Najnowsze wiadomości

28 kwietnia 2024 19:31

Praca przed komputerem - jak dbać o oczy?



Praca przed komputerem uchodzi za miłą, przyjemną i niemęczącą. Wbrew pozorom długie godziny spędzane przed monitorami nie pozostają obojętne wobec naszego zdrowia. Pracownicy biurowi lub po prostu osoby korzystające przez wiele godzin dziennie z komputera narażeni są na szereg nieprzyjemnych dolegliwości z tym związanych. Poza ogólnym zmęczeniem organizmu, najbardziej cierpiącym narządem są oczy. Stanowią one bowiem niejako narzędzie pracy, pozostając w ciągłym napięciu. Niestety bardzo często zdarza się, że zaniedbujemy narząd wzroku, prowadząc tym samym do wielu schorzeń lub przynajmniej dręczącego poczucia dyskomfortu. Zatem w jaki sposób dbać o oczy podczas pracy przed komputerem?

Praca przed komputerem – jak wpływa na oczy?

Codzienne, wielogodzinne wpatrywanie się w monitor komputera niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji, które mogą pojawiać się z czasem. Ekrany urządzeń elektronicznych emitują promieniowanie, które przyczynia się do podrażnienia gałki ocznej. Co więcej, pozostając w ciągłym skupieniu podczas pracy, częstotliwość mrugania znacznie się zmniejsza. Przyczynia się to do nadmiernego przesuszania gałki ocznej, a w konsekwencji do zaczerwienienia oczu, pieczenia oraz uczucia piasku pod powiekami. Bliska odległość pracy jest kolejnym czynnikiem, który znacznie wpływa na stan naszych oczu. Bowiem ciągłe napięcie mięśnia rzęskowego odpowiedzialnego za dostosowanie soczewki do bliskiej odległości patrzenia może przyczynić się do zaburzeń akomodacji, takich jak np. spazm akomodacyjny, nazywany również skurczem akomodacji. Prowadzi to do osłabienia ostrości wzroku zarówno podczas patrzenia na dalekie, jak i bliskie odległości.

Wielogodzinna praca przy komputerze może prowadzić również do rozwoju innych schorzeń okulistycznych, takich jak syndrom widzenia komputerowego lub zespół suchego oka. 

Praca przed komputerem a oczy

Syndrom widzenia komputerowego 

Syndrom widzenia komputerowego to zespół dolegliwości lub nadmierne zmęczenie narządu wzroku spowodowane zbyt długą pracą z monitorem w nieodpowiednich warunkach. Jest ono wywołane głównie poprzez nieodpowiednie stanowisko pracy, a konkretnie złe oświetlenie pomieszczenia, zbyt małą odległość między ekranem a oczami lub brakiem regularnych przerw. Objawia się przede wszystkim bólem, podrażnieniem i zaczerwienieniem oczu, światłowstrętem, uczuciem pieczenia i swędzenia, a także bólem głowy, pleców i szyi. 


Zespół suchego oka

Zespół suchego oka to potoczna nazwa na zaburzenia powierzchni oka, czyli szeroką grupę przewlekłych schorzeń dotyczących narządu wzroku. Zaliczamy do nich m.in. suchość, zaczerwienienie, nadmierne łzawienie, światłowstręt, uczucie piasku pod powiekami itp. Jest to bardzo częste schorzenie o rozległych i różnorodnych przyczynach. Wpływ na jego rozwój ma właśnie wielogodzinne, częste korzystanie z komputera, ale również niekorzystne warunki otoczenia, np. zanieczyszczone powietrze, a nawet korzystanie z soczewek kontaktowych. 

Jakie są skuteczne sposoby dbania o oczy podczas pracy przed komputerem?

Jak skutecznie zadbać o oczy podczas pracy przed komputerem?

Pracując przed komputerem należy szczególnie dbać o nasze oczy. Istnieje kilka skutecznych sposobów, dzięki którym możliwe jest zapobieganie nieprzyjemnym dolegliwościom. 


1. Odpowiednie stanowisko pracy

Wielogodzinna praca przed monitorem komputera to ogromny wysiłek dla całego organizmu. Warto zadbać zatem o odpowiednie warunki. Jedną z ważniejszych kwestii jest oświetlenie pomieszczenia. Zaleca się by nie łączyć światła naturalnego ze sztucznym. Ponadto zdecydowanie zdrowsze dla oczu będzie oświetlenie rozproszone, ponieważ zapobiega ono powstawaniu szkodliwych odbić na ekranie. Istotne jest również samo ustawienie monitora. Powinien być on umieszczony w odległości 50-70 cm od oczu, a także pochylony pod kątem 10-20 stopni. Poza tym zaleca się, by górna krawędź ekranu znajdowała się na linii wzroku w ten sposób, by oczy skierowane były delikatnie ku dołowi. 
 

2. Przerwy w pracy

Niezwykle ważną kwestią podczas pracy w bliży, szczególnie gdy korzystamy z komputera, są regularne przerwy. Oczy poddane bardzo intensywnej i ciągłej pracy również potrzebują odpoczynku. W tej kwestii świetnie sprawdzi się zasada 20-20-20. Polega ona na tym, by co 20 minut oderwać się od obowiązków i przez 20 sekund popatrzeć na przedmiot oddalony od nas o 20 stóp, czyli około 6 metrów. Pozwoli to na rozluźnienie mięśni i zdecydowanie odpręży oczy.
 

3. Częste mruganie

Mruganie jest odruchem fizjologicznym, na który zazwyczaj nie zwracamy uwagi i wykonujemy go mechanicznie. Ma on natomiast niezwykle istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszych oczu. Podczas pracy przed komputerem pozostajemy w ciągłym skupieniu, co przekłada się na zmniejszoną częstotliwość mrugania. Regularne zamykanie oczu pozwala na zachowanie ciągłości filmu łzowego i zapobiega przesuszeniu oczu. Dodatkowo podczas mrugania z powierzchni gałki ocznej usuwane są zanieczyszczenia oraz bakterie mogące doprowadzić do wielu nieprawidłowości, a przede wszystkim do dyskomfortu. Jeśli pomimo częstego mrugania oczy nadal pozostają przesuszone, warto wyposażyć się w nawilżające krople do oczu.
 

4. Okulary z powłoką Blue do komputera

Monitory urządzeń elektronicznych emitują światło niebieskie, którego nadmierna ekspozycja ma negatywny wpływ na nasz organizm, w tym szczególnie na narząd wzroku. Prowadzić może do zaburzeń rytmu dobowego, problemów z koncentracją, a przede wszystkim do zmęczenia wzroku i pogorszenia widzenia. Skuteczną ochronę przed światłem niebieskim stanowią okulary do komputera z powłoką Blue control. Blokują one tę część promieniowania i zmniejszają intensywność sztucznego oświetlenia, przez co chronią nas przed wieloma negatywnymi skutkami pracy przed komputerem.
 

5. Dieta dla oczu

Ogromny wpływ na działanie naszego organizmu ma dieta, którą stosujemy. Wiele składników pokarmowych ma nieoceniony wpływ na narząd wzroku. Zalicza się do nich przede wszystkim kwasy omega-3, cynk, witaminę C, A i E, luteinę oraz wiele innych. Mają one wpływ przede wszystkim na jakość widzenia i ogólny stan oczu. Warto zatem wprowadzić do swojego codziennego jadłospisu więcej warzyw, ryb, orzechów czy owoców dobrych na wzrok. Należy pamiętać również o odpowiednim nawodnieniu, bowiem zapewni ono nawilżenie tkanek oka od wewnątrz. 

Praca przed komputerem - jak dbać o oczy?