Najnowsze wiadomości

6 maja 2024 20:20

Czy widać, że noszę soczewki kontaktowe?



Szkła kontaktowe to małe, cienkie, przezroczyste dyski, które służą korekcji wzroku. Wydaje się, że po założeniu ich na oko są prawie niezauważalne. Czy rzeczywiście tak jest? Czy soczewki mogą być całkowicie niewidoczne na oku? Czy może jednak da się je zauważyć, szczególnie w trakcie np. kontroli policyjnej? Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule. Sprawdź!

Soczewki kontaktowe - jak działają? 

Soczewki kontaktowe zapewniają dobrą jakość widzenia dzięki odpowiedniemu zakrzywieniu i skupieniu wiązek świetlnych wpadających do oka. Wykonywane są zazwyczaj z materiału silikonowo-hydrożelowego. Jest on szczególnie popularny, ponieważ jest miękki i zapewnia użytkownikowi wysoki komfort stosowania. Dostępne są w wielu różnych trybach i rodzajach, dzięki czemu każdy może wybrać takie, jakie będą w pełni odpowiadały jego potrzebom. 

Soczewki kontaktowe: czy są widoczne na oku?

Soczewki raczej nie są widoczne gołym okiem. Materiał z jakiego są wykonywane dopasowuje się do filmu łzowego, a one same, gdy są dobrze dopasowane, stabilnie utrzymują się na swoim miejscu. Warto jednak pamiętać, że nie oznacza to, że szkła kontaktowe są wcale nie widoczne. Po bardziej wnikliwym przyjrzeniu się, osoba trzecia powinna bez problemu zauważyć delikatne obramowania wokół tęczówki, trochę ponad rogówką - to właśnie sygnał o założonych soczewkach. 

Jak policja sprawdzi, czy mam soczewki?

Warto wiedzieć, że obowiązek odpowiedniej korekcji wzroku w czasie kierowania pojazdami jest w Polsce uregulowany prawnie. Oznacza to, że jeśli borykasz się z wadą refrakcji, zostanie to odpowiednio zaznaczone w Twoim prawie jazdy. 

- Kod 01.01 oznacza konieczność użytkowania okularów korekcyjnych.

- Kod 01.02 oznacza, że kierowca w czasie jazdy musi mieć założone soczewki kontaktowe. 

Co ciekawe, w dokumencie może pojawić się również np. kod 01.05, który mówi o konieczności stosowania przepaski na oko lub kod 01.06 ogólnie informujący o potrzebie korekcji wzroku: w tym przypadku kierowca może wymiennie stosować okulary korekcyjne i szkła kontaktowe. 

W trakcie kontroli policyjnej możesz usłyszeć od funkcjonariusza zdanie “proszę o spojrzenie mi w oczy”. Choć wydaje się to niecodzienne, nie ma powodów do obaw: w ten sposób policjant postara się dostrzec szkła kontaktowe na Twoich oczach. Funkcjonariusze posiadają odpowiednią wiedzę na temat tego, w jaki sposób sprawdzić, czy kierowca ma na sobie soczewki: zazwyczaj potrafią to właściwie rozpoznać, ale warto pamiętać, że czasami nawet oni mogą nie być pewni. 

Pamiętaj również, że jeśli wybierasz się na egzamin na prawo jazdy, też musisz posiadać odpowiednią korekcję wzroku. Egzaminator ma obowiązek sprawdzić to w trakcie kontroli dokumentów. Jeśli nie będziesz posiadać odpowiedniego narzędzia korekcji, raczej nie zostaniesz dopuszczony do podejścia egzaminacyjnego. 

Oko. Niebieskie.

Jak samemu sprawdzić, czy soczewki są na oku? 

Jeśli zastanawia Cię, w jaki sposób inni widzą Twoje oczy w soczewkach, sprawdź to sam! Stań przed lustrem i jeśli masz taką możliwość, włącz dodatkowe światło. Przyjrzyj się uważnie - jak już wspomnieliśmy, wokół Twoich tęczówek powinieneś zauważyć cienkie obramowanie lub delikatnie zmieniony kolor twardówki. Jeśli jednak wciąż nie jesteś pewien, czy masz założone soczewki, umyj dłonie i spróbuj znaleźć na oku szkło kontaktowe palcem: postępuj tak, jakbyś próbował ściągnąć soczewkę. 

Czy soczewki zawsze są przezroczyste? 

Soczewki na ogół wykonywane są z przeźroczystego materiału. Warto jednak wiedzieć, że dostępne są również w różnych wzorach i kolorach! Jeśli zależy Tobie, by np. zmienić sobie kolor tęczówki lub gdy pragniesz zaskoczyć innych nietuzinkowym elementem kostiumu (np. czerwone oczy na halloween), możesz sięgnąć po kolorowe szkła kontaktowe. Wyróżnia je szeroka oferta różnych wzorów i kolorów: możesz na jeden wieczór stać się zombie lub wampirem. Wszystko zależy od Ciebie i Twojej wyobraźni! 

Niewyczuwalne i niewidoczne soczewki: co jest ważne? 

Aby soczewki były niewidoczne i niewyczuwalne na oczach - powinny być dobrze dobrane. Gdy szkła kontaktowe są właściwie dopasowane cechują się wygodą i komfortem stosowania. Z tego powodu, warto zwrócić uwagę na:

- Odpowiednie parametry korekcji. 

Nigdy nie dobieraj parametrów soczewek na własną rękę. Jeśli nie stosowałeś wcześniej korekcji wzroku lub Twoja wada uległa zmianie, udaj się do specjalisty. On wystawi Tobie odpowiednią receptę, z którą kupisz szkła kontaktowe odpowiednio korygujące Twoją wadę refrakcji. 

- Wybierz soczewki odpowiednie do Twojego stylu życia.

Gdy posiadasz już odpowiednie parametry, następny krok należy do Ciebie! Możesz wybierać spośród różnych rodzajów i trybów noszenia soczewek. Zdecyduj się na te, które najlepiej pasują do Twojej codzienności.

Soczewka kontaktowa. Oko.

Pamiętaj również o tym, by dbać o prawidłową higienę w trakcie stosowania szkieł kontaktowych. Należy zakładać i ściągać je tylko czystymi dłońmi, a także trzeba pilnować terminu ich wymiany i odpowiednio je pielęgnować. Dodatkowo, zawsze pamiętaj o tym, by ściągać soczewki przed zaśnięciem - z wyjątkiem tych całodobowych. 

Wiesz już, że raczej nie widać tego, że nosisz soczewki. Szkła kontaktowe nie są szczególnie zauważalne na oku, chyba, że ktoś wnikliwie się przyjrzy. Teraz polecamy sprawdzić więcej informacji na temat rodzajów soczewek, które znajdują się w innym naszym artykule. Dzięki temu dowiesz się więcej na temat tego, które z szkieł kontaktowych mogłyby być dla Ciebie najlepszym wyborem. 

 

 

Bibliografia:

1. https://www.bezokularow.pl/poradnik/czy-soczewki-kontaktowe-sa-widoczne-na-oku
2. https://rankingsoczewek.com/porady/abug/czy-widac-ze-nosze-soczewki.html