Najnowsze wiadomości

26 kwietnia 2024 18:49

Daltonizm



Zastanawiasz się czym objawia się daltonizm i na czym dokładnie polega? Jak daltoniści postrzegają barwy? Czy daltonizm można leczyć? Poznaj dokładne przyczyny tej choroby i dowiedz się jak dokładnie widzą świat daltoniści.

Daltonizm – co to?

Daltonizm (inaczej ślepota barw lub często mylnie nazywana ślepota barwna) to niewątpliwie wada wzroku, która wiąże się z trudnością w postrzeganiu różnic pomiędzy barwami. Sam daltonizm polega na upośledzeniu elementów oka lub ich braku. Tymi elementami są tzw. czopki, które głównie odpowiadają za reagowanie na światło o barwie czerwonej, niebieskiej i zielonej. Istnieją różne rodzaje zaburzeń rozpoznawania barw, jednak za wszystkie odpowiadają czopki.
Nazwa choroby pochodzi od Johna Daltona, który był angielskim chemikiem i sam opisał swój własny przypadek daltonizmu.

Przyczyny daltonizmu

Ślepota barw nie ma wielu przyczyn występowania i wbrew pozorom nie jest popularną wadą wzroku. Najczęstszą przyczyną daltonizmu jest wada wrodzona, która jest uwarunkowana genetycznie. Może się zdarzyć, że daltonizm wystąpi w wyniku uszkodzenia wzroku. Co ciekawe na daltonizm częściej cierpią mężczyźni – 8%, niż kobiety 0,5%.

Rodzaje daltonizmu

Daltonizm można podzielić na różne rodzaje ze względu na stopień uszkodzenia czopków lub ich całkowity brak. Następujące rodzaje daltonizmu to:

  • achromatyzm – czyli, całkowita niezdolność do widzenia barw - w tym przypadku można tylko rozróżniać poziom jaskrawości przedmiotów,
  • dichromatyzm – w tym przypadku występuje niezdolność do rozpoznawania jednej z podstawowych barw,
  • trichromatyzm – tutaj występuje obniżone postrzeganie nasycenia lub jaskrawości barw,
  • protanopia – czyli, niezdolność do rozpoznawania czerwonej barwy lub mylenie jej z barwą zieloną,
  • deuteranopia – najpopularniejszy rodzaj wady, czyli niezdolność rozpoznawania barwy zielonej lub mylenie jej z barwą czerwoną
  • tritanopia – czyli, niezdolność rozpoznawania barwy żółtej i niebieskiej

Jak widać zaburzenia postrzegania barw mogą być różne. Do ich dokładnego określenia używa się specjalnych testów na daltonizm.

Jak widzi daltonista

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione rodzaje daltonizmu osoba cierpiąca na tą wadę wzroku może różnie widzieć. W zależności od stopnia upośledzenia czopka osoba cierpiąca na daltonizm może mieć trudności z postrzeganiem jednej albo wielu barw. Najczęściej daltonista ma problem z rozpoznaniem barwy zielonej i może ją mylić z barwą czerwoną. Natomiast, gdy wystąpi brak czopków to taka osoba ma całkowitą niezdolność do widzenia barw. W takiej sytuacji jest w stanie rozróżnić jedynie poziom jaskrawości obrazów, czy przedmiotów.

jak widzi daltonista porównanie

Wada wzroku jaką jest daltonizm bardzo utrudnia codzienne życie. Zwłaszcza w sytuacjach, gdzie rozpoznawanie barw gra dużą rolę, np. prowadzenie samochodu i sygnalizacja świetlna.

Test na daltonizm

Do wykrycia daltonizmu i jego rodzaju używa się tablic pseudoizochromatycznych Ishihary. Z ich pomocą określa się głównie zdolność do rozróżniania koloru czerwonego i zielonego. Inną metodą wykrywania daltonizmu jest test klasyfikacyjny Farnswortha lub sprzęt o nazwie anomaloskop. Którykolwiek z testów na daltonizm najlepiej wykonać na wizycie u specjalisty. Po za tym większość dzieci jest badana na daltonizm już w przedszkolu za pomocą tablic Ishihary.  

Okulary dla daltonistów

Jedną z form pomocy dla daltonistów są specjalne okulary. Dzięki nim osoba ze ślepotą barw może ujrzeć kolory, których wcześniej nie była w stanie postrzegać. Istnieją również specjalne soczewki kontaktowe, które działają na podobnej zasadzie co okulary. Można również zastosować terapię chromagenową lub genową. W celu leczenia daltonizmu należy skontaktować się ze specjalistą.