Najnowsze wiadomości

2 maja 2024 8:36

Jak dbać o oczy by cieszyć się zdrowiem?



Oczy są jednym z najważniejszych narządów w organizmie człowieka, a zaniedbanie ich zdrowia może prowadzić do szeregu problemów. W tym artykule odpowiemy na pytanie, jak dbać o wzrok i skupimy się na skutecznych sposobach, które pomogą zachować ich zdrowie i komfort widzenia.

Jak na co dzień dbać o oczy?

Wiele osób zastanawia się, jak zadbać o oczy oraz jak chronić wzrok przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Przedstawiamy praktyczne porady, które pomogą Ci dbać o oczy każdego dnia. Poznasz sprawdzone metody na to, jak dbać o wzrok w punktach, co ułatwi wdrożenie tych zaleceń do codziennej rutyny. 

1. Ochrona oczu przed promieniowaniem UV

Promieniowanie ultrafioletowe może mieć szkodliwy wpływ na oczy, zwiększając ryzyko rozwoju zaćmy czy zwyrodnienia plamki żółtej. Wybieraj okulary przeciwsłoneczne zapewniające 100% ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Okulary te nie tylko chronią oczy, ale również delikatną skórę wokół nich, zapobiegając przedwczesnemu starzeniu się skóry i powstawaniu zmarszczek. Dobrze jest się zaopatrzyć w dodatkową barierę w postaci kapelusza, która blokuje promienie słoneczne docierające do oczu z góry. Jest to szczególnie ważne podczas długiego przebywania na zewnątrz w słoneczne dni. Warto pamiętać, że promieniowanie UV może przenikać przez chmury. Dlatego istotne jest, aby chronić oczy nawet wtedy, gdy słońce nie świeci bezpośrednio.

2. Dbanie o oczy podczas korzystania z komputera

Długotrwała praca przy komputerze może prowadzić do zmęczenia wzroku. Stosuj się do zasady 20-20-20, czyli robienie 20-sekundowej przerwy co 20 minut, aby patrzeć na obiekt oddalony o 20 stóp (około 6 metrów). To pomoże zrelaksować mięśnie oczu i zmniejszyć ryzyko problemów z oczami związanych ze zmęczeniem. Dodatkowo, upewnij się, że Twoje oczy są na wysokości ekranu. Długotrwałe patrzenie w górę lub w dół na ekran komputera może powodować dodatkowe obciążenie dla oczu. Oświetlenie pomieszczenia również jest bardzo ważne. Praca i czytanie przy słabym świetle może powodować zmęczenie oczu.

3. Regularne badania wzroku i oczu

Regularne badania wzroku są kluczowym elementem dbania o zdrowie oczu. Pozwalają one nie tylko monitorować stan zdrowia wzroku, ale również wykrywać na wczesnym etapie różne schorzenia oczu, które mogą nie dawać początkowo wyraźnych objawów. Specjaliści zalecają przeprowadzanie pełnego badania wzroku co kilka lat, chyba że istnieją specyficzne wskazania medyczne lub genetyczne, które mogą wymagać częstszych wizyt.

Dowiedz się, jak wygląda badanie oczu.

Jak dbać o oczy by cieszyć się zdrowiem

4. Dobre nawyki higieniczne

Unikaj dotykania oczu brudnymi rękami i regularnie wymieniaj kosmetyki do makijażu, aby zmniejszyć ryzyko infekcji. Na koniec dnia zawsze dokładnie zmywaj makijaż. Nigdy nie kładź się spać z wciąż nałożonym makijażem oczu. Jeśli pójdziesz spać z tuszem do rzęs lub eyelinerem, może on przedostać się do oczu i spowodować podrażnienie. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, upewnij się, że przestrzegasz zaleceń dotyczących ich czyszczenia i wymiany.

5. Dostateczna ilość snu

Dobry sen jest niezbędny dla regeneracji całego ciała, w tym oczu. Nieodpowiednia ilość snu może przyczynić się do zmęczenia oczu. Staraj się spać 7-8 godzin każdej nocy, aby dać oczom szansę na odpoczynek i regenerację po całodziennym wysiłku.

