Najnowsze wiadomości

29 kwietnia 2024 4:23

Bóle oka - skąd się biorą?



Oczy to bardzo delikatny narząd. Odpowiadają za wzrok, który jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka - dlatego bóle oka mogą wydawać się Tobie bardzo niepokojące. Niezależnie od tego, czy ból jest silny czy lekki, występuje przy zamykaniu czy pod powieką, to zawsze należy zlokalizować jego przyczynę. Bólu oka nie powinno się lekceważyć. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, skąd mogą brać się bóle oka.

Przyczyny kłucia w oku

Kłucie w oku to jeden z najczęściej występujących rodzajów bólów oka. Osoby, które go doświadczyły, porównują towarzyszące mu uczucia do wrażenia wbijania szpilki w gałkę oczną. Co może być jego przyczyną? 

- Ciało obce w oku. Gdy czujesz “ból oka jakby coś do niego wpadło” - może rzeczywiście tak być. Ciało obce objawia się dyskomfortem lub bólem przy mruganiu. Jeśli ból nie jest bardzo ostry, może być to rzęsa, ziarenko piasku, muszka. Takie “paprochy” powinny w krótkim czasie wypłynąć wraz z łzami. Gdy ból jest silny i nie znika, do oka mógł wpaść bardziej niebezpieczny obiekt: drzazga, szkło, opiłek. Wtedy należy jak najszybciej udać się do lekarza lub skierować się bezpośrednio na szpitalny oddział ratunkowy. 

- Zmęczenie oczu. Prawie każdemu czasami zdarza się odbyć maraton seriali lub ulubionych książek. Gdy oczy są zbyt długo narażone na niebieskie światło ekranów albo gdy długo czytasz przy niewłaściwym świetle, oczy mogą się zmęczyć. Wtedy oprócz bólu możesz odczuć takie objawy jak: pieczenie, zaczerwienienie i szczypanie. Ukojenie powinny przynieść krople do oczu - tzw. sztuczne łzy. Znajdziesz je w wielu sklepach internetowych, np. w bezokularow.pl.

Ból oka w kąciku: co oznacza?

Ból w wewnętrznym kąciku oka może być objawem zapalenia brzegów powiek. Przyczyną tego schorzenia może być alergia lub zakażenie gronkowcem. Charakterystyczne symptomy świadczące o zapaleniu brzegów powiek to: 

- pieczenie oczu,
 
- sklejanie się rzęs, 

- łuszczenie się skóry dookoła oczu, 

- zaczerwienienie oczu.

Ból oka w kąciku może oznaczać też stan zapalny - infekcję zatok. Jak rozpoznać ten rodzaj infekcji? Po czasie ból może być odczuwalny na większej powierzchni gałki ocznej, a nawet objąć cały oczodół. Dodatkowe objawy świadczące o stanie zapalnym to:

- gorączka,

- ból głowy,

- katar. 

Bóle oka: objaw, którego nie należy lekceważyć

Bóle oka mogą być oznaką poważnych chorób neurologicznych, takich jak guzy nerwu wzrokowego czy migrena. W tym przypadku zazwyczaj pojawiają się również neurologiczne zaburzenia widzenia, do których należy światłowstręt, mroczki przed oczami i silnie zamglony obraz. 

Bolące oko i silny ból głowy 

Jeśli ból zlokalizowany jest za okiem, a wraz z nim odczuwasz silny, pulsujący ból głowy, może być to migrena oczna, nazywana inaczej migreną z aurą. Na fazę aury migrenowej składają się takie objawy jak: 

- chwilowe zaburzenia mowy,

- zawroty głowy, 

- mdłości,

- szum w uszach. 

Aby zdiagnozować i leczyć migrenę oczną, należy udać się do specjalisty. 

Mężczyzna. Silny ból oczu.

Inne przyczyny bólu oka

1. Przyczyną bólu oka lub oczu może być nieprawidłowa korekcja wzroku. Jeśli masz problem z jakąś wadą wzroku i nosisz niedopasowane okulary lub soczewki kontaktowe, możesz cierpieć na bóle oczu, czasami połączone z bólami głowy. Zazwyczaj z tym problemem zmagają się osoby, które kupiły okulary lub soczewki w hipermarkecie czy drogerii. Zakup narzędzi korekcyjnych w takich miejscach nie jest przez nas zalecany. Źle dobrane okulary czy soczewki mogą nie tylko wywoływać bóle, ale nawet pogorszyć wadę. 

2. Nieprawidłowe użytkowanie soczewek kontaktowych to kolejna z możliwych przyczyn bólu oka. Niewłaściwe stosowanie szkieł kontaktowych to:

-noszenie soczewek dłużej, niż to zalecane, 

-wielokrotne zakładanie soczewek jednodniowych (co stanowczo odradzamy!), 

-nieprawidłowa pielęgnacja kontaktów. 

3. Ból oka jest jednym z objawów zespołu suchego oka. To schorzenie odpowiada za ból, nadmierne łzawienie, zaczerwienienie oczu i światłowstręt. Jego przyczyną może być niedobór łez albo nadmierne parowanie filmu łzowego.

4. Jeśli pracujesz w fabryce, na tartaku czy w innym miejscu, gdzie warunki powietrza są szkodliwe, może zacząć występować u Ciebie ból oka. Kurz, pył i toksyczne substancje mogą powodować podrażnienia oczu.

Jak radzić sobie z bólem oka? 

Sposobów na radzenie sobie z bólem oka jest kilka. Jeśli ból został wywołany przez poważne problemy, takie jak opiłek w oku czy choroba, należy udać się do lekarza. Gdy jego przyczyną są niegroźne czynniki, rozwiązaniem mogą okazać się nawilżające krople do oczu. 

Krople do oczu na ból oka 

Zastanawiasz się, jakie nawilżające krople do oczu wybrać? Poznaj kilka naszych propozycji: 

1. Krople EyeLove Aloe Drops 

Te krople do oczu świetnie sprawdzą się dla osób, które zmagają się ze słabym naturalnym nawilżeniem gałki ocznej, zaczerwienieniami lub podrażnieniami. Są polecane dla alergików i osób o wrażliwych oczach. Dzięki zawartemu w nich  aloesowi, rumiankowi i hialuronianowi sodu krople EyeLove Aloe Drops wyróżniają się naturalnym składem. 

2. Krople EyeLove Dry Eye Drops

Te krople przynoszą zmęczonym i zaczerwienionym oczom ulgę i ukojenie. Nie zawierają konserwantów, dzięki czemu zapewnią Tobie pełnię bezpieczeństwa. Doskonale radzą sobie z objawami suchego oka. 

 

1. Leitman Mark W., Diagnostyka i postępowanie w chorobach oczu. Kompendium., Wyd. Medyczne Górnicki, 2017
2. Czajkowski J., Profilaktyka zdrowotna narządu wzroku, Wyd. Medyczne Górnicki, 2020