nie przepuszczał zbyt dużej ilości tlenu przez co noszenie tych soczewek nie było komfortowe. Jednak z czasem zmieniono materiał na bardziej nowoczesny i problem ten zniknął.

Przez to, że głównym zadaniem twardych soczewek jest nadawanie rogówce prawidłowego kształtu to posiadają one swój unikalny zestaw cech:

  • unoszą się na powierzchni gałki ocznej,
  • korygują bardziej skomplikowane wady wzroku, np. wysoki astygmatyzm, czy stożek rogówki i przez to też posiadają szeroki zakres parametrów,
  • w ich materiale nie ma wody,
  • bywają bardziej wyczuwalne na oku,
  • by je oczyścić/umyć potrzebny jest specjalny płyn pielęgnujący,
  • nie deformują się przez cały okres noszenia,
  • zazwyczaj łatwiej jest je założyć za pomocą przyssawki do soczewek.

Soczewki miękkie a twarde – różnice

Różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami soczewek są dość zasadnicze. Dlatego nie każdy może nosić soczewki twarde, ale tez nie każdy musi. Zapoznanie się z największymi różnicami pozwoli Ci z łatwością odróżniać te typy soczewek. Oto one:

  • twarde soczewki kontaktowe są zazwyczaj używane do korygowania skomplikowanych lub złożonych wad wzroku,
  • soczewki twarde są dopasowywane do każdej osoby indywidualnie,
  • soczewki twarde są droższe niż soczewki miękkie,
  • niektóre rodzaje twardych soczewek można nosić o wiele dłużej niż zwykłe soczewki, np. miesięczne,
  • soczewki twarde są mniej komfortowe niż miękkie soczewki.

Musisz mieć świadomość, że twarde soczewki kontaktowe są czymś w rodzaju produktu za indywidualne zamówienie. Ze względu na różne wady wzroku, z zwłaszcza astygmatyzm nasza rogówka przybiera inny kształt. Soczewki twarde mają za zadnie skorygować jej formę i zadbać o wyraźne widzenie. Dlatego soczewki twarde tak bardzo różnią się od zwykłych miękkich soczewek.

soczewki twarde

Soczewki twarde wady i zalety

Zarówno soczewki twarde, jak i miękkie mają swoje wady i zalety. Każdy musi sam zdecydować, czy jest w stanie przełknąć niektóre wady na rzecz korzyści. Warto także pamiętać, że przy zwykłych wadach wzroku takich jak dalekowzroczność, czy krótkowzroczność twarde soczewki kontaktowe są zbędne. Najbardziej skorzystają z nich osoby z trudnymi schorzeniami oczu i astygmatyzmem.

Do największych zalet soczewek twardych należy fakt, że można je nosić bardzo długo. Niektóre typy nawet rok! Oprócz tego ułatwiają one codzienne funkcjonowanie ludziom o bardzo skomplikowanych wadach wzroku. Kolejnym plusem tych soczewek jest to, że nie deformują się one podczas noszenia. Twarde soczewki również ciężko uszkodzić. A nowoczesny materiał sprawia, że są one o wiele bardziej komfortowe w noszeniu niż kiedyś.

Wadą soczewek twardych może być ich cena - jest ona zdecydowanie wyższa niż przy miękkich soczewkach. To za sprawą indywidualnego podejścia do parametrów. Oprócz tego dla niektórych wadą może okazać się to, że do soczewek twardych należy się przyzwyczaić. Pierwsze dni, a nawet tygodnie noszenia tych soczewek mogą być trudne do przebrnięcia. Jednak nie należy się zrażać.

soczewki twarde

Ile kosztują twarde soczewki kontaktowe?

Cena twardych soczewek kontaktowych zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od miejsca, w którym będą one wykonywane, okresu ich używalności, czy od typu soczewki. Samo badanie kwalifikujące Cię do noszenia soczewek twardych i ich dobór to koszt ok. 300 złotych. To koszt konieczny ponieważ tylko dokładne zbadanie Twoich oczu pozwoli na dobranie odpowiednich soczewek. Natomiast orientacyjna cena soczewek twardych może wahać się od 900 złotych do nawet 2 tysięcy złotych. Wszystko zależy od wyżej wymienionych czynników.