Najnowsze wiadomości

1 maja 2024 12:35

Pęknięta żyłka w oku - dlaczego występuje i co z nią zrobić?



Pęknięta żyłka w oku objawia się czerwoną plamką na białej twardówce oka. Powstaje, gdy zostanie przerwana ciągłość wrażliwych naczyń na powierzchni gałki ocznej, co skutkuje przedostaniem się krwi  do przestrzeni pomiędzy twardówką i spojówką oka. Pęknięte naczynko może wyglądać niepokojąco. Dowiedz się, od czego pękają żyłki w oku, co robić w takich przypadkach i czy istnieją na to jakieś domowe sposoby! 

Pękające naczynka w oku  - przyczyny

Pęknięte naczynko w oku pod względem fizjologicznym jest bardzo podobne do zwykłego siniaka. “Pęknięcie” jest jednak bezbolesne i często bywa zauważone dopiero, gdy przeglądamy się w lustrze. Przyczyny wylewu podspojówkowego mogą być różne, począwszy od chwilowego wzrostu ciśnienia tętniczego, przez niedobory witamin aż do chorób ogólnoustrojowych. 

Wzrost ciśnienia tętniczego 

Stany powodujące chwilowy wzrost ciśnienia tętniczego to jedna z najczęstszych przyczyn pękających naczynek. Dokładnie oznacza to, że pęknięte żyłki w oku są zazwyczaj wynikiem krótkotrwałego, ale intensywnego wzrostu ciśnienia. Może mieć to miejsce przy:

- intensywnym lub nagłym wysiłku fizycznym,

- wymiotach,

- kaszlu,

- kichaniu,

- nadmiarze kofeiny. 

Nagłe, gwałtowne skoki ciśnienia w niektórych przypadkach mogą być groźne dla zdrowia. Jeśli pęknięte naczynko nie zniknie po okresie około 2 tygodni, warto skonsultować to z lekarzem. 

Niedobory witamin

Za pękanie żyłek w oku mogą odpowiadać zaburzenia krzepnięcia krwi. Pękające naczynka mogą zacząć doskwierać przy niedoborze witaminy K - ponieważ to ona odpowiada za wspomaganie funkcjonowania białek niezbędnych do prawidłowych procesów krzepnięcia krwi. Ważna jest również witamina C, która pomaga w utrzymaniu zdrowia naczyń krwionośnych. 

Witaminę K znajdziesz w:

- brokułach,
- szpinaku,
- rukoli,
- wątróbce.

W witaminę C bogate są takie produkty jak:

- pomarańcza,
- kiwi,
- papryka,
- truskawki.

Warto jednak też skonsultować z lekarzem kwestię suplementacji lub wykonać badania krwi weryfikujące poziom poszczególnych witamin w organizmie. Nie zawsze bowiem jesteśmy w stanie dostarczyć w pokarmie dostateczną ilość witamin. 

Choroby ogólnoustrojowe

Choroby ogólnoustrojowe, znane jako choroby układowe, mogą mieć wpływ na naczynia krwionośne, tym samym mogą być odpowiedzialne za pękające żyłki w oku. Należą do nich takie schorzenia jak na przykład: 

- cukrzyca,
- nadciśnienie tętnicze,
- zaburzenia wątroby,
- miażdżyca,
- grypa,
- ospa.

Jeśli żyłki w oczach pękają często, warto skontrolować, czy nie jest to objaw niezdiagnozowanej dotąd choroby.

Należy zaznaczyć, że pękające naczynka mogą być też skutkiem nadmiernego stresu czy zbyt długiego czasu spędzanego przed ekranem lub efektem urazu mechanicznego. Zdarza się także, że za popękane żyłki odpowiada spożywanie bardzo ostrych potraw czy przypraw.

Pęknięte naczynko w oku. Kobieta.

Pęknięta żyłka w oku - co robić?

Pęknięte naczynko zostanie “wchłonięte” przez oko w ciągu około 2 tygodni - zniknie jak siniak na kolanie. Oko i naczynka potrzebują czasu na regenerację i zasklepienie. Pęknięcie nie wymaga udania się do specjalisty. Niestety, wygląda ono nieestetycznie, może przeszkadzać, czasami powoduje dyskomfort, np.: przy mruganiu. Możesz jednak zaradzić mu samemu, w domu. 

Popękane naczynka: domowe sposoby

Na dyskomfort w trakcie mrugania mogą Tobie skutecznie pomóc nawilżające krople do oczu, zwane “sztucznymi łzami”. Ich szeroki wybór możesz znaleźć w wielu sklepach internetowych, takich jak np. www.bezokularow.pl. 

Sięgnij po wapno rozpuszczalne. Zmniejsza ono przepuszczalność drobnych naczyń krwionośnych i może przyspieszyć proces regeneracji pękniętego naczynka.

Suplementacja witaminy K i C. Warto dbać o dietę bogatą w minerały. 

Czy pękające żyłki w oku są niebezpieczne?

Czy pęknięte naczynko w oku jest niebezpieczne? Pęknięta żyłka w oku nie powinna być powodem do obaw. Nie wymaga specjalistycznego leczenia, potrzebuje jedynie czasu, by móc się wchłonąć i by oko mogło się zregenerować. Jeśli uszkodzeniu ulegnie kilka naczynek naraz, całe oko może stać się zaczerwienione i przekrwione, wtedy jednak profilaktycznie warto odwiedzić specjalistę, który stwierdzi, czy wszystko z Twoim okiem jest w porządku. Może wzbudzić strach, lecz zazwyczaj nie powoduje większego zagrożenia. Dowiedz się więcej o przyczynach przekrwionych oczu.

Pęknięte naczynko w oku. Chłopiec.

Kiedy pęknięta żyłka może być groźna? 

Jeśli żyłki w Twoich oczach pękają często, warto udać się do specjalisty. Być może pękające naczynka są jednym z sygnałów alarmowych, jakie wysyła Tobie Twój organizm. Często pękające żyłki mogą świadczyć o niezdiagnozowanych problemach z ciśnieniem.

Normalnie zaczerwienienie a pęknięte żyłki: różnica

Czasami zdarza się, że niektóre osoby mają problem z odróżnieniem czy żyłka w ich oku pękła, czy oczy są zwyczajnie zaczerwienione. 

Jeśli naczynka w Twoich oczach są delikatnie pogrubione i widoczne bardziej niż zwykle, może być to oznaka suchych i zmęczonych oczu. Warto wtedy sięgnąć po nawilżające krople do oczu. 

Dopiero, gdy na Twoim oku pojawi się większa lub mniejsza czerwona plamka, oznacza to pękniętą żyłkę w oku.

Jednorazowe pęknięcie naczynka w oku nie powinno budzić obaw. Pamiętaj jednak, że jeśli coś Cię zaniepokoi, na przykład - oko będzie obolałe, pulsujące lub plamka nie będzie znikać albo będzie się poszerzać - należy bez wahania udać się do lekarza okulisty. 

 


1.https://www.luxmed.pl/dla-pacjenta/artykuly-i-poradniki/dlaczego-pekaja-naczynka-w-oku-leczenie-wylewow-do-oka
2.https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-narzadu-wzroku,peknieta-zylka-w-oku,artykul,1733569.html
3. https://www.bezokularow.pl/poradnik/pekniete-naczynka-w-oku-co-robic