6. Ćwiczenia dla oczu

Regularne ćwiczenia wzroku mogą zapobiegać zmęczeniu i wspierać zdrowie oczu. Proste ćwiczenia, takie jak częste mruganie, skupianie wzroku na różnych odległościach czy wykonywanie okrężnych ruchów oczami, mogą poprawić krążenie i zmniejszyć napięcie mięśni oka. 

7. Odpowiednie nawilżenie

Nawilżenie jest ważne dla zdrowia oczu, szczególnie w przypadku osób spędzających wiele godzin przed ekranami. Pij dużo wody każdego dnia, aby wspierać odpowiednie nawilżenie ciała i oczu. Używanie nawilżaczy powietrza w pomieszczeniach, gdzie spędzasz dużo czasu, może również pomóc utrzymać odpowiedni poziom wilgotności. Dzięki temu zapobiegniesz wysychaniu oczu.

8. Rzucenie palenia

Palenie jest bardzo szkodliwe dla ogólnego stanu zdrowia, w tym również dla oczu. Nawyk ten, znacząco zwiększa ryzyko rozwoju zaćmy czy zwyrodnienia plamki żółtej. Nałogowi palacze są nawet trzy razy bardziej narażeni na zaćmę niż osoby niepalące! Rzucenie palenia jest jednym z najlepszych kroków, jakie można podjąć dla ochrony oczu.

Jak dbać o oczy by cieszyć się zdrowiem

Jedzenie dla zdrowia oczu

Zdrowa dieta odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu dobrego wzroku i może pomóc w zapobieganiu niektórym problemom związanym z oczami. Pewne składniki odżywcze mają szczególne znaczenie dla zdrowia oczu. Oto kilka kluczowych elementów, które powinny znaleźć się w Twojej diecie, aby wspierać zdrowie oczu:

Witamina A

Jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania siatkówki i pomaga w utrzymaniu zdrowych oczu. Niedobory witaminy A mogą prowadzić do "kurzej ślepoty", suchości oczu i innych problemów wzrokowych. Bogatymi źródłami witaminy A są wątróbka, marchew, bataty, dynia oraz zielone, liściaste warzywa.

Witaminy C i E

Działają jako silne antyoksydanty, chroniące oczy przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Regularne spożywanie żywności bogatej w witaminy C i E może zmniejszać ryzyko rozwoju zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. Witaminę C znajdziesz w owocach cytrusowych, papryce, truskawkach i brokułach, natomiast witaminę E w orzechach, nasionach i zielonych, liściastych warzywach.

Kwasy omega-3

Te niezbędne kwasy tłuszczowe mają silne działanie przeciwzapalne i są ważne dla utrzymania zdrowia siatkówki oraz zapobiegania suchym oczom. Bogate źródła kwasów omega-3 to tłuste ryby, takie jak łosoś, sardynki i makrela, a także siemię lniane, chia i orzechy włoskie.

Cynk

Jest ważnym składnikiem, który pomaga w przekształcaniu witaminy A z wątroby do siatkówki, aby wyprodukować melaninę, pigment ochronny w oczach. Cynk można znaleźć w mięsie, owocach morza, orzechach i nasionach.

Luteina i zeaksantyna

Są to karotenoidy, które pełnią funkcję ochronną przed uszkodzeniami spowodowanymi przez światło. Luteinę i zeaksantynę można znaleźć w jajach, kukurydzy, zielonych, liściastych warzywach oraz innych żółtych i pomarańczowych owocach i warzywach.

Sprawdź więcej informacji odnośnie diety dla oczu.

 

Bibliografia:
https://www.wikihow.com/Take-Care-of-Your-Eyes
https://www.centreforsight.net/blog/how-to-take-care-of-eyes-daily/ 
https://www.bezokularow.pl/poradnik/zadbaj-o-wzrok-5-cennych-zasad-o-ktorych-nalezy-pamietac