Najnowsze wiadomości

4 grudnia 2024 16:11

Jak zdjąć soczewki kontaktowe?



Szkła kontaktowe przylegają bezpośrednio do gałki ocznej. Z tego powodu, niektórym może wydawać się, że zakładanie soczewek kontaktowych jest trudne, a ściąganie jeszcze trudniejsze. Jednakże, te czynności tylko z pozoru stanowią wyzwanie. W tym artykule dowiesz się, jak zdjąć soczewki kontaktowe. Poznaj nasze sprawdzone sposoby! 

Jak ściągnąć soczewkę? - krok po kroku 

Bardzo ważne jest, abyś pamiętał, że przed jakimkolwiek dotknięciem soczewki należy dokładnie umyć dłonie. Niezależnie, czy zakładasz, czy zdejmujesz soczewkę, higiena dłoni to niezwykle istotny element. Na pozornie czystych dłoniach kryją się miliony bakterii i drobnoustrojów. Po umyciu wytrzyj dłonie ręcznikiem papierowym - muszą być suche, aby w łatwy sposób złapać soczewkę. Odradzamy wycieranie rąk w zwykły, materiałowy, łazienkowy ręcznik - ponieważ w nim również mogą gromadzić się bakterie.

1. Ściąganie szkieł kontaktowych warto wykonywać przed lustrem. Dzięki temu widzisz oko i soczewkę, a więc zdejmowanie powinno być prostsze. 

2. Połóż środkowy palec na dolnej powiece i delikatnie ją naciągnij. 

3. Postaraj się dotknąć palcem wskazującym soczewkę, najlepiej odnajdź jej krawędź. 

4. Delikatnie i powoli przeciągnij soczewkę w dół. 

5. Ściśnij kontakt palcem wskazującym i kciukiem. 

6. Gdy złapiesz soczewkę, wyjmij ją z oka. Gotowe!


Jak widzisz, ściąganie soczewek to nieskomplikowana czynność. Gdy już zdejmiesz kontakty z oka, nie zapomnij o ich prawidłowej pielęgnacji. Soczewki należy wyczyścić płynem, aby usunąć zanieczyszczenia i osady białkowe. Następnie powinno się odłożyć je do dedykowanego im pojemnika. Jeśli używasz soczewek jednodniowych, po zużyciu bezwzględnie wyrzuć je do kosza. 

Jak zdjąć soczewki z długimi paznokciami? 

Długie paznokcie to manicure, który w ostatnich czasach zyskuje coraz szersze grono fanów. Jeśli należysz do grona jego wielbicieli, a jednocześnie używasz soczewek kontaktowych, pewnie zastanawiasz się: jak zdjąć soczewki kontaktowe z długimi paznokciami? Tak naprawdę najlepszym sposobem jest praktyka. Na początku może być to dla Ciebie niełatwe zadanie, ale z czasem nabierzesz wprawy i nie będziesz mieć problemów ze zdejmowaniem soczewek w pełnym manicure. Wiedz jednak, że: 

- Soczewki kontaktowe przy długich paznokciach ściąga się tak samo, jak bez nich. 

- Należy zsunąć soczewkę palcem wskazującym i złapać ją przy pomocy kciuka. 

- Jeśli masz długie paznokcie, polecamy aby wykonywać tę czynność dłonią skierowaną równolegle do oka. Staraj się dotykać soczewki bokami opuszków. 

Kobieta. Czerwone usta i paznokcie. Ściąganie soczewek z długimi paznokciami.

Co zrobić, gdy nie możesz zdjąć soczewki? 

Czasami zdarza się, że soczewki nie da się zdjąć. Może stać się tak gdy:

- soczewka jest zbyt sucha bo była noszona zbyt długo, 

- soczewka straciła wilgoć i swoje właściwości, np. przy ponownym założeniu szkieł jednodniowych, 

- przypadkowo zasnąłeś w soczewkach do tego nieprzeznaczonych, 

- po prostu miewasz problemy z suchością oczu. Powinieneś wiedzieć, że może być to jeden z objawów zespołu suchego oka.

Jeśli nie możesz ściągnąć kontaktów, nie wpadaj w panikę.

- Sięgnij po nawilżające krople do oczu. Kilka kropli powinno zwilżyć soczewkę na tyle, aby bez problemu ją zdjąć.

- Jeśli nie masz w domu kropli, a najbliższa apteka jest nieczynna, jako alternatywę możesz wypróbować sól fizjologiczną. Wlej roztwór do oka i spróbuj złapać soczewkę. 

Pamiętaj, że pod żadnym pozorem do nawilżania soczewek nie należy stosować zwykłej wody z kranu, ponieważ może to grozić infekcją lub innymi konsekwencjami zdrowotnymi oczu. 

Jak wyjąć soczewkę, jeśli utknęła pod powieką?

Czasami może zdarzyć się, że soczewka zaklinuje się w okolicach górnej lub dolnej powieki. Raczej nie jest to niebezpieczne - choć może się takie wydawać. Co robić w takiej sytuacji?

- Najpierw spróbuj podstawowego sposobu, czyli postaraj się nawilżyć oko sztucznymi łzami lub solą fizjologiczną. Jeśli nie masz takiej możliwości lub nie jest to skuteczne, zastosuj regułę przeciwieństw:

        - Jeśli soczewka utknęła pod górną powieką, zamknij oczy i skieruj gałkę oczną ku dołowi. Zacznij intensywnie mrugać. Powinno to pomóc zwilżyć powierzchnię oka i “uwolnić” kontakt. 

        - Gdy szkło kontaktowe zaklinuje się pod dolną powieką, postaraj się postąpić podobnie - tylko gałkę oczną skieruj ku górze. 

Powinieneś wiedzieć, że nie ma możliwości, by szkło kontaktowe “uciekło” do wnętrza oka i tam pozostało. Nie jest to fizycznie prawdopodobne, ponieważ powierzchnię gałki ocznej pokrywa cienka błona, która uniemożliwia przedostanie się czegokolwiek do tylnej ściany oka.

Jeśli często miewasz problemy ze zdejmowaniem soczewek bez konkretnego powodu, warto udać się na konsultację do specjalisty. Polecamy też dbać o prawidłowe nawilżenie oczu. Wtedy nie powinieneś mieć problemów ze ściąganiem kontaktów. Pamiętaj, że ta czynność na początku może wydawać się Tobie trudna - ale z czasem nabierzesz doświadczenia.


Skoro wiesz już, jak zdjąć soczewki kontaktowe, to warto zapoznać się również z artykułem o tym, jak założyć soczewki.

 

 

1. A. Gasson, J. A. Morris, Soczewki kontaktowe. Praktyczny przewodnik właściwego dopasowywania, Wyd. Edra Urban & Partner, 2013 
2. https://www.bezokularow.pl/poradnik/4-zasady-sciagania-soczewek-kontaktowych