Najnowsze wiadomości

18 czerwca 2024 15:04

Dalekowzroczność – czym się objawia, jak leczyć?Dalekowzroczność to jedna z najpopularniejszych wad wzroku. Cierpi na nią stosunkowo dużo osób. Czym objawia się dalekowzroczność oraz z czym się wiąże? Dowiedz się jak leczyć dalekowzroczność i cieszyć się znów nieskazitelnym wzrokiem.

czym jest dalekowzroczność?

Czym jest dalekowzroczność?

Dalekowzroczność (Hyperopia) nazywana również nadwzrocznością to druga najpopularniejsza wada wzroku zaraz po krótkowzroczności. Objawia się w momencie, gdy dobrze widzisz obiekty oddalone od Ciebie, natomiast o wiele gorzej widzisz przedmioty blisko Ciebie. Dzieję się tak ponieważ gałka oczna dalekowidza jest krótsza niż zdrowa gałka oczna. W konsekwencji promienie światła, które docierają do oka trafiają za siatkówkę, a nie bezpośrednio do niej. Dlatego właśnie dalekowidz świetnie widzi obiekty oddalone od niego, a te, które są blisko niego już gorzej. Co ważne dalekowzroczność może pojawić się w każdym wieku, a jej ryzyko wystąpienia szczególnie wzrasta wraz z wiekiem.

Jakie są objawy dalekowzroczności?

Wada wzroku jaką jest dalekowzroczność daje o sobie znać stosunkowo późno. Jej objawy są bardzo skąpe i trudne to zaobserwowania. Dopiero, gdy zaczynamy naprawdę gorzej widzieć przedmioty z bliska możemy się zastanowić nad tą wadą wzroku. Niekiedy można się złapać na oddalaniu od siebie jakiś przedmiotów, by lepiej je dostrzec. Dlatego bardzo ważne jest chodzenie regularnie na badania kontrolne wzroku. Tylko w ten sposób możemy uzyskać stu procentową pewność, czy wada występuje, czy nie.

Jak leczyć dalekowzroczność?

W zdiagnozowaniu i leczeniu dalekowzroczności może pomóc jej powód wystąpienia. Tą wadę wzroku dzieli się na trzy różne rodzaje:

  • prosta – pojawia się bez przyczyny
  • patologiczna – wywołana przez jakąś chorobę, uraz lub nieprawidłowe rozwinięcie narządu wzroku
  • funkcjonalna – upośledzenie oka do samodzielnego dopasowywania się do obrazów jakie widzi

Istnieje również dalekowzroczność genetyczna, która mogła zostać Ci przekazana genetycznie, przez kogoś z rodziny, który cierpiał lub cierpi na tą wadę wzroku.

Po badaniu u specjalisty zostaną Ci przedstawione dwie formy korekcji dalekowzroczności – okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Ta druga forma jest zdecydowanie wygodniejsza, zwłaszcza dla osób, które cenią sobie swobodę ruchu. W celu dobrania soczewek kontaktowych należy udać się do specjalisty – optometrysty. Dzięki szybkiej reakcji możemy zatrzymać wadę wzroku lub opóźnić jej dalsze rozwijanie.

dalekowzroczność

Soczewki dla dalekowidza

Jeśli zdecydujesz się na soczewki kontaktowe, by korygować dalekowzroczność warto dowiedzieć się o kilku aspektach dotyczących tej korekcji wzroku. Przede wszystkim po wizycie u specjalisty na Twojej recepcie w przypadku dalekowzroczności przy wartości wady będzie widniał plus, np. +1,50. To oznacza, że są Ci potrzebne soczewki sferyczne o mocy dodatniej. Kolejną istotną rzeczą jest podział soczewek ze względu na ich okres noszenia:

  • soczewki jednodniowe – są to jednorazowe soczewki, które zakładasz rano i po prostu wyrzucasz wieczorem
  • soczewki miesięczne – te soczewki należy nosić codziennie przez miesiąc. Jednak musisz je ściągać każdego dnia na noc by je umyć i przechować w pojemniku z płynem.
  • soczewki całodobowe – przeznaczone są do noszenia ciągłego przez 30 dni – dzień i noc.

Podczas wizyty u optometrysty zostanie Ci zbadany wzrok oraz otrzymasz wskazówki jak pielęgnować soczewki. Specjalista nauczy Cię również zakładać i ściągać soczewki oraz dobierze najlepsze pod Twoje predyspozycje. Soczewki na pewno świetnie sprawdzą się jako sposób korekcji dalekowzroczności.