Najnowsze wiadomości

14 października 2024 1:09

Okulary i soczewki relaksacyjne - czym są?



Życie w XXI wieku nierozerwalnie związane jest z ciągle rozwijającą się technologią i coraz to nowszymi urządzeniami cyfrowymi. Ciągłe korzystanie z oferowanych rozwiązań może prowadzić do nadmiernego zmęczenia narządu wzroku.

Możesz ograniczyć to odpowiednimi metodami i zachowaniami. Zdecydowany wpływ na poprawę komfortu i jakości widzenia podczas intensywnej pracy przy komputerze będą miały odpowiednie pomoce optyczne. Czym są okulary i soczewki relaksacyjne oraz w jaki sposób mają „relaksować” Twoje oczy? Wszystkiego dowiesz się w naszym artykule!

Czym właściwie są soczewki relaksacyjne?

Soczewki relaksacyjne, nazywane również soczewkami ze wsparciem akomodacji, to progresywna technologia, stworzona z lekkim wzmocnieniem mocy do bliskich odległości. Mimo iż uznawane są za soczewki korekcyjne jednoogniskowe, ich wyróżniającą cechą jest subtelny dodatek do bliży, wspomagający naturalną akomodację podczas pracy przy urządzeniach elektronicznych lub wykonywaniu innych czynności z bliska. 
 

Konstrukcja soczewek relaksacyjnych

Soczewki relaksacyjne stworzone zostały w specjalnej progresywnej konstrukcji. Górna część soczewki posiada standardową korekcję na dalekie odległości, podczas gdy jej dolna część posiada dodatkową moc. Niewielka zmiana mocy (o np. +0,57 dioptrii, +0,95 dioptrii, +1,32 dioptrii) pozwala zredukować wysiłek oczu podczas korzystania z komputera, telefonu czy czytania książki. 

Korekcja do bliży konieczna jest z powodu niewystarczających zdolności oka do akomodacji. Długotrwała koncentracja wzroku na przedmiotach znajdujących się w odległości bliższej niż 40 cm, czyli odległości ultrabliskiej, nadwyręża mięśnie układu wzrokowego. Badania wykazują, że korzystając z urządzeń cyfrowych, lokalizujemy je zazwyczaj zdecydowanie bliżej (20-25 cm) niż, np. książkę podczas czytania (40cm). Układ wzrokowy nie jest przystosowany do ciągłego wysiłku tego rodzaju, a soczewki relaksacyjne ze wsparciem akomodacji zapewniają komfort widzenia.

Dobór soczewek relaksacyjnych

Dobór soczewek relaksacyjnych

Stopień wsparcia akomodacji określany jest indywidualnie podczas badania wzroku w gabinecie specjalisty – optometrysty lub okulisty. Brane wtedy pod uwagę są, m.in występujące symptomy, poziom zmęczenia oczu, zdolności akomodacyjne, nadmierna konwergencja (ustawienie zbieżne oczu) oraz wiek przyszłego użytkownika. Odpowiedni dobór zapewnia nie tylko wyraźne widzenie, ale również poprawę komfortu i zmniejszenie zmęczenia oczu podczas codziennego korzystania z urządzeń elektronicznych i pracy w bardzo bliskich odległościach.

Dla kogo przeznaczone są okulary relaksacyjne?

Okulary relaksacyjne świetnie sprawdzą się u studentów, pracowników biurowych, artystów czy innych osób, od których codzienny styl życia i praca wymagają wielogodzinnego skupiania wzroku na bliskich odległościach. Będzie to również dobre rozwiązanie dla osób do 40. roku życia, które nie noszą jeszcze okularów, jednak których wzrok szczególnie męczy się, np. podczas czytania.

Okulary relaksacyjne mogą posłużyć również jako wstęp do okularów progresywnych dla wielu młodych prezbiopów. Ich stosunkowo niewielki dodatek do bliży będzie w wielu wypadkach wystarczający. Dodatkowo są również tańszym rozwiązaniem niż okulary progresywne. Niestety nie sprawdzą się one u osób po ok. 50. roku życia, u których wymagany jest większy dodatek do bliży.

Soczewki relaksacyjne mogą być stosowane już u osób od 14. roku życia, szczególnie w przypadkach gdy cierpią one na syndrom widzenia komputerowego. 
Nie wahaj się zatem i już dziś spraw sobie okulary relaksacyjne - zminimalizujesz nieprzyjemne zmęczenie oczu i zadbasz o swój wzrok!