Najnowsze wiadomości

21 maja 2024 21:40

Jak długo można nosić soczewki kontaktowe?Soczewki kontaktowe. Dojrzała kobieta. Jak długo można nosić?

Noszenie soczewek kontaktowych stało się popularnym rozwiązaniem dla osób z wadami wzroku, zapewniając wygodę i swobodę w codziennym życiu. Przy ich stosowaniu ważne jest, aby pamiętać o odpowiedniej higienie i dbałości o oczy. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szkieł kontaktowych, ale jest jedno pytanie, które często nurtuje użytkowników: jak długo można bezpiecznie nosić soczewki? W tym artykule dowiesz się więcej w tym temacie i poznasz zalecenia dotyczące czasu noszenia soczewek, a także potencjalne ryzyko związane z ich nadmiernym używaniem.

Różne typy soczewek: poznaj je!

Szkła kontaktowe dostępne są w różnych rodzajach. Należą do nich soczewki:

 • jednodniowe,
 • dwutygodniowe,
 • miesięczne,
 • kwartalne,
 • roczne. 

Co więcej, szkła kontaktowe wielokrotnego noszenia dostępne są w dwóch trybach użytkowania: dziennym i całodobowym. 

Od czego zależy prawidłowy czas noszenia soczewek?


To, jak długo szkła kontaktowe powinny być noszone, zależy od tego, do jakiego okresu czasu są przeznaczone!

Oznacza to, że w przypadku soczewek jednodniowych, nadają się one do noszenia tylko przez jeden dzień. Należy jednak pamiętać, że są to też szkła kontaktowe jednokrotnego użytku - po zdjęciu ich z oka należy sięgnąć po nową parę. W takich soczewkach nie można spać, co oznacza, że kwalifikują się do noszenia w trakcie naszej aktywności. 

W przypadku soczewek wielokrotnego użytku, do których zaliczamy szkła dwutygodniowe i miesięczne - możemy nosić je tak długo, jak sama nazwa ich wskazuje. Odpowiednio będzie to 14 i 30 dni. W przypadku soczewek kwartalnych to 3 miesiące, a rocznych - 365 dni. Te ostatnie dwie grupy należą już do rzadkości, z uwagi na komfort i higienę.  

Co, jeśli założyłem soczewki wielokrotnego użytku, tylko kilka razy?

Warto pamiętać, że np. 30 dni w przypadku miesięcznych szkieł kontaktowych to czas używalności soczewek. Niezależnie od tego, czy w tym okresie założyłeś je raz, dwa, czy trzydzieści razy - po upływie miesiąca należy je wyrzucić. To obowiązkowe, ponieważ szkła kontaktowe po terminie wskazanym przez producenta po prostu tracą swoje niezbędne właściwości, a w związku z tym mogą już nie tylko nie zapewniać komfortu i wygody noszenia, ale mogą również być przyczyną rozwoju infekcji. 

Jak wiele godzin można nosić szkła kontaktowe?

Informację na temat tego, jaką ilość godzin można nosić dane soczewki powinieneś bez problemu znaleźć w opisie produktu (jeśli zamawiasz online), rzadziej na ulotce lub na opakowaniu. Za górną granicę uznaje się kilkanaście godzin w ciągu dnia. Osoby, które stosują soczewki kontaktowe, zazwyczaj zakładają je rano i ściągają wieczorem - czyli noszą je prawie przez cały dzień. Jeśli nie zmagasz się z problemem zespołu suchego oka ani z suchością oczu, możesz bezpiecznie nosić soczewki nawet przez około 16-18 godzin. Jeśli jednak doskwierają Tobie te dokuczliwe objawy, to zalecamy, by nie nosić szkieł kontaktowych dłużej niż 12 godzin, ponieważ po tym czasie oczy mogą stać się podrażnione i zaczerwienione. 

Jeśli np. jesteś na imprezie okolicznościowej czy w podróży, to warto mieć ze sobą zapasową parę soczewek. Szczególnie polecamy w tym celu szkła jednodniowe. Po kilkunastu godzinach możesz je zdjąć i wymienić na nowe. Możesz też wymienić soczewki na okulary lub po prostu nie stosować korekcji wzroku przez ostatnie chwile zabawy - oczywiście jeśli Twoja wada refrakcji nie jest wysoka, a Tobie samemu nie przeszkadza brak korekcji. 

Dobrze wiedzieć też, że jeżeli po upłynięciu nawet 18 godzin nie odczuwasz żadnych niepokojących objawów - to raczej nie musisz ściągać soczewek, jeśli nie idziesz jeszcze spać. Po takim okresie czasu warto jednak obserwować swoje oczy, by mieć na uwadze czy nie pojawiają się żadne podrażnienia. Możesz nawilżyć je przy pomocy kropli do oczu - nim jednak to zrobisz, zwróć uwagę na to, czy producent zezwala na aplikowanie danego preparatu bezpośrednio na szkła kontaktowe.

Soczewki obok siebie. Białe tło.

Jak długo można nosić soczewki całodobowe?

Całodobowe soczewki można nosić przez całą dobę, nawet w trakcie snu. Należy wymieniać je zgodnie z zaleceniami i wskazaniami producenta. Rekomendujemy jednak, by regularnie, średnio co kilka dni zdejmować je z oczu w celu wyczyszczenia. W ten sposób pozbędziesz się:

 • drobnoustrojów,
 • bakterii i wirusów,
 • osadów białkowych, 
 • kurzu,
 • zanieczyszczeń.

Co, jeśli będę nosić soczewki zbyt długo?

Noszenie szkieł kontaktowych zbyt długo może nieść ze sobą różne konsekwencje. Jeśli nosisz soczewki kilkanaście godzin, Twoje oczy mogą zacząć dawać znać o zmęczeniu i przesuszeniu, co objawia się:

 • zaczerwienieniem,
 • pieczeniem,
 • swędzeniem, 
 • łzawieniem.

Dużo groźniejsze dla zdrowia oczu jest jednak noszenie szkieł kontaktowych, których termin używalności już upłynął. Jak już wspomnieliśmy, takie zachowanie może być przyczyną rozwoju infekcji, np. wirusowego zapalenia rogówki. Dodatkowo, stosowanie takich szkieł kontaktowych może zwyczajnie być nieskuteczne - obraz w nich może być nieostry, rozmazany i niewyraźny. 

Soczewki kontaktowe można nosić tak długo, jak zaleca to producent. Pamiętaj też, by przed ich założeniem sprawdzić datę ważności - przeterminowane soczewki mogą być równie niebezpieczne dla zdrowia oczu, jak te przenoszone. 

 

 


1. https://www.bezokularow.pl/poradnik/soczewki-miesieczne-jak-dlugo-mozna-je-nosic
2.https://rankingsoczewek.com/porady/nowg/czy-soczewki-jednodniowe-mozna-nosic-2-dni.html