Krótkowzroczność – co oznacza, jak leczyć?
5 paź 2021 - Wady wzroku
4 grudnia 2024 17:41
Masz czasami wrażenie, że Twoje oczy są ciężkie? Odczuwasz pieczenie i wydaje się Tobie, że Twoja ostrość widzenia uległa pogorszeniu? To objawy zmęczonych oczu (schorzenia znanego jako astenopia) - czyli przeciążenia mięśni gałek ocznych. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat zmęczonych oczu. Jakie są ich inne objawy? Jak sobie z nimi radzić? Co jest ich przyczyną? Sprawdź!
Astenopia to medyczny termin określający zmęczenie oczu. Zjawisko to występuje, gdy mięśnie naszych gałek ocznych są przeciążone. Dlaczego tak się dzieje? Oczy każdego dnia wystawiane są na rozmaite czynniki pochodzące ze świata zewnętrznego, takie jak szkodliwe niebieskie światło, choroby, zanieczyszczenia powietrza. Jak każdy mięsień - gdy zbyt długo są narażone na wysiłek, po prostu się męczą.
Gdy oczy są zmęczone, mogą wysyłać Tobie o tym sygnały. Należą do nich:
- łzawienie,
- pieczenie,
- swędzenie,
- światłowstręt,
- zaczerwienienie gałek ocznych,
- podwójne widzenie.
Możesz odczuwać również pogorszenie ostrości widzenia. Niektóre osoby, które doświadczyły zmęczenia oczu skarżą się także na bóle głowy, bóle karku, uczucie napięcia i problemy z koncentracją.
Oczy męczą się, gdy zbyt długo pracują w wytężeniu. Dzieje się tak, gdy:
- Czytasz przy nieodpowiednim oświetleniu, np. jedynie przy lampce nocnej lub co gorsza - przy pomocy latarki.
- Spędzasz zbyt dużo czasu przed ekranem emitującym światło niebieskie. Należy do tego: praca przy komputerze, ciągłe korzystanie z telefonu komórkowego, gry komputerowe lub maraton seriali przed laptopem. Sprawdź, jak dbać o oczy przed komputerem.
- Długo kierujesz pojazdem. Zmęczenie oczu szczególnie często dokucza kierowcom zawodowym - kilka godzin za kierownicą każdego dnia jest dużym przeciążeniem dla wzroku.
- Pracujesz przy drobnych elementach, np. jako jubiler, grawer. Przy takich zajęciach niezmiernie ważne są lupy i szkła powiększające, które pozwolą na słabsze wytężanie oczu.
Jednakże, za zmęczenie oczu odpowiadają również rozmaite czynniki podrażniające:
- Szkodliwe promieniowanie słoneczne.
W słoneczne dni nie zapominaj o okularach przeciwsłonecznych. Szkodliwe promieniowanie UV nie tylko męczy oczy, ale może prowadzić do wielu groźnych chorób (np. do zaćmy) lub do uszkodzenia siatkówki.
- Klimatyzowane lub zanieczyszczone powietrze.
Twoje oczy mogą męczyć się, jeśli spędzasz dużo czasu w klimatyzowanych lub niewietrzonych pomieszczeniach. Podobnie może dziać się, gdy powietrze wokół jest zanieczyszczone. Jeśli pracujesz wśród kurzu, pyłu czy dymu, zaopatrz się w specjalne gogle chroniące oczy.
Gdy Twoje oczy są zmęczone, szybką ulgę mogą przynieść im krople nawilżające - takie jak krople EyeLove Natural Drops+. Przy ich pomocy zwilżysz oko i załagodzisz podrażnienia, zaczerwienienia. Inne praktyczne, domowe sposoby na zmęczone oczy to:
- Zimne okłady.
Świetnie sprawdzą się tutaj okłady zrobione z wystudzonych torebek po zielonej herbacie lub ziołach, takich jak rumianek.
- Ćwiczenia wzroku.
Aby oczy odpoczęły warto od czasu do czasu wykonać ich gimnastykę. Możesz wypróbować np. metodę plamingu - czyli zasłaniania oczu. Rozgrzej dłonie a następnie ułóż je w “stożki” i zasłoń oczy odcinając całkowicie dostęp światła. Ważne, by nie uciskać dłońmi powiek. Warto też wystawić oczy na kąpiel słoneczną - zamknij powieki i na kilka minut skieruj oczy w kierunku słońca. Poznaj więcej informacji o naturalnym leczeniu wzroku.
- Zerknięcie gdzie indziej.
Gdy pracujesz i czujesz, że Twoje oczy robią się zmęczone, odejdź na moment od stanowiska. Najlepiej, abyś wyjrzał przez okno. Powoli oglądaj krajobraz, skup się na naturalnej zieleni. To pozwoli oczom na chwilę wytchnienia.
Jeśli zastanawiasz się co robić, aby oczy nie męczyły się zbyt szybko, to polecamy kilka sprawdzonych sposobów:
1. Mrugaj świadomie.
Praca przy wytężonym wzroku powoduje rzadsze mruganie. Tym samym, oczy robią się suche i męczą się. Dlatego warto zadbać o to, by często świadomie mrugać. To pozwoli zapewnić oczom odpowiednie nawilżenie.
2. Rób przerwy.
Średnio co godzinę pozwól sobie choć na 5 minut przerwy. Dzięki temu Twoje oczy trochę odpoczną i “wyluzują mięśnie”.
3. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie pomieszczenia.
Odpowiednie światło może zdziałać więcej, niż myślisz. Dzięki prawidłowo oświetlonemu pomieszczeniu Twoje oczy nie będą bardzo obciążone, co przyczyni się do ich mniejszego zmęczenia.
4. Dbaj o odpowiednią ilość witamin.
Witaminy wspomagające funkcjonowanie wzroku wpływają korzystnie nie tylko na męczenie się oczu, ale ogólnie na cały narząd, dlatego warto wprowadzić je do diety. Zalicza się do nich witaminę A, C i E oraz beta-karoteny i kwasy tłuszczowe.
Witaminę A znajdziesz w jajach, mleku i marchwi. W witaminę C bogate są cytrusy, truskawki i kiszonki, a w witaminę E orzechy, pestki dyni i kiełki.
Jeśli Twoje oczy są regularnie i długotrwale zmęczone, a Ty nie dajesz im czasu na regenerację, możesz nabawić się zespołu suchego oka. Aby skutecznie nawilżać nawet bardzo delikatne oczy, możesz użyć kropli EyeLove Aloe Drops. Doskonale sprawdzą się dla alergików. Łagodzą zaczerwienienia i tworzą na powierzchni gałki ocznej delikatną, naturalną wilgotną warstwę - dzięki czemu gwarantują uczucie ulgi.
Może wydawać się Tobie, że Twoje oczy są zmęczone, a w rzeczywistości może być to niewielka wada wzroku. Wiele osób myli zmęczenie oczu z krótkowzrocznością, nadwzrocznością lub astygmatyzmem. Warto więc regularnie uczęszczać na kontrole do specjalisty - im szybciej problem ze wzrokiem zostanie rozpoznany, tym szybciej lekarz będzie mógł wdrożyć właściwą korekcję i zatrzymać postępowanie wady.
1. D. Cook, Sprawne oczy, Wyd. KDC, 2004
2. I. Schraufitetter, Jak skutecznie ćwiczyć wzrok, żeby widzieć lepiej?, Wyd. Wiedza i Praktyka, 2017
3. https://www.wokularach.pl/blog/zmeczone-oczy-objawy-przyczyny-sposoby-zapobiegania
© Copyright FusionSystem. All Rights Reserved.