Najnowsze wiadomości

12 września 2024 17:19

Światłowstręt – objawy, przyczyny, leczenie



Większość z nas choć raz w życiu doświadczyła uczucia światłowstrętu, który objawia się pieczeniem oczu, niemożnością swobodnego otwarcia oczu w bardzo jasnym pomieszczeniu czy łzawienie. Światłowstręt nie jest jednak chorobą, a jednym z jej objawów i w zależności od tego co jest jego przyczyną, wymagane jest inne działanie. Jakie są zatem objawy, przyczyny i leczenie światłowstrętu?

Światłowstręt – co to?

Światłowstręt to nadwrażliwość na światło i nie jest osobną jednostką chorobową a objawem schorzenia. Często światłowstrętowi towarzyszy łzawienie, zaczerwienienie oczu czy ból lub pieczenie. Nasila się to wtedy, gdy próbujemy patrzeć w stronę światła lub po prostu przebywamy w bardzo jasnym pomieszczeniu.

Światłowstręt przyczyny

Przyczyn światłowstrętu może być wiele i niekoniecznie muszą być one powiązane z narządem wzroku, choć zdarza się to często. Światłowstręt może towarzyszyć zapaleniu spojówek, czy migrenie, może być też objawem jaskry. Światłowstręt może być odczuwany również przy okazji przechodzenia grypy. Dzieje się to, gdy wysoka gorączka prowadzi do przesuszenia i podrażnienia spojówek.

Światłowstręt covid

Z racji tego, że objawy Covid-19 są bardzo podobne do grypy, to wśród nich wymieniany jest był m.in. światłowstręt.

światłowstręt

Światłowstręt objawy

Do najbardziej typowych objawów światłowstrętu należą:

  • Pieczenie i dyskomfort oka lub oczu występujący w bardzo jasnym pomieszczeniu lub podczas próby spojrzenia na źródło światła.
  • Łzawienie oczu.
  • Niemożność pełnego otwarcia oka lub oczu (ulgę przynosi pełne zamknięcie powiek).
  • Ból głowa w okolicy czoła.
  • Uczucie suchego oka.
  • Czerwone oko lub oczy.
  • Z kolei światłowstręt u dziecka objawia się dodatkowo rozdrażnieniem i płaczem.

światłowstręt leczenie

Światłowstręt leczenie

Samego światłowstrętu nie można leczyć, gdyż nie jest to samodzielna jednostka chorobowa.  Można jednak minimalizować uciążliwość światłowstrętu i leczyć jego przyczynę. Pomocne może okazać się przebywanie w nieoświetlonym pomieszczeniu lub ciemne okulary na światłowstręt. Aby jednak w spokoju poddać się unikaniu uczucia nadwrażliwości na światło, potrzebne jest zdiagnozowanie źródła. Warto udać się do lekarza, który może nam pomóc znaleźć przyczynę, jeśli sami nie mamy o tym pojęcia. Jeśli światłowstręt nie jest bezpośrednio powiązany z dolegliwościami oka, jak na przykład zapalenie spojówek, to może być potrzebna konsultacja neurologa. Sam światłowstręt leczenia zatem nie potrzebuje.