Najnowsze wiadomości

28 kwietnia 2024 20:27

Kolor oczu - czy ma znaczenie i co na niego wpływa?



Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Na pewno znasz powiedzenia: “oczy niebieskie, życie królewskie” czy “oczy brązowe, życie kolorowe”. A czy zastanawiałeś się kiedyś, czy kolor oczu rzeczywiście ma jakieś znaczenie? Co na niego wpływa? W tym artykule odpowiemy na te pytania i postaramy się przybliżyć Tobie temat tego, co kolor oczu może mówić o człowieku. 

Od czego zależy kolor oczu?

Kolor oczu jest uwarunkowany genetycznie i zależy od ilości melaniny w tęczówce oka. Dziecko dziedziczy kolor oczu nie tylko po rodzicach, ale i po przodkach. Za jasne oczy zazwyczaj odpowiadają geny recesywne, a za ciemne - dominujące. Z tego powodu ciemne oczy są bardziej powszechne: ponieważ gen odpowiedzialny za brązowe oczy jest dominujący w stosunku do genów odpowiadających za jasny kolor oczu. Poziom melaniny znajdujący się w tęczówce uzależniony jest od kilku czynników, w tym między innymi od miejsca pochodzenia.

Rodzaje kolorów oczu

Powszechnie uznaje się, że podstawowe kolory oczu to niebieski, brązowy i zielony. Za najpopularniejszą uznaje się klasyfikację odcieni tęczówek według skali Martina, która przedstawia się następująco: 

- Oczy ciemne: czarnobrązowe, ciemnobrązowe, piwne.

 Sprawdź, czy można mieć czarne oczy?

- Oczy mieszane (przejściowe): zielono piwne, zielone, jasnozielone.

- Oczy jasne: ciemnoszare, szare, ciemnoniebieskie, niebieskie.

Co kolor oczu mówi o człowieku?

Kolor oczu nie jest rzeczywistym wyznacznikiem charakteru lub osobowości danej osoby. Niemniej jednak, istnieje kilka powszechnie znanych przekonań dotyczących powiązań między tymi dwoma aspektami. Kto wie, być może niektóre cechy faktycznie znajdują potwierdzenie w oczach? 

Co oznaczają brązowe oczy? 

Mówi się, że ciemne, brązowe oczy mają osoby pewne siebie i zdeterminowane. Ciemnookich postrzega się także jako osoby godne zaufania, ugodowe, ale jednocześnie silne i odpowiedzialne. To wszystko sprawia, że świetnie odnajdują się w roli przywódców. Nie można odmówić im konsekwencji i wytrwałości. W niektórych kulturach osoby o ciemnych oczach odbierane są jako tajemnicze i zagadkowe. 

Co oznacza niebieski kolor oczu? 

Już w XVIII wieku jasne oczy były bardzo pożądane i uważane za symbol piękna i unikalności. Ten kolor jest spotykany rzadziej niż brązowy, co czyni go atrakcyjnym. Osoby o niebieskich oczach są zrównoważone, spokojne i lojalne. Niebieski odcień jest kojarzony z niewinnością i delikatnością. Uważa się, że niebieskoocy mają romantyczne i marzycielskie podejście do życia. Ich skłonności do rozmyślań sprawiają, że często odnajdują się w takich zawodach jak nauczyciel, filozof czy psycholog. 

Zielony kolor oczu

Zielony kolor oczu uważany jest za jeden z najrzadziej występujących odcieni tęczówki. Mówi się, że zielony kolor oczu oznacza inteligencję i bliskość z naturą. Często kojarzony jest również ze zmysłowością i atrakcyjnością. Osoby posiadające ten kolor tęczówki są opisywane jako kreatywne, o bogatych w fascynujące pomysły umysłach. Ich spojrzenie bywa charakteryzowane jako głębokie i tajemnicze. Zielone oczy utożsamiane są z niezależnością i nietuzinkowością ich posiadacza.

O czym świadczy szary kolor oczu?

Szary odcień oczu powstaje, gdy “połączą się” ze sobą geny odpowiadające za zielony i niebieski kolor oczu. Szary kolor charakterystyczny jest dla osób pracowitych i sumiennych. Osoby z tym odcieniem tęczówki dzięki swojej odwadze i sprytowi osiągają duże sukcesy w życiu zawodowym. Często odnajdują się w takich profesjach jak analityka czy informatyka. 

Czy kolor oczu ma znaczenie?

Kolor oczu jest wynikiem czynników genetycznych i poziomu melaniny w tęczówce. Raczej nie wpływa na zdrowie ani na charakter czy osobowość. Jednakże, dany odcień tęczówki może symbolizować różne cechy charakteru, które mogą, ale nie muszą mieć odzwierciedlenia w rzeczywistości. W niektórych kręgach kulturowych jedne odcienie są bardziej, inne mniej pożądane. 

Dwa kolory oczu 

Oczy ulegają kolorystycznym mutacjom. W tęczówkach może dojść do nierównomiernego rozkładu barwnika. Na skutek tego, tęczówki oczu mogą być różnokolorowe - całkowicie, wycinkowo lub centralnie. Ta zmiana genetyczna nazywa się heterochromią. Może prowadzić do przebarwień w obrębie jednej tęczówki, delikatnych “plamkach” innych kolorów na tęczówce lub dwóch całkowicie różnych kolorów oczu. 

Kobieta. Dwa kolory oczu. Heterochromia.

Czy da się zmienić kolor oczu?

Może wydawać się, że zmiana koloru oczu jest trudna lub wręcz nawet niemożliwa. Nic bardziej mylnego! Na rynku dostępne są szkła kontaktowe, które pozwolą Tobie odmienić Twój wzrok! Kolorowe soczewki kontaktowe przeznaczone są dla osób, które chcą zmienić swój wygląd i jednocześnie skutecznie korygować wzrok. Jeśli jednak nie borykasz się z żadną wadą, możesz wybrać “zerówki”. Efektowna zmiana koloru oczu jest możliwa i prosta. Szeroki wybór kolorowych soczewek kontaktowych znajdziesz w takich sklepach internetowych jak bezokularow.pl. Takie szkła kontaktowe mogą służyć Ci na co dzień lub być świetnym dodatkiem do kostiumów czy przebrań  na imprezy tematyczne, np.: mrożące krew w żyłach “dragon eyes” EyeLove CRAZY. Jeśli wcześniej nie nosiłeś kontaktów, sprawdź, jak założyć soczewki?

 


1. https://www.wokularach.pl/blog/kolor-oczu-dziedziczenie-statystyki
2.https://www.medonet.pl/zdrowie,kolor-oczu---dziedziczenie--klasyfikacja--heterochromia,artykul,1733354.html
3.https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolor_oczu
4.https://zdrowie.interia.pl/psychologia/news-kolor-oczu-i-ich-znaczenie-niebieskie-brazowe-a-moze-zielone,nId,6740996